گزارش سالانه هرانا: افزایش «۸۸ درصدی اعدام‌ها» و «۱۳۳۰ درصدی بازداشت‌ها» در سال ٢٠٢٢

edam nahپایگاه خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از آغاز سال ٢٠٢٢، با اشاره به صادر شدن احکام زندان برای نزدیک به ۱۸ هزار از منتقدین حکومت ایران، اعلام کرد: دست‌کم ۵۶۵ شهروندان ایرانی، طی این مدت یک ساله به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

بر اساس گزارش سالانه هرانا، در سال ٢٠٢٢، در ایران، دست‌کم ۵۶۵ نفر به جوخه‌های اعدام سپرده شدند. طبق تفکیک‌های انجام شده در این گزارش، از میان هویت‌های مشخص شده، ۵۰۱ نفر از این افراد مرد و ۱۱ نفر زن بوده‌اند. همچنین ۵ نفر از آنان در هنگام ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند که بر اساس کنوانسیون حقوق کودک که ایران از جمله امضاکنندگان آن است افراد دارای کمتر از  ۱۸ سال سن، کودک تلقی می‌شوند.

همچنین در این گزارش تاکید شده است: حدود نیمی از اعدام‌شدگان با اتهام قتل روبرو بودند اما حدود دو درصد از اعدام‌شدگان دارای اتهاماتی از جمله «محاربه» (سیاسی-امنیتی) و «امنیتی» (جاسوسی، ترور و بمب‌گذاری) بوده‌اند.

گزارش سالانه نقض حقوق بشر هرانا تاکید می‌کند: اجراء احکام اعدام شهروندان ایران در سال ٢٠٢٢ نسبت به سال پیش از آن و صدور احکام اعدام با افزایش روبرو بوده است.

بالاترین آمار اعدام‌ها در ایران هم به استان‌‌های سیستان و بلوچستان با ۱۸.۵۸% و البرز با دو زندان پرجمعیت و مهم ایران با ۱۶.۱۱% اختصاص دارد.

بنا بر آمار هرانا، در سال ۲۰۲۲، دست‌کم ۳۰۴۶ مورد تجمعات شهروندان به دلیل عدم احقاق خواسته ها و مطالباتشان در ۳۱ استان در حوزه‌های أصناف، کارگری، مالباختگان بازار یا بورس، حوزه اندیشه و بیان، صنفی دانشجویی، کودکان محیط زیست انجام شده است. علاوه بر تجمعات، ۹۴ اعتصاب کارگری، ۲۲۵ اعتصاب صنفی و ۳۴۴ اعتصاب غیر صنفی نیز طی این بازه یک ساله صورت گرفته است.

بر أساس این گزارش بیشترین آمار قربانیان نقض حقوق بشر مربوط به طرفداران «آزادی بیان و اندیشه» و پس از آن أصناف و کارگران بوده‌اند. در میان شهروندان بازداشت شده در حوزه نقض حقوق اقلیت‌های دینی، شهروندان بهایی و پس از آن مسیحیان، بیشترین آمار را به خود اختصاص دادند.

در یک سال گذشته، نیروهای امنیتی حدود ٢۴ هزار شهروند ایرانی را به دلیل فعالیت‌های مدنی، عقیدتی یا سیاسی بازداشت کردند که در مقایسه ماهانه، بیشترین آمار نقض حقوق بشر در ماه اکتبر منتشر شده است. آماری که در مجموع نسبت به سال پیش از آن با افزایش ۱۳۳۰ درصدی مواجه شده است.