روز نود و سوم؛ ادامه ی فراخوان ها برای اعتراضات سراسری؛ ۲۸ تا ۳۰ آذر

Etesabat28-29-30Azar

«خبرها و گزارش های ویدیویی اعتراضات روز یکشنبه ۲۷ آذر (روز نود و سوم اعتراضات) و روزهای گذشته ی مردم ایران در شهرهای مختلف و دانشگاه های کشور را در کانال تگرامی اخبار روز دنبال کنید!»
 
نود و سومین روز اعتراضات آغاز شده است، فراخوان های بیشتری برای اعتراضات سه روز در ۲۸ تا ۳۰ آذر منتشر شده است. مبارزه علیه اعدام های بیشتر در سطح جهان و ایران ادامه دارد، بازداشت ترانه ی علیدوستی بازیگز مشهور ایرانی، هنرمندان را به میهمانان مقابل زندان اوین اضافه کرده است.
 
«۲۶ آذر یک دستاورد بزرگ برای همکاران رسمی شاغل در نفت»
یک روز بعد از اعتصاب گسترده ی کارگران رسمی نفت، شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت با انتشار اطلاعیه ای از این اعتصاب ها تجلیل و آن ها را «بی سابقه» خواند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت در پایان بیانیه ی خود نوشت: در آخر بر پیوستن فراخوان های سراسری برای اعتراض روزهای ۲۸ تا ۳۰ آذر علیه اعدام ها و سرکوب ها تاکید می کنیم . شورای سازماندهی از تمامی همکاران رسمی و غیررسمی، پیمانی و پروژه ای و ارکان ثالثی و روز مزدی، در تمام بخش های نفت در عسلویه، کنگان، در بخش های حفاری و عملیاتی، در بخش های سوخت، در پالایشگاهها و پتروشیمی و صنایع وابسته می خواهد که وسیعا به این اعتراضات بپیوندند و با اعلام اعتصاب خشم و نفرت خود را علیه اعدام اعلام کنند. (مشروح خبر را در گزارش های خبری امروز اخبار روز ببینید).
 
«بازداشت ترانه علیدوستی؛ هنرمندان در برابر زندان اوین»
بازداشت ترانه علیدوستی،‌ بازیگر سرشناس ایرانی با واکنش‌های زیادی رو به رو شده است. از ساعت ۱۰ صبح امروز گروهی از سینماگران و دوستان و همکاران ترانه علیدوستی به همراه حمید علیدوستی، پدراین بازیگر و بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران برای پیگیری وضعیت او در مقابل زندان اوین جمع شدند.
رخشان بنی اعتماد،‌ پیمان معادی،‌ میترا حجار،‌ هنگامه قاضیانی،‌ غزل شاکری،‌ لیلی رشیدی از جمله سینماگرانی هستند که در مقابل اوین جمع شدند.
منیژه حکمت هم در توییتی با انتشار عکسی از ترانه علیدوستی خواهان آزادی ترانه علیدوستی شد.
امروز اعلام شد ترانه علیدوستی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است. ریحانه پارسا، بازیگر در این رابطه در صفحه شخصی خود نوشت: “ترانه علیدوستی در تماسی کوتاه به پدرش اطلاع داده در بند ۲۰۹ زندان اوین است و تقاضا کرده داروهایش به زندان تحویل داده شود.
 
« کریمی: دیگر بس است، خسته شده‌ایم و به جان آمده‌ایم»
 
نیکی کریمی، بازیگر و کارگردان سینمای ایران گفته است که بعد از چند ماه «خفقان و ارعاب» تمام قراردادهایش را برای بازی و ساخت فیلم فسخ کرده است.
او در پستی در اینستاگرام نوشت «نسل من ، حرف زدن یادش رفته بود . ما با ترسى نهادینه بزرگ شدیم … ترسى که آرام آرام از همان صف هاى مدرسه درونمان ریشه دواند . ترس از حرف درست زدن ، خود بودن و محکوم شدن. ترس از بزرگتر و بالاتر . اصلا حق اعتراض نداشتیم … و البته گوش شنوا هم نداشتیم … اما دیگر بس است … خسته شده ایم و به جان آمده ایم …»
او این پست را با عنوان «زن، زندگی، آزادی» و هشتگ «اعدام نکنید» منتشر کرده است. خانم کریمی نام ترانه علیدوستی، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، سینماگران بازداشتی و زندانی را هم در این پست آورده است.
 
«حمایت شکیرا از امیر نصرآزادانی، فوتبالیستی که در خطر اعدام قرار دارد»
شکیرا، خواننده مشهور کلمبیایی، با انتشار مطلبی در توییتر از امیر نصرآزادانی، فوتبالیست ایرانی که به اتهام محاربه در معرض خطر اعدام قرار دارد، حمایت کرد. شکیرا ضمن اعلام همبستگی با این بازیکن سابق باشگاه تراکتورسازی تبریز، نوشت: «مبارزه برای برابری و حقوق بشر باید ستوده شود، نه مجازات.»
امیر نصرآزادانی که روز ۲۷ آبان در اصفهان بازداشت شد، در رابطه با اتهام عضویت در گروه‌ مسلحانه «محارب» شناخته شده و در معرض حکم اعدام قرار دارد. آندر‌یاس لارم، نماینده پارلمان آلمان از فراکسیون سوسیال دموکرات‌ها، کفالت سیاسی امیر نصرآزادانی را برعهده گرفته است.
 
