جمعی از گزارشگران سازمان ملل، حقوقدانان و اساتید دانشگاه خواستار توقف اعدامهای سیاسی در ایران شدند

dar khatar edamدر پی ادامه انتقادهای جهانی از نقض شدید حقوق بشر در ایران طی سه ماه اخیر، جمعی از گزارشگران سازمان ملل، حقوقدانان، و اساتید دانشگاه در سراسر جهان با انتشار نامه‌ای سرگشاده از اعتراض‌ها در ایران حمایت کردند و خواستار توقف اعدام‌های سیاسی شدند.

این نامه که خطاب به رئیس جمهوری آمریکا، رئیس شورای اروپا، و نخست‌وزیران بریتانیا و کانادا نوشته شده است، از آنان می‌خواهد که با ایجاد یک سازوکار فوری جلوی اعدام معترضان در ایران را بگیرند.

امضاکنندگان این نامه با اشاره به اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، دو شهروند معترض در تهران و مشهد، محاکمه متهمان سیاسی در ایران را «ساختگی» توصیف کرده و نوشته‌اند که معترضان از حق دادرسی منصفانه برخوردار نیستند.

در این نامه آمده است که این اعدام‌ها در تضاد با قوانین بین‌المللی است، چرا که با هدف سرکوب جوانان شجاعی که علیه استبداد به پا خاسته‌اند، اجرا می‌شود.

این نامه همچنین با اشاره به اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۶۷ در ایران، می‌گوید که ادامه صدور و اجرای این احکام اعدام سیاسی نشان‌دهنده دهه‌ها سکوت و بی‌عملی جامعه جهانی است.

امضاکنندگان در ادامه از جامعه جهانی خواسته‌اند که مقام‌های جمهوری اسلامی را در قبال کشتن مردم از جمله کودکان و اعدام معترضان که مصداق جنایت علیه بشریت است، پاسخگو کنند.

فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعمال تحریم‌های هدفمندتر، و قطع روابط دیپلماتیک از دیگر خواسته‌های امضاکنندگان نامه است.

این نامه در حالی منتشر شده است که پس از گذشت ۹۶ روز، اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران به اشکال مختلف همچنان ادامه دارد.

منبع صدای آمریکا