آخرین خبرها درباره روزنامه‌نگاران و هنرمندان که در جریان اتفاقات اخیر بازداشت شده اند

dadgah enghelabآخرین روز اداری هفته در حالی سپری شد که ۳ اظهار نظر مختلف درباره روزنامه‌نگاران و هنرمندانی که در جریان اتفاقات اخبر بازداشت شده‌اند، انتشار یافت.

به گزارش ایسنا،‌ ابتدا انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در اعلانی ازسوی کمیته و هیئت اجرایی پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی، با انتشار فهرستی اعلام کرد، بنا بر اطلاعات رسمی تا این لحظه ۳۰ نفر از روزنامه‌نگاران در بازداشت هستند.

در پی انتشار این فهرست، سپهر خلجی - رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت - در اظهاری کوتاه گفت: به جد پیگیر حل مشکل خبرنگارانی هستم که در ناآرامی‌های اخیر دستگیر شده‌اند، اگرچه عموماً در شرایطی به غیر از حوزه مربوط به حرفه خبرنگاری دستگیر شده‌اند که باید بررسی لازم صورت پذیرد.

اما در همین روز پس از جلسه هفتگی هیات دولت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دربارۀ آخرین وضعیت چهره‌های فرهنگی و هنری که در بازداشت به سر می‌برند، گفت: با همکاری دستگاه قضایی مشکل‌ بسیاری از هنرمندان بازداشتی حل شد.

مهدی اسماعیلی - وزیر ارشاد - تصریح کرد: بنای ما حمایت از اهالی فرهنگ است و بین هنرمندان تفاوتی وجود ندارد اما سیاست‌گذاری ما روشن است و از کسانی‌که با سیاست‌گذاری اصلی نظام همراهی بیشتری دارند، حمایت بیشتری می‌کنیم.

او همچنین گفت: ما در وزارت ارشاد وظیفه خود می‌دانیم که از همه هنرمندانی که دچار مشکل شده‌اند، حمایت کنیم. وظیفه خود می‌دانستیم از هنرمندانی که مشکلی داشتند، حمایت کنیم اما برخی از فعالیت‌های آن‌ها به کار هنری‌شان ربطی نداشته و در اجتماعات غیرقانونی شرکت‌ کرده‌اند ولی ما این افراد را هم جزئی از خانواده هنر می‌دانیم و تعداد بسیار زیادی از افرادی که دچار مشکل شده‌اند، با همکاری دستگاه قضایی مشکل‌شان حل شد.

در خبری دیگر به گزارش میزان، دادگاه رسیدگی به اتهامات کتایون ریاحی بازیگر سینما و تلویزیون که در جریان اعتراضات اخیر به حمایت از جنبش مردمی و اعتراض به حجاب اجباری پرداخته و بازداشت و به قید وثیقه آزاد شده بود، صبح امروز در دادگاه انقلاب تهران با حضور وکلای وی و فرزندش برگزار شد.

به گزارش میزان : کتایون ریاحی بازیگر سینما و تلویزیون روز ۲۹ آبان در پی اظهار نظرهای بدون استناد در مورد وقایع اخیر، همچنین انتشار مطالب تحریک آمیز در جهت حمایت از اغتشاشات خیابانی و کشف حجاب جهت پاسخگویی به مقامات قضایی، احضار و بازداشت شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات کتایون ریاحی که به قید وثیقه آزاد شده بود، صبح امروز (۲۱دیماه) در دادگاه انقلاب تهران با حضور وکلای وی و فرزندش برگزار شد.

در ابتدای دادگاه نماینده دادستان کیفرخواست صادره برای کتایون ریاحی را قرائت کرد.

طبق اعلام نماینده دادستان دادگاه بر اساس کیفرخواست صادره، مستندات پرونده بدست آمده از فعالیت متهم در شبکه‌های اجتماعی، اتهامات وی شامل اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تشویش اذهان عمومی و تشویق به فساد بود که از نظر دادگاه و در راستای ماده ۳۴۱ این ماهیت را ترغیب و تشویق مردم به اعمال منافی عفت در فضای مجازی در نظر گرفته شد.

بعد از قرائت کیفرخواست وکیل مدافع کتایون ریاحی به دفاع از موکلش براساس اتهامات صادره در کیفرخواست پرداخت.

در حین برگزاری دادگاه، کتایون ریاحی دچار افت فشار شد که در تماس با اورژانس و مراجعه تکنسین‌های این سازمان وی برای انجام درمان به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل شد.

در پایان قاضی ختم جلسه را اعلام و خطاب به وکلای متهم ریاحی گفت: لایحه خود را به دادگاه تحویل دهند.

منابع: ایسنا/ میزان