قرارداد ۲۵ سالۀ ۵۴۰ میلیون دلاری استخراج نفت افغانستان بین یک شرکت چینی و گروه طالبان

Naft Dalar rfi فارسی: چین که پس از خروج عجولانه ایالات متحده امریکا از افغانستان تلاش‌ های خود را برای دستیابی به ذخایر معدنی و انرژی این کشور به گونۀ چشمگیری افزایش داده است، نخستین قرارداد استخراج نفت افغانستان را روز پنجشنبه پنجم ژانویه/سیزدهم دی‌ ماه، با گروه طالبان به امضا رساند. ارزش این قرارداد نفتی از سوی چین و مقامات طالبان، ۵۴۰ میلیون دلار عنوان شده است.  
 
نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز پنجشنبه پنجم ژانویه/سیزدهم دی‌ماه، در گزارشی به نقل از مقامات گروه طالبان، امضای قرارداد استخراج نفت افغانستان میان چین و این گروه را «بزرگترین معامله» اقتصادی میان ٢ کشور توصیف کرد.
 
در همین حال، ذبیح‌ الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در رشته توییتری اعلام کرد که امضای این قرارداد ۲۵ ساله با شرکت چینی موسوم به «شرکت نفت و گاز آسیای مرکزی در سین کیانگ» (CPEIC) در افغانستان موجب ایجاد شغل خواهد شد.
 
بر اساس پیام توییتری ذبیح‌ الله مجاهد، گروه طالبان در قرارداد به امضا رسیده با چین در مرحله ابتدایی «۲۰ درصد» سهم خواهد داشت و این سهم در آینده ممکن است به حدود  «۷۵ درصد» افزایش یابد.
 
از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در مورد قرارداد نفتی میان چین و گروه طالبان نوشت که پس از خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان، پکن با امضای  قرارداد اخیر تلاش دارد به ذخایر معدنی و انرژی این کشور دست یابد و حضور خود را در افغانستان گسترش دهد.
 
افزون بر اظهارات مقامات گروه طالبان، وانگ یو، سفیر چین در کابل هم در مراسم امضای قرارداد اخیر در جمع خبرنگاران گفت که این کشور در استخراج معادن نفت افغانستان امکانات و همچنین تجربۀ لازم را در اختیار دارد.  
 
سفیر چین در کابل در ادامه، امضای «قرارداد حوزه نفت آمودریا» (Amu Darya oil contract) را برای ٢ کشور اتفاق‌ مهمی توصیف و تأکید کرد که این قرارداد در همکاری‌ های دو جانبه میان گروه طالبان و چین، نقش مهمی خواهد داشت.
 
خبر امضای قرارداد استخراج نفت استان‌ های سر‌پل، جوزجان و فاریاب میان گروه طالبان و چین در حالی منتشر می‌ شود که ارزش منابع معدنی و انرژی افغانستان، بیش از یک تریلیون دلار تخمین زده شده است.

در این رابطه