گزارشها در رابطه با دستگیریها ، حکم زندان و اجرای اعدام

dastgiriاجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان رودان
خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان رودان به اجرا در آمد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، یک زندانی در زندان رودان اعدام شد.
هویت وی “نظیر سرخ کمان، حدودا ۲۸ ساله، فرزند مسافر، متاهل، دارای فرزند، اهل بلوچستان و ساکن روستای مرزی میلک در زابل” عنوان شده است.
در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است؛ این شهروند فاقد شناسنامه در سال ۹۹، از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت و توسط دادگاه انقلاب شهر رودان واقع در هرمزگان به اعدام محکوم شده بود. اعدام این زندانی بدون اطلاع خانواده وی صورت گرفته است.
تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.
=================
اتهام محاربه؛ ابراهیم نارویی، شهروند معترض به اعدام محکوم شد
خبرگزاری هرانا – ابراهیم نارویی، شهروند بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری در زاهدان، توسط دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهام “محاربه” به اعدام محکوم شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، ابراهیم نارویی به اعدام محکوم شد.
بر اساس این گزارش، آقای نارویی توسط شعبه ۶ دادگاه انقلاب زاهدان، از بابت اتهام “محاربه” به اعدام محکوم و این حکم روز جمعه ۹ دی ماه، به او ابلاغ شده است.
ابراهیم نارویی در تاریخ  ۱۱ مهرماه، در جریان اعتراضات سراسری در زاهدان بازداشت و اکنون در زندان زاهدان بسر میبرد.
آقای نارویی متولد ۲۵ تیرماه ۱۳۷۶، فرزند گل خان و ساکن منطقه جاده قدیم زاهدان است.
============
فائزه هاشمی به پنج سال حبس محکوم شد
خبرگزاری هرانا – فائزه هاشمی رفسنجانی، فعال سیاسی به ۵ سال حبس محکوم شد. وی در تاریخ ۵ مهرماه، در رابطه با اعتراضات سراسری بازداشت شده بود.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فائزه هاشمی رفسنجانی، به حبس محکوم شد.
ندا شمس، وکیل مدافع وی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اظهار داشت: «پیرو بازداشت سرکار خانم فائزه هاشمی، پرونده آخر ایشان با اتهامات اعلامی به پنج سال حبس در مرحله بدوی محکوم شدند. اظهار نظر در خصوص آن با توجه به اینکه رای حاضر قطعیت نداشته صحیح نمیباشد. موکل همچنان در زندان و پرونده های دیگری بر علیه ایشان مطرح است.»
پیش از این، سخنگوی قوه قضائیه اتهامات فائزه هاشمی را «فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی و اخلال در نظم عمومی» عنوان کرده بود.
فائزه هاشمی رفسنجانی در تاریخ  ۵ مهر، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی دلیل بازداشت خانم هاشمی را شرکت در اعتراضات سراسری عنوان کرد.
فائزه هاشمی رفسنجانی، نماینده سابق مجلس و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت توسط مراجع قضایی را داشته است.
=============
گزارشی از مشکلات زندانیان محبوس در بند ۸ زندان اوین
خبرگزاری هرانا – زندانیان محبوس در بند ۸ زندان اوین با مشکلاتی همچون تراکم جمعیت بالا، عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و شیوع بیماری آنفولانزا مواجه هستند. همچنین این زندانیان از ابتدایی ترین حقوق خود از جمله برخورداری از لوازم بهداشتی و خوراک مکفی محروم‌ هستند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندانیان محبوس در بند ۸ زندان اوین که شماری از زندانیان سیاسی و امنیتی در آن نگهداری میشوند با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند.
در حال حاضر تعداد ساکنان بند ۸ زندان اوین به ۱۵۰ نفر افزایش پیدا کرده است که حدود دو برابر ظرفیت این بند است. به گفته خانواده یکی از این زندانیان “عدم رعایت اصل تفکیک جرایم و انتقال زندانیان جرایم عمومی به این بند، بر نگرانی های خانواده زندانیان امنیتی و سیاسی افزوده است”.
خانواده یکی از این زندانیان از شیوع بیماری آنفولانزا در این بند خبر داد و افزود: “مسئولان از توزیع ماسک امتناع میکنند و سهمیه لوازم بهداشتی زندانیان از قبیل خمیردندان، شامپو، مسواک و ژیلت نیز قطع شده است”.
به گفته خانواده های تعدادی از این زندانیان، آنها از برخورداری از خوراک مکفی نیز محروم‌ هستند و میزان غذای زندان کم و کیفیت آن نازل است.
به گفته یک منبع مطلع: ”با ۱۵۰ نفر زندانی، تنها به مقدار ۸۰ پرس غذا به زندانیان این بند تعلق میگیرد و بیشتر زندانیان توان مالی خرید از فروشگاه زندان را ندارند”.
==================
اعتراضات سراسری؛ استاندار سمنان از بازداشت ۵ تن خبر داد
خبرگزاری هرانا – استاندار سمنان، از بازداشت ۵ نفر تحت عنوان “تیم وابسته به گروهک منافقین”، خبر داد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر،‌ پنج نفر توسط نیروهای امنیتی در سمنان بازداشت شدند.
روز دوشنبه ۱۹ دی ماه، سید محمدرضا هاشمی، استاندار سمنان این افراد را “تیم وابسته به گروهک منافقین” خواند و مدعی شد: “مقادیر بسیار زیادی مواد منفجره، دستگاه‌های دیجیتال دوربین‌های مختلف کشف و ضبط شده است. این تیم تروریستی از منافقان به دنبال اجرای اقداماتی از جمله شعارنویسی و تهیه فیلم و عکس از اعتصاب‌ ها به‌ ویژه اعتصاب بازاریان بودند.”
