سازمان ملل از دیوان لاهه خواست در مورد اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل نظر بدهد

Beytolmoghadas

مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دیوان بین المللی دادگستری خواسته است تا در مورد اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل نظر حقوقی بدهد.

این قطعنامه مورد حمایت روسیه، چین و کشورهای عربی قرار گرفت. پرتغال نیز حمایت خود را اعلام کرد اما ایالات متحده، بریتانیا و آلمان به این طرح رای منفی دادند و گفتند چنین اقدامی «مفید» نیست.

فرانسه به این قطعنامه رای ممتنع داد.

مجمع عمومی با ۸۷ رأی موافق در مقابل ۲۶ رأی مخالف و ۵۳ رأی ممتنع به این قطعنامه رأی مثبت داد.

ریاض منصور، سفیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در سازمان ملل متحد گفت که این رای گیری پیامی را برای دولت راستگرای اسرائیل به نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو ارسال می‌کند. برخی وزرای دولت ائتلافی دیدگاه‌های به شدت ضد عربی بیان کرده‌اند.

تندروترین دولت تاریخ اسرائیل به نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو سوگند خورد
گیلاد اردان، سفیر اسرائیل، این قطعنامه را «لکه‌ای اخلاقی» بر سازمان ملل خوانده است.

مقامات فلسطینی از رای مجمع عمومی سازمان ملل متحد استقبال کرده‌اند. سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت زمان آن فرا رسیده است که اسرائیل تابع قانون شود و پاسخگو باشد.

حسین شیخ، یک مقام ارشد فلسطینی در توییتر نوشت این رای "منعکس کننده پیروزی دیپلماسی فلسطینی" است.

اسرائیل کرانه غربی، غزه و بیت المقدس شرقی را در جنگ ۱۹۶۷ به تصرف خود در آورد. این کشور در سال ۲۰۰۵ از غزه خارج شد، اما همراه با مصر، کنترل مرزهای غزه را در دست دارد.

فلسطینی‌ها خواهان تشکیل کشور مستقلی با پایتختی بیت‌‌المقدس شرقی هستند و تعیین وضعیت بیت‌المقدس یکی از موانع اصلی در روند صلح خاورمیانه بوده است.

قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دیوان بین المللی دادگستری در لاهه می‌خواهد تا «پیامدهای قانونی ناشی از نقض مداوم حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین توسط اسرائیل» و همچنین اقدامات آن «با هدف تغییر ترکیب جمعیتی» و وضعیت بیت‌المقدس را مشخص کند

این قطعنامه همچنین از اسرائیل خواست تا شهرک‌سازی‌ها را متوقف کند.

رای مجمع عمومی سازمان ملل متحد یک روز پس از سوگند مذهبی‌ترین و تندروترین دولت تاریخ اسرائیل صورت گرفت.

نگرانی‌هایی وجود دارد که تشکیل چنین دولتی باعث شعله ور شدن درگیری با فلسطینی‌ها می‌شود.

اولین اصل راهبردی دولت جدید که روز چهارشنبه منتشر شد، اعلام می کند که «مردم یهود حق انحصاری و غیرقابل انکار بر تمام مناطق سرزمین اسرائیل دارند.» این اصل می‌گوید که این شامل کرانه غربی اشغالی هم می‌شود و قول می‌دهد شهرک‌سازی‌ها را در آن مناطق « توسعه دهد».

شرکای دولت ائتلافی آقای نتانیاهو ایده راه حل دو کشور مستقل را رد می‌کنند. طبق این راه حل که از حمایت جامعه جهانی برخوردار است، کشور مستقل فلسطین با پایتختی مشترک بیت‌المقدس با اسرائیل شکل می‌گیرد.

منبع: بی بی سی