نامۀ نهضت آزادی ایران به "شورای امنیت ملی ایران"/ جاسوسی و جلوگیری از دیدار با جبهه ملی ایران

nehzate azadi کانال تلگرام نهضت آزادی ایران: بسمه تعالی،
 
«ای ایمان‌ آوردگان در برابر خدا پروا پیشه کنید و با راست‌ گویان همگام شوید» (توبه/ ۱۱۹).
 
به استحضار می‌رساند که مورخ ۱۱ دی ۱۴۰۱، مأموران امنیتی اقدام به ممانعت از دیداری ساده و غیررسمی میان تنی چند از اعضای نهضت آزادی ایران با جبهه ملی ایران (حداکثر ۶ نفر) در منزل شخصی کردند و با اعزام خودرو و تهدید تلفنی ابراز داشتند که در صورت برگزاری این دیدار، برخورد امنیتی و بازداشت صورت خواهد پذیرفت. ناگفته پیداست که این اقدام، ضمن تعارض آشکار با حقوق عمومی، نقض بدیهی‌ ترین حقوق اساسی ملت، نفی جمهوریت نظام، و نادیده گرفتن آزادی احزاب مستقل از حاکمیت، نقض همه‌ جانبه حقوق مدنی، و مصداق اختلال در برخورداری شهروندان از حقوق و آزادی‌ های فردی نیز ارزیابی می‌ شود.
 
نکته مهم این است که مأموران امنیتی که به مدد ابزار شنود از برگزاری یک جلسه ساده مطلع بوده‌ اند، قاعدتاً در جریان قرار داشته‌ اند که دستور این جلسه، صدور بیانیه‌ ای با محتوای هشدار به جوانان و ایرانیان شریف خارج از کشور بوده است تا با بهره‌ گیری از تجربه تاریخی روند مداخلات بیگانگان در ایران در برهه‌ هایی مانند کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ یا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و نظایر آن، مبادا متدثر از نقدهایی که به عملکرد مقامات ارشد نظام دارند، به دام سوء استفادۀ بیگانگان بیافتند. در همین راستا، متن یادشده، متذکر و منتقد ایرادات و حاوی روشنگری و ارزیابی وجوه مخرب ساز و کارهای غیر ملی، مانند تشویق دولت‌ های خارجی و سازمان‌ های بین‌ المللی به اعمال سیاست‌ هایی، مانند «گسترش تحریم‌ ها» و «مداخله نظامی بیگانه» و «پرواز ممنوع» بود.
 
قابل پیش‌ بینی بود که این پیام خیرخواهانه و مبتنی بر حفظ استقلال و امنیت ملی، می‌ تواند امواج سهمگینی از اتهامات و افتراهای رسانه‌ های وابستۀ خارجی و برخی جریانات غیر ملیِ برانداز را فراهم آورد، اما شائبه‌ برانگیز است که مخالفت نهادهای رسمی حاکمیتی با این مواضع از چه رو توجیه پیدا می‌ کند؟ چکیده پیام نهضت آزادی ایران و جبهه ملی ایران جز آن نبود که: «آزادی و دموکراسی، کالایی نیست که در کوله‌ پشتی سربازان آمریکایی به ارمغان آید» و این اقدام نهادهای امنیتی در ممانعت از برگزاری آن نشست، یک پیام صریح بیشتر ندارد: «اصرار بر تداوم بحران». ممانعت از دستیابی به راه‌ حل‌ های درون‌ زا و احتراز از مشارکت ملی در قبال بحران‌ های حاد جاری، جز در راستای تقویت و انسجام جریانات برانداز و مدافع مداخلۀ بیگانگان در سرنوشت کشور قابل تفسیر نیست.
 
نهضت آزادی ایران به حکم آموزه عقلانی و اخلاقی [فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْت. هود، آیه ۱۱۲] و بنا بر پایداری بر مشی بنیان‌ گذاران شریف این حزب ملی و اسلامی در طول ۶ دهۀ گذشته و بویژه در طول ۴۴ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن تأکید بر راهبرد «جنگ ما جنگ حجت است، و نه جنگ قدرت» و بدون آن که تمنای سهمی از قدرت در سر داشته باشد و به رغم فشارها، محدودیت‌ ها، زندان‌ ها و … بر رسالت بنیادین و وظایف ملی خویش متعهد بوده و پس از این نیز به لطف خدا و در حد وسع، بر این موضع خواهد ایستاد.
 
نهضت آزادی ایران با تأکید بر اصل ۹ قانون اساسی جمهوی اسلامی ایران، یادآوری می‌ کند که نه «آزادی» بدون «استقلال» و تأمین «امنیت ملی» محقق می‌شود، و نه «استقلال» و «امنیت ملی» بدون رعایت «آزادی‌ های اساسی» و «حاکمیت ملت» پایدار می‌ ماند. دکترینِ امنیتِ ملیِ پایدار، تنها یک محور کانونی دارد: دموکراسی و تکیه بر مشارکت مردم و همبستگی ملی در برابر تهدیدات و بحران‌ ها، و لاغیر. امید است که آن شورا در راستای وظایف خویش بکوشد و با برخورد قانونی با آمران و مباشران واقعۀ تأمل‌ برانگیز یاد شده، در جهت تأمین امنیت و منافع ملی عمل کند.
 
نهضت آزادی ایران،
۱۴دی ۱۴۰۱
 
رونوشت: جناب آقای سید اسماعیل خطیب، وزیر محترم اطلاعات دولت سیزدهم جهت استحضار و اقدام لازم.