شبیه‌سازی حمله پهپادی به بنادر در تنگه هرمز

Hamalate Pahbadi

«ویدیوهای منتشر شده از رزمایش نظامی نیروهای چهارگانه ارتش ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز، حاکی از شبیه‌سازی حمله پهپادی به سواحل و بنادر در روز شنبه ۱۰ دی‌ماه است.»
 
خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران نیز با انتشار گزارشی نوشته است پهپادهای انهدامی و رزمی آرش، باور و ابابیل-۵ با پرتاب از عرشه ناوشکن جمهوری اسلامی ایران «سهند» و پرواز از پایگاه پهپادی ارتش در منطقه غرب از فواصل دوردست، اهداف ساحلی را منهدم کردند.
 
ایران طی سال‌های گذشته متهم به هدف قرار دادن کشتی‌ها در خلیج فارس و دریای عمان و همچنین تاسیسات نفتی عربستان شده است.
صدا و سیمای ایران نیز تصاویر پرتاب پهپادها از عرشه ناوشکن و برخورد با اهداف ساحلی را نمایش داد؛ اهدافی که شبیه بنادر ساحلی است.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرش در همین زمینه گزارش داده است ارتش ایران روز شنبه پهپادهای تهاجمی جدیدی را در منطقه ساحلی خلیج عمان و نزدیک تنگه استراتژیک هرمز در چارچوب مانور سالانه خود، موسوم به «ذوالفقار ۱۴۰۱» آزمایش کرد.
 
صدا و سیما گفته است پهپاد تهاجمی ابابیل-۵ برای اولین بار در جریان رزمایش مورد استفاده قرار گرفت و پس از طی ۴۰۰ کیلومتر با موفقیت به هدف خود اصابت کرده است. ایران طی دهه گذشته بسیاری از پهپادهای نظامی دیگر را آزمایش کرده است.
پیشتر، حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی اعلام کرده بود پهپادهای «باور، آرش، ابابیل، مهاجر، صادق و یسیر» در این رزمایش مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
 
استفاده از انواع پهپادها در رزمایش خلیج فارس در حالی است که ایران به خاطر ارسال صدها پهپاد انتحاری به روسیه برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی و مناطق مسکونی اوکراین مورد انتقاد گسترده بین‌المللی قرار گرفته است و کشورهای غربی تحریم‌هایی علیه شرکت‌های دخیل در این موضوع اعمال کرده‌اند.
 
نقل از سایت رادیو فردا