در گذشت پله بزرگترین فوتبالیست قرن بیستم با ۱۲۷۹ گل/ برندۀ ٣ جام جهانی فوتبال

Pele-1
 rfi فارسی- شهاب عموپور: پله درگذشت. ادسون آرانتس دو ناسیمنتو، یکی از پادشاهان فوتبال در جهان، پنج‌شنبه هشتم آذرماه برابر با ۲۹ دسامبر در سن ۸۲ سالگی درگذشت. او چندی پیش در واپسین روزهای تحمل یک بیماری سخت، از روی تخت بیمارستان که با برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر هم‌زمان شده‌بود، پیام داد و خواست که حواس‌ها به جای او متوجه زمین سبز و جادوی توپ روی زمین بشود و لذت جام‌جهانی از دست نرود. این کاری بود که خودش نیز همواره کرد. اعجوبه برزیلی در همه دوران پادشاهی، از توپ، چرخاندنش روی چمن و رساندنش به تور، به‌کمال «لذت» می‌برد.
 
مهاجم افسانه‌ای برزیل، سه بار با تیم ملی در سال‌های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰ «جام جهانی» را به‌دست آورد و این افتخار، افزون بر توانایی‌های فردی‌اش، جایگاه پله را در جامعه جهانی فوتبال دست‌ نیافتنی کرد.
 
بعد از اعلام خبر درگذشت پله، موجی از احترام و ستایش از هرگوشه دنیا، از جمله فرانسه به سمتش روانه شد. کیلیان امباپه، مهاجم شهیر فرانسوی گفت: پادشاه، فوتبال‌مان را وداع گفت، اما میراثی که او برجا گذارد، هرگز فراموش نخواهد شد. آسوده بخواب پادشاه!
 
نیمار، یکی دیگر از نابغه‌ های برزیلی فوتبال نوشت: قبل از پله، فوتبال فقط یک ورزش بود. او همه‌ چیز را تغییر داد. او از فوتبال یک هنر ساخت، سبب شد که صدای فقرا، صدای سیاهان شنیده شود. او بویژه کاری کرد که برزیل به چشم بیاید.
 
لیونل مسی، ستاره‌ آرژانتینی که پیش‌تر هفت «توپ طلا» را به خانه برد و اکنون نیز با جام جهانی ۲۰۲۲ از دوحه به بوئنوس‌ آیرس، بازگشته‌ است، نوشت: آسوده بخواب.
 
کریستیانو رونالدو پرتغالی، ضمن یادکرد از پله به‌عنوان «منبع الهام برای میلیون‌ها تن» افزود: مهری که او همواره به من نشان داد، همیشه متقابل بود، حتی از راه دور.
 
فرانتس بکن باوئر، نام‌دار آلمانی فوتبال که مدتی را با پله در تیم کاسموس آمریکا هم‌بازی بود، نوشت: فوتبال امروز بزرگترین بخش وجود خود در تاریخ را از دست داد و من نیز یک دوست یگانه را. فوتبال تا ابد برای تو خواهد بود.
 
برای امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، پله سمبل «بازی، پادشاه و جاودانگی» است.
 
ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری برزیل، به‌مناسبت درگذشت پله که یک گنجینه ملی در کشورش به حساب می‌آمد، سه روز عزای رسمی در سراسر کشور اعلام کرد.
 
باشگاه سانتوس اف‌سی که پله با آن اوج گرفت، اعلام کرد که مراسم مشایعت پله «بزرگترین فوتبالیست همه دوران» روز دوشنبه ۲ ژانویه در استادیوم اوربانو کالدیرا، در منطقه ویلا بلمیرو، برگزار می‌شود. سپس، روز سه‌شنبه ۳ ژانویه، خاک‌سپاری پادشاه فوتبال انجام خواهد شد.
 
به‌تازگی در ایران، علی دایی، علی کریمی، یحیی گل‌محمدی، ارسلان مطهری و شماری دیگر از ورزشکاران محبوب ملی و باشگاهی که عمدتا سوابقی درخشان را در فوتبال کشور و دنیا از خود برجا گذارده‌اند، به‌دلیل همراهی با مردم معترض و ادای احترام به آن‌ها، موجب خشم حکومت، سیاستمداران و نیز رسانه‌های نزدیک به رژیم جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند و دشنام و تهدیدهایی پرشمار روانه‌شان شد.
 