«آیدا رستمی از پزشکان داوطلب جمعیت امام علی بود»
در پی انتشار خبر مرگ «مشکوک» آیدا رستمی، پزشک جوان ساکن تهران، «جمعیت امام علی» او را از پزشکان داوطلب این سازمان مردم‌نهاد معرفی کرد.
بنا بر اعلام جمعیت امام علی،‌ خانم رستمی «داوطلب همیشه در صحنه در هر جایی بود که هموطنانش نیاز به کمک داشتند» و با گروه درمان این سازمان در «زلزله کرمانشاه، معاینات کودکان در محلات حاشیه و لیگ پرشین، فعالیت‌های درمانی انسان‌دوستانه زیادی» داشته است.
قوه قضائیه جمهوری اسلامی، علت مرگ خانم رستمی را «سقوط از پل هوایی» اعلام کرده، اما باور عمومی این است که او به خاطر کمک به معترضان مجروح توسط جمهوری اسلامی کشته شده است. فراخوان هایی همراه با عکس او منتشر شده که کادر درمان را به اعتصاب و اعتراض در روزهای ۲۸ تا ۳۰ آذر دعوت کرده است.
 
«۲۰ دانشجوی علامه طباطبایی به خاطر برگزاری تجمع ۱۶ آذر ممنوع الورود شدند»
معاونت دانشجویی دانشگاه علامه در گفتگو با خبرگزاری حکومتی مهر تایید کرد که ۲۰ دانشجو در ارتباط با برگزاری تجمعاتی در ۱۶ آذر ممنوع الورود شدند.
او در ادامه گفت «در ۱۶ آذر ماه هیچ برنامه و تقاضایی برای برگزاری تجمعی‌ نداشتیم ولی در پی برگزاری تجمعاتی، حدود ۲۰ نفر ممنوع الورود شدند. این دانشجویان افرادی هستند که اصرار دارند این مسیر را ادامه دهند و رفتارهای مداراگونه ما را بر نمی تابند و دانشگاه در مقابل از ابزارهای قانونی خودش استفاده خواهد کرد.» این مقام دانشگاه گفت در این مدت «کلاس‌ها با یک فراز و فرودی به صورت کلی برگزار شد.»
بنابر اعلام منابع دانشجویی تا کنون، دست کم ۳۰ دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی بازداشت شدند و دست کم ۶ دانشجو همچنان در بازداشت به سر می برند.
معاون دانشجویی دانشگاه علامه گفته برای دانشجویان به گفته او با «شرکت در تجمعات و ایجاد بلوا و عدم رعایت شئون دانشجویی» مرتکب «تخلف» شدند، «منع یک تا دو ترم تحصیل با احتساب در سنوات در نظر گرفته شده است».
 
«اعتصاب کارگران شرکت سیمان در دهلران»
کارگران شرکت سیمان دهلران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان روز دوشنبه اعتصاب کردند.
 
«تجمع آتش نشانان در تبریز»
آتش نشانان در تبریز صبح یکشنبه در اعتراض به وضعیت معیشتی و با مطالبه افزایش دستمزد ، با توجه به سختی و خطرات شغل شان، در مقابل ساختمان شورای شهر تبریز تجمع کردند.
درگیری در زندان مرکزی کرج، دست کم یک زندانی کشته شده است
 
«آرش صادقی، ۶۸ روز حبس»
تداوم بازداشت آرش صادقی پس از گذشت ۶۸ روز
«جوانی‌ام در زندان گذشت؛ چطور دوام آوردم؟ با فکر کردن به جامعه‌ای که می‌توانیم داشته باشیم.» – دانشجویان متحد
 
«تحصن ایرانیان در اتاوا کانادا»
روز سوم تحصن و اعتصاب غذای ایرانیان مقابل پارلمان کانادا در سرمای شدید اتاوا در اعتراض به “کم‌کاری جامعه جهانی مقابل جنایات جمهوری اسلامی”
گردهمایی شماری از وکلا و قانون‌گذاران در پاریس برای حمایت از زندانیان در ایران
 
- گروهی از وکلای ایرانی و فرانسوی و همچنین شماری از نمایندگان مجلس فرانسه به همراه جمع کثیری از ایرانیان مقیم آن کشور شنبه ۲۶ آذر به منظور اعلام حمایت از زندانیان در بند جمهوری اسلامی، در میدان باستیل فرانسه گرد هم آمدند. در این تجمع مانلی میرخان، یکی از برگزارکنندگان این گردهمایی، گفت که حدود «یکصد نماینده مجلس فرانسه» کفالت سیاسی زندانیان در ایران را برعهده گرفتند.
 
 
 
منبع خبر: اخبار روز