صدور احکام سنگین زندان و ممنوع‌الخروجی برای بازداشت‌شدگان

Zendanian Bazdashtiha

«در کنار صدور احکام اعدام برای برخی معترضان بازداشت‌شده، سایر این افراد نیز با احکام سنگین زندان، تبعید و ممنوعیت خروج از کشور روبرو شده‌اند. دانشجویان و فعالان مدنی به چندین سال حبس و تبعید محکوم شده‌اند.»
 
نهادهای حقوق بشری از دستگیری بیش از ۱۹ هزار نفر در جریان اعتراضات اخیر خبر داده‌اند. تعداد زیادی از این دستگیرشدگان، فعالان مدنی و سیاسی بوده‌اند که اغلب در خانه‌هایشان و نه در تظاهرات بازداشت شده‌اند. برای این افراد احکام سنگین زندان، ممنوع‌الخروجی، شلاق و تبعید صادر شده است.
برخی از این افراد نیز قبل از شروع اعتراضات بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بودند اما در جریان اعتراضات احکام سنگین برای آنها صادر شد و برخی نیز دوباره دستگیر شدند.
 
یکی از این فعالان نوشین کشاورزنیا، فعال و پژوهشگر حوزه زنان است که در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام اجماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است.
این حکم دادگاه بدوی عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.
 
نوشین کشاورزنیا از سال ۱۳۸۱ فعالیت در حوزه زنان را شروع کرد و در چندسال اخیر عمده فعالیتش بر آموزش برای محیط کار امن و بدون خشونت متمرکز بوده است. در کیفرخواست ارائه‌شده در دادگاه اتهام او "تلاش برای ایجاد نارضایتی و شورش عمومی از طریق توجه افکار عمومی به ماجرای خشونت و ایجاد مطالبه کاذب برابری جنسیتی" اعلام شده است.
نوشین کشاورزنیا، در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه بازپرسی به زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی در تاریخ ۱۷ اردیبهشت با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شد و حالا با اوج‌گیری اعتراضات پرونده او دوباره مطرح شده است.
به عقیده بسیاری از ناظران صدور چنین احکامی برای پرونده‌های قدیمی فعالان مدنی تنها به قصد ارعاب جامعه مدنی صورت می‌گیرد. 
 
فاطمه (فروغ) جمال پور یکی از ۱۵ زنی است که به مدت هفت روز درزندان کچویی کرج دست به اعتصاب غذا زدند. او به اتهام "اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی” از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به ۵ سال حبس و ۲ سال تبعید به شهرستان بابل محکوم شد.
فاطمه جمال‌پور  ۴ آبان ماه در جریان اعتراضات در شهر کرج بازداشت شد.
روایت شکنجه الهام مدرسی در زندان کچویی در گفت‌وگو با خواهرش
 
امین امانت، از فعالان حوزه چاپ و نشر، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب توسط قاضی صلواتی محاکمه و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال زندان و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شد. حکم پنج سال زندان او در شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب به ۴ سال تغییر یافت اما حکم یک سال تایید شد و اکنون با چهار سال حکم قطعی اجرایی مواجه است.
آقای امانت روز ۱۶ مهر در تهران بازداشت و در یک آبان با وثیقه ۶۰۰ میلیونی موقتا آزاد شده بود.
مهدی سبزه پرور، شهروند ۲۸ ساله ساکن کرج نیز که روز اول مهرماه در تجمعات مهرشهر کرج بازداشت شد، به ۵ سال حبس و دو سال تبعید محکوم شده است. بر اساس اخبار منتشرشده او پیش از بازداشت سرپرستی خانواده خود را برعهده داشت.
 
«احکام سنگین برای دانشجویان»
غیر از فعالان مدنی و سیاسی و فرهنگی، دانشجویانی که در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند نیز با صدور احکام سنگین روبرو شده‌اند. یکی از این دانشجویان بهزاد قدیری، دانشجوی سال آخر رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند است که بعد از برگزاری یک تجمع  مجوزدار در دانشگاه، در روز ۹ مهرماه، در تاریخ ۱۴ مهر با یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شد.
این دانشجو که تنها یک ما تا فارغ‌التحصیلی فاصله دارد از سوی دادگاه به ۳ سال و ۳ ماه حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است.
 
بیتا حقانی نسیمی بلاگر و دانشجوی گرافیک دانشگاه قدسیه ساری که در تاریخ ۲۶ مهرماه بازداشت شده بود، با حکم شعبه‌ اول دادگاه انقلاب ساری به ۱۸ سال حبس تعزیری که ۵ سال آن قابل اجراست و ۲ سال منع خروج از کشور و ضبط وسایل ارتکاب جرم به نفع دولت محکوم شد.
 
نازلی سعیدی، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز یکی دیگر از دانشجویان بازداشت‌شده است که به ۱۵ ماه زندان و دو سال ممنوع الخروجی محکوم شده است.
این حکم در حالی صادر شده که پزشکان برای این دانشجو به دلیل بیماری زمینه‌ای تشخیص عدم تحمل حبس داده‌‌اند.
اتهام مطرح شده علیه او «اجتماع و تبانی با اغتشاشگران برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» بوده است. 
نازلی سعیدی در روز ۴ آبان در فلکه دانشگاه تبریز به دلیل برداشتن حجاب و حمل تراکت، بازداشت و به مدت ۵۶ روز در شرایط نامناسب روانی مورد بازجویی قرار گرفت. او در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است.
 
 
نقل از سایت رادیو دویچه وله