در ادبیات جمهوری اسلامی عبارات “نفاق” و “منافقین” به سازمان مجاهدین خلق، از گروههای اپوزیسیون ایران اطلاق می‌شود.
در این گزارش به هویت این شهروندان بازداشتی و محل نگهداری آنها اشاره ای نشده است.
===================
احسان پیربرناش، روزنامه نگار به ۱۸ سال حبس محکوم شد
خبرگزاری هرانا – امروز سه شنبه ۲۰ دی ماه، احسان پیربرناش، روزنامه‌ نگار و طنزنویس توسط دادگاه انقلاب ساری به ۱۸ سال حبس محکوم شد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات قانون اسلامی، ۱۰ سال حبس برای وی قابل اجرا خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احسان پیربرناش، روزنامه‌ نگار و طنزنویس به حبس محکوم شد.
بهناز میرمطهریان، همسر آقای پیربرناش اعلام کرد: “احسان پیربرناش علیرغم تایید پزشکان مبنی بر عدم توانایی تحمل حبس، توسط دادگاه انقلاب ساری به ۱۸ سال حبس محکوم شده که ۱۰ سال از آن قابل اجراست.”
احسان پیربرناش در تاریخ ۶ آبان ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۸ آبان ماه، به زندان قائم شهر منتقل شده بود.
تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی حاصل نشده است.
==================
وزارت اطلاعات از بازداشت ۱۳ تن به اتهام “جاسوسی” خبر داد
خبرگزاری هرانا – وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای از بازداشت ۱۳ نفر به اتهام “جاسوسی” در استان‌های تهران، اصفهان، یزد، آذربایجان‌ غربی و گلستان خبر داد. هر چند مقابله با امر جاسوسی به عنوان نقض حقوق بشر در نظر گرفته نمی شود ولی با توجه به سابقه دولت ایران در استفاده ابزاری از این عنوان برای برخورد با مخالفان سیاسی، طرح چنین ادعاهایی بخصوص با روشن نبودن جزئیات و روند دادرسی همواره با دیده تردید نگریسته می‌شود.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، ۱۳ تن به اتهام جاسوسی در نقاط مختلف کشور بازداشت شدند.
وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای پیرامون بازداشت این افراد مدعی شد: “۲۳ نفر از عناصر عملیاتی سازمان جاسوسی موساد در استان‌های تهران، اصفهان، یزد، آذربایجان‌ غربی و گلستان، شناسایی و تاکنون ۱۳ نفر که در داخل کشور حضور داشتند، پیش از هر اقدامی دستگیر شدند”.
سازمان اطلاعات در این بیانیه از هویتی با نام مستعار “سیروس” به عنوان “سر پل این شبکه” یاد میکند که در یکی از کشورهای اروپایی اقامت دارد.
در این گزارش به هویت و وضعیت فعلی این افراد اشاره ای نشده است.
=============
اعتراضات سراسری؛ گزارشی از بازداشت هفت شهروند
خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، ملاصاحب احمدی، بهزاد گرگیج، ریبوار نجفیان و پدرام غفوری در شهرهای جوانرود، سنندج و زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین، شقایق فاضلی، بهزاد ترکمان و محمد خضرنژاد، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۱، شقایق فاضلی علیرغم گذشت ۹۰ روز از زمان دستگیری کماکان در زندان کچویی کرج در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.
یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند به هرانا گفت: “بازداشت موقت خانم فاضلی به صورت پی در پی تمدید می شود و تاکنون زمان شعبه جلسه دادگاه برای وی تعیین نشده است.”
شقایق فاضلی ۳۴ ساله، در تاریخ ۲۰ مهر ماه، در رابطه با اعتراضات سراسری در فردیس کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
همچنین بر اساس گزارشاتی که به دست هرانا رسیده است، بهزاد ترکمان، شهروند بازداشتی علیرغم گذشت ۳۴ روز از زمان دستگیری، در ندامتگاه مرکزی کرج کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.
بهزاد ترکمان، ۳۴ ساله، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۴۰۱، در رابطه با اعتراضات سراسری در محل کارش توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. او پس از گذشت حدود ۳ هفته به ندامتگاه مرکزی کرج انتقال داده شد.
افزون بر این، امروز سه شنبه ۲۰ دی، یک شهروند معترض در جوانرود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
کردپا، هویت وی را “پدرام غفوری، ۲۰ ساله و سرپرست خانواده” عنوان کرده است.
همچنین، شامگاه دوشنبه ۱۹ دی ماه، ملاصاحب احمدی شهروند اهل شهرستان سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
افزون بر این، محمد خضرنژاد، روحانی اهل سنت، علیرغم گذشت ۵۲ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.
وی در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱، به دنبال سخنرانی‌ در مراسم خاکسپاری اسعد رحیمی از جانباختگان اعتراضات سراسری در بوکان بازداشت شده بود.
بنابر خبر دیگر به نقل از کولبر نیوز، یک شهروند اهل شهرستان سنندج در تاریخ ۱۲ دی ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
هویت وی “ریبوار نجفیان، دانش آموز ۱۸ ساله، اهل روستای سو از توابع شهرستان سنندج” عنوان شده است.
افزون بر این، روز سه شنبه ۱۳ دی ماه، یک شهروند توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
کمپین فعالین بلوچ، هویت این شهروند را “بهزاد گرگیج، ۲۱ ساله، ساکن و اهل زاهدان” عنوان کرده ست.
تاکنون از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است.