مولوی عبدالحمید: هیچ حاکمی در دنیا اختیار مطلق ندارد/ با کتک و شکنجه مجبور به اعتراف می‌ کنند

Abdolhamid-molavi بی بی سی فارسی: مولوی عبدالحمید اسماعیل‌ زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان خواهان پاسخگویی حکومت ایران در قبال رویدادهای اخیر شد و گفت: «حاکم باید به ملتی که او را یا سیستم حکومتی انتخاب کرده و رأی داده، پاسخگو باشد». او تأکید کرد: «هیچ حاکمی در دنیا اختیار مطلق ندارد».
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان از سرکوب اعتراضات انتقاد کرد و با درخواست آزادی زندانیان سیاسی، به خصوص زنان و کودکان گفت: «معترضان را با کتک و شکنجه مجبور به اعتراف به پذیرش جرم می‌ کنند. چنین مجازات‌ هایی فایده‌ ای ندارد».
 
آقای اسماعیل زهی خواهان آن شد که حکومت به حقوق همه مردم، اعم از زن و مرد و از اقوام و ادیان مختلف توجه کند و گفت: «ملت سه ماه است که اعتراض می کند. بجای زدن و زندان و اعدام بیایید به حرف آن‌ ها گوش کنید. این راه را ول کنید، بیایید با آن ها حرف بزنید».
 
او در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط موشک‌های سپاه پاسداران گفت: «این اتفاق که ۱۷۶ نفر انسان‌ های توانمند و متخصص و دانشجو را از بین برد، یکی از بزرگترین مصیبت‌ ها برای ملت ایران بود. این اتفاق دردآور است.»
 
مولوی عبدالحمید با اشاره به مسئولیت‌ های مقام‌ های ایران در زمان حمله به پایگاه آمریکا در عراق گفت: «وقتی به پایگاه آمریکا موشک شلیک کردید، باید متوجه می‌ بودید که آمریکا با توانایی بیشتری که دارد ممکن است موشک شلیک کند. باید پروازها را لغو می‌ کردید. احتمالات را باید در نظر می‌ گرفتید. این کوتاهی بود که از تهران پرواز انجام می‌ شود. باید با با صداقت این تقصیر را می‌ پذیرفتید. در تمام کشورها اشتباه صورت می‌ گیرد. رئیس جمهور، مسئولین قبول می‌ کنند و استعفا می‌ کنند». 
 
آقای اسماعیل زهی با اشاره به اینکه قضات پرونده جمعه خونین زاهدان تحت فشار هستند، گفت: «در مسأله کشتار مردم بی‌ گناه زاهدان هنوز برایم قابل باور نیست، نیروهای مسلحی که مردم را زدند، ایرانی باشند و هنوز مسئولان، مقصران را ملامت نکرده و از دل مردم در نیاورده‌ اند».
 
هشتم مهر، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از داخل یک کلانتری در زاهدان به تجمع اعتراضی مردم این شهر بعد از نماز جمعه و در اعتراض به «تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر نوجوان» تیراندازی کردند.
 
در این تیراندازی، ده ها نفر از معترضان کشته شدند که سازمان عفو بین‌ الملل این واقعه را «مرگبارترین کشتار» از زمان آغاز اعتراضات مردمی خوانده است.
 
حال‌ وش، یکی از رسانه‌ های فعالان بلوچ، گزارش داد که امروز نیروهای امنیتی با برپایی ایست بازرسی برخی از مسیرها به سوی مصلی مسجد مکی را مسدود کردند.
 
حا‌ل‌ وش که اخبار سیستان وبلوچستان را پوشش می‌ دهد، می‌ گوید که امروز جمعه ۱۶ دی ماه، نیروهای نظامی امنیتی با برپایی ایست و بازرسی مسیرهای شیرآباد و کریم آباد به زاهدان را مسدود کردند تا شهروندان نتوانند به مصلی مسجد مکی بروند.
 
مولوی عبدالحمید هم در سخنان قبل از نماز خود به ایجاد محدودیت برای علما و مردمی که برای دیدار با او قصد سفر به زاهدان را داشتند اشاره کرد.

در این رابطه