از آغاز اعتراضات سراسری در ایران تا کنون،۴۴ وکیل دادگستری بازداشت شده اند

dadgostari vookalaکمپین حقوق بشر ایران فهرست نام ۴۴ وکیلی را منتشر کرده که از شروع اعتراضات مردمی بازداشت شده‌اند.

بنا بر گزارش تحقیقی کمپین حقوق بشر در ایران از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی (شروع اعتراضات جاری در ایران) تا کنون دست کم ۴۴ وکیل مدافع در ایران بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که بازداشت شدگان اعتراضات جاری در ایران همچنان مجبور به استفاده از وکلای لیست مورد تایید قوه قضائیه جمهوری اسلامی هستند. اما وکلایی هم هستند که سعی می‌کنند از هر نوع امکان دفاعی برای موکلان خود استفاده کنند.

پس از آغاز اعتراضات سراسری و موج دستگیری‌ها، شماری از وکلای دادگستری اعلام آمادگی کردند که وکالت افراد بازداشت شده را به صورت رایگان برعهده بگیرند.

از میان این وکلا، سینا یوسفی، وکیل و نایب رئیس کمیسیون حقوق بشر وکلای دادگستری آذربایجان شرقی به شش ماه حبس و دو سال ممنوعیت خروج از ایران و توقیف وسائل الکترونیک محکوم شده است. همچنین نگین کیانی، وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای آذربایجان شرقی نیز به یک سال حبس، ممنوعیت خروج از ایران و ضبط تلفن همراه محکوم شده است.

کمپین حقوق بشر ایران فهرستی از نام ۴۴ تن از وکلای مدافع بازداشتی را منتشر کرده است که در میان آنان از جمله نام محمدرضا فقیهی، آرش کیخسروی، زهرا نظری گمیشانی، سعیده میرقربانی، فرزانه اکبریان و الهام زراعت به چشم می‌خورد.

اسامی وکلایی که با قرار وثیقه آزاد شده‌اند، اما هنوز با اتهامات احتمالی روبرو هستند نیز از سوی کمپین حقوق بشر ایران منتشر شده است. در این میان می‌توان به سعید جلالیان، بابک پاک نیا، رزا اعتماد انصاری، محمدرضا فقیهی، محمدعلی کامفیروزی، مریم صدرنیا، حسن اسدی زیدآبادی و حسن یونسی اشاره کرد.

منبع: دویچه وله