گام بلند ترکیه و اسرائیل در مسیر عادی‌سازی روابط دیپلماتیک

Turkiye-Esraeel
اسرائیل و ترکیه پس از سال‌ها تنش گام دیگری در مسیر عادی سازی روابط برداشتند و مناسبات خود را به سطح سفیر ارتقاء دادند. پس از دیدارها و رفت و آمد مقام‌های ارشد دو کشور، اسرائیل اکنون سفیر جدید خود در آنکارا را معرفی کرد.
رجب طیب اردوغان عصر سه‌شنبه (۲۷ دسامبر/ ۶ دی) در یک مراسم رسمی در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا استوارنامه ایریت لیلیان، سفیر جدید اسرائیل در ترکیه را دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به این ترتیب سفارت اسرائیل در آنکارا پس از چهار سال بار دیگر به وسیله یک سفیر اداره می‌شود.
لیلیان از ژانویه سال ۲۰۲۱ کاردار اسرائیل در آنکارا بود و با تحویل استوارنامه‌اش به رئیس جمهوری ترکیه به مقام سفیر ارتقاء پیدا کرد.
سفیر جدید ترکیه در آنکارا با انتشار چند تصویر در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر مراسم تقدیم استوارنامه خود را "یک لحظه بسیار احساسی" توصیف کرد. او نسبت به تحولات مثبت روابط دوجانبه ترکیه و اسرائیل در آینده ابراز خوشحالی کرده است.

قطع مناسبات دیپلماتیک در سال ۲۰۱۰
مناسبات اسرائیل و ترکیه سال ۲۰۰۸ و در پی عملیات گسترده نظامیان اسرائیلی در باریکه غزه و علیه اسلامگرایان افراطی فلسطینی تیره و بحرانی شد.
دو سال بعد و به دنبال کشته شدن ۱۰ شهروند ترکیه در حمله نظامیان اسرائیلی به یک کشتی کمک‌رسانی که قصد شکستن محاصره دریایی باریکه غزه را داشت، مناسبات دیپلماتیک میان آنکارا و تل‌آویو به حال تعلیق درآمد.

روابط دیپلماتیک دو کشور سال ۲۰۱۶ دوباره برقرار شد اما دو سال بعد و پس از کشته شدن شماری فلسطینی در درگیری با نیروهای نظامی اسرائیل در باریکه غزه، ترکیه سفیر خود از تل‌آویو را فراخواند.
در ادامه این تحولات و تنش‌ها اسرائیل نیز سفیر خود در آنکارا و سرکنسول این کشور در استانبول را فراخواند. در سال جاری میلادی مذاکرات آشکار و پنهان دو کشور برای حل اختلاف‌ها در سطح‌های مختلف در جریان بوده است.

معرفی سفیر جدید ترکیه در اسرائیل
نقطه اوج دیدار مقام‌های بلندپایه دو کشور سفر اسحاق هرتسوگ، رئیس جمهوری اسرائیل به ترکیه در ماه اوت بود که اردوغان آن را "تاریخی" خواند و به اعلام از سرگیری مناسبات دیپلماتیک و تبادل سفیر منجر شد.
به گزارش رسانه‌های ترکیه اردوغان در روزهای پایانی ماه نوامبر فرمان اعزام شاکر اوزکان تورونلار به تل‌آویو به عنوان سفیر جدید این کشور در اسرائیل را امضاء کرد.

تورونلار، دیپلماتی باسابقه به شمار می‌رود که پیشتر از جمله سفیر ترکیه در هند و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ سرکنسول این کشور در اورشلیم (بیت‌المقدس) بود.
معرفی سفیر جدید ترکیه حدود دو ماه پس از دیدار اردوغان با یائیر لاپید، نخست‌وزیر وقت اسرائیل انجام شد. تورونلار اول دسامبر رونوشت اعتبارنامه خود را به دفتر تشریفات وزارت خارجه اسرائیل ارائه کرد و قرار است به زودی اصل آن را تقدیم اسحاق هرتسوگ کند.

پس از پیروزی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر آینده اسرائیل در انتخابات ماه نوامبر رئیس جمهوری ترکیه با وجود اختلاف‌های قدیمی به او تبریک گفت. گفته می‌شود این دو به تازگی با یکدیگر گفت‌وگو و بر سر همکاری مشترک برای شکل دادن به دوره تازه‌ای از روابط دوجانبه بر مبنای احترام به منافع متقابل توافق کردند.
.
منبع: دویچه وله