***
 
در گذشت پله بزرگترین فوتبالیست قرن بیستم با ۱۲۷۹ گل/ برندۀ ٣ جام جهانی فوتبال:
 
انصاف نیوز: اسطوره برزیلی جهان فوتبال ادسون آرانتس دوناسیمنتو پله [Edson Arantes do Nascimento - Pelé] درگذشت تا جهان فوتبال یکی از بزرگترین خداوندگار های خود را در ۸۲ سالگی از دست بدهد.
 
به گزارش انصاف ورزشی، اسطوره بزرگ جهان فوتبال، پله برزیلی در سن ۸۲ سالگی درگذشت تا یکی از بزرگترین و به اعتقاد برخی بزرگترین افسانه جهان توپ گرد برای همیشه چشم از جهان فرو ببندد.
 
پله، فوتبال خود را در ١٠ سالگی آغاز کرد و خیلی زود در ۱۸ سالگی توانست جام جهانی فوتبال را با برزیل فتح کند، فتحی که ٢ بار دیگر هم در کارنامه «سلطان» جهان فوتبال رقم خورد تا او تنها فوتبالیست برنده ٣ جام جهانی در تاریخ باشد.
 
مروارید سیاه عمده دوران بازیگری خود را در فوتبال باشگاهی در سانتوس برزیل پشت سر گذاشت و در مجموع ۱۳۶۳ بازی رسمی باشگاهی، ملی و دوستانه، ۱۲۷۹ گل به ثمر رساند که رکورد جاودانه وی به شمار می‌آید.
 
پله هرگز به توپ طلا دست نیافت، چراکه این جایزه در زمان بازیگری وی تنها به بازیکنان اروپایی اهدا می‌ شد، اما در سال ۱۹۹۹ مجله فرانس فوتبال که این جایزه را به فوتبالیست ها اهدا می‌ کند پس از یک رأی‌ گیری، وی را به عنوان برترین فوتبالیست قرن انتخاب کرد.
 
شاه فوتبال برزیل در سال های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰ با برزیل قهرمان جهان شد تا جام ژورلیمه برای همیشه در تالار افتخارات فوتبال برزیل قرار بگیرد.
 
تاریخ فوتبال جهان در اعصار مختلف پر از بازیکنانی بوده است که تماشاگران دنیای توپ گرد را تا سرحد لذت پیش برده‌ اند، اما شاید دوگانۀ پله، مارادونا مهمترین دوگانۀ تاریخ فوتبال بر سر سلطنت این رشته ورزشی باشد. دوگانه‌ ای که حالا پس از درگذشت هر دوی آنها شاید در آسمان‌ ها ادامه پیدا کند.
 
نکتۀ جالب این دوگانه آن است که این دو نفر هم‌ عصر نبودند، اما رقابت پله- مارادونا، دست‌ کم در اذهان هواداران فوتبال احتمالاً جاودانه‌ ترین رقابت تاریخ فوتبال است. دوگانه‌ ای که هیچ چیز کم نداشت، چراکه آنها، هم بزرگترین نماینده‌ های ٢ قدرت نه‌ چندان دوست فوتبال آمریکای جنوبی آرژانتین و برزیل، و هم نمادهایی برای قهرمانی‌ های تاریخی در جام جهانی بودند. آنها حتی در گرایشات سیاسی هم تبدیل به نمادهای گرایشات چپ و راست مرسوم شده بودند.
 
پله چندین سال را به عنوان وزیر ورزش در کشور برزیل خدمت کرد تا به نوعی به شکلی نسبتاً رسمی در دنیای سیاست حضور داشته باشد.
 
از نکات جالب دوران بازیگری پله برای ایرانی‌ ها، دوران کوتاه همبازی بودن او در انتهای دوران بازیگری‌ اش با دفاع مستحکم سابق تیم ملی ایران و استقلال (تاج) ، آندرانیک اسکندریان در تیم نیویورک کاسموس ایالات متحده آمریکا است.
 
مرگ «ری» پس از سپری کردن یک دوران طولانی مدت مقابله با بیماری سرطان رقم خورد؛ سرطانی که از سال ۲۰۲۱ پیشرفت خطرناکی در بدن وی کرده بود.
 
به هر روی، پله درگذشت تا دنیای فوتبال تا ابد در غم از دست دادن یکی از خدایان خود بماند و توپ گرد یکی از بهترین دوستانش را برای همیشه از دست بدهد.