اسناد تازه: خدمه کشتی سانچی زنده و در بازداشت هستند

sanchi

شرکت خدمات حقوقی هریسچی که وکالت تعدادی از خانواده‌های خدمه کشتی سانچی را برعهده دارد، اعلام کرد به اسنادی دست یافته که ثابت می‌کند ۲۲ خدمه کشتی سانچی زنده هستند.

بر اساس این اسناد، ۲۲ خدمه کشتی سانچی پس از آتش گرفتن نفتکش سانچی، چند هفته در بازداشت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بودند و سازمان اطلاعات سپاه نیز بازداشت آنها را به اطلاع خامنه‌ای رسانده بود.

بر اساس گزارش‌های رسمی، روز شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ کشتی سانچی متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران که از عسلویه حرکت کرده بود و قرار بود جهت تحویل میعانات گازی عازم کره جنوبی شود، در راه با یک کشتی فله‌بر چینی در سواحل چین برخورد می‌کند.

در پی این آتش‌سوزی ۳۰ ایرانی و دو تبعه بنگلادشی ناپدید شده‌اند که بعد از چند روز جست‌وجو جسد ۳ نفر از ایرانیان مفقود در این حادثه پیدا شد.

حال شرکت هریسچی اعلام کرده است که «اسناد نشان می‌دهد گروهی از خدمه کشتی سانچی پس از حادثه آتش‌سوزی، با قایق نجات از این نفتکش خارج شده و به سواحل چین رسیدند.»

شبکه خبری «ایران اینترنشنال» هم در گزارشی نوشت که اسناد افشاشده نشان می‌دهد قوه قضاییه جمهوری اسلامی دستور گرفته که اعلام کند همه خدمه سانچی جان باخته‌اند و هر گونه پرونده حقوقی و تحقیق و تفحص درباره این موضوع مختومه شود.

شرکت خدمات حقوقی هریسچی در این رابطه افزود: «طبق گواهی شاهد عینی، یک نامه و عکس‌ها، جمهوری اسلامی از طریق سانچی یک محموله سری را به کره شمالی فرستاده بود و بر اساس اسناد، رهبر کره شمالی طی نامه‌ای از علی خامنه‌ای به خاطر ارائه محموله سانچی تشکر کرد.»

علی هریسچی، وکیل گروهی از خانواده‌های خدمه کشتی سانچی، همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد، این خانواده‌ها در دادگاه دریایی بریتانیا از شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت‌های بیمه‌گر این شرکت و نفتکش سانچی شکایت کرده‌اند.

او همچنین تایید کرد که «شرکت ملی نفتکش در پنج سال گذشته سعی کرده با فشار مالی بر این خانواده‌ها، آنها را از ادامه دادخواهی منصرف کند و این خانواده‌ها در این مدت هیچ حقوق و مزایایی دریافت نکرده‌اند.»

منبع: ایران وایرؤ


در این رابطه