گزارشهایی از اعدام ، زندان ، بازداشت در روز گذشته

zendanhaرهایی سه زندانی از اعدام در مازندران

 طی هفته اخیر، ۳ زندانی در زندانهای مازندران که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. همچنین طی سال جاری، ۴ زندانی در استان گیلان و طی ۹ ماه گذشته، ۵ زندانی در استان کرمان از اعدام رهایی یافتند.
 خبرگزاری صدا و سیما، طی هفته اخیر، سه زندانی در زندانهای مازندران با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.
علی استادی، مدیرکل زندان‌ های مازندران در این خصوص گفت: “در این هفته، ۸ پرونده در شورای حل اختلاف زندان مطرح شد که از این تعداد ۳ پرونده منجر به رضایت شد.”
رهایی ۴ زندانی از اعدام در گیلان
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، میرمحمدی، رئیس اداره توسعه حل اختلاف استان گیلان از رهایی ۴ زندانی محکوم به اعدام با رضایت اولیای دم طی سال جاری با تلاش شورا‌های حل اختلاف در این استان خبر داد.
رهایی ۵ زندانی از اعدام در استان کرمان
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس دادگستری استان کرمان از رهایی ۵ زندانی از اعدام در این استان خبر داد.
ابراهیم حمیدی در این خصوص افزود: “در ۹ ماه امسال، حدود ۹ هزار و دویست پرونده در شرق استان منتهی به صلح و سازش شده و ۵ زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، نیز با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافته اند.”
----------------
حمید حاج جعفر کاشانی در مقابل دادسرای اوین بازداشت شد

 حمید حاج جعفر کاشانی، داور لیگ برتر فوتسال ایران و فعال مدنی امروز دوشنبه ۲۶ دیماه درحالی که برای پیگیری پرونده یکی از نزدیکان خود به دادسرای اوین مراجعه کرده بود، در مقابل این دادسرا بازداشت شد. آقای حاج جعفر کاشانی که در حال تحمل دوران محکومیت خود در زندان رجایی شهر کرج است، چندی پیش از این زندان به مرخصی درمانی اعزام شده بود.
 امروز دوشنبه ۲۶ دیماه ۱۴۰۱، حمید حاج جعفر کاشانی، بازداشت شد.
یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “در پی احضار فریبا فریدونی به دادسرای اوین، آقای حاج جعفر کاشانی نیز به همراه وی به دادسرا مراجعه کرد. در مقابل دادسرا، نیروهای امنیتی آقای حاج جعفر کاشانی را همراه با ضرب و شتم، بازداشت و به داخل دادسرا بردند. پس از چند ساعت، وی با دستبند به بازداشتگاه اوین منتقل شد”.
به گفته این منبع مطلع، “حمید حاج جعفر کاشانی برای عمل جراحی دیسک کمر، در تاریخ ۳۰ آبان ماه از زندان رجایی شهر کرج به مرخصی درمانی اعزام شده است”.
----------------
در پی شکایت سازمان زندان ها؛ ارجاع پرونده شش زندانی به دادسرای اوین

 شکایت مطروحه سازمان زندان ها علیه یاشار توحیدی، پارسا گلشنی، سید جواد سیدی، امیرعباس آذرم وند، محمد خانی و رضا سلمان زاده به شعبه ١ دادیاری دادسرای اوین ارجاع شد. به دنبال آتش سوزی شنبه شب ۲۳ مهرماه زندان اوین، با شکایت سازمان زندان ها علیه این زندانیان پرونده ای در این رابطه گشوده شده بود.
 پرونده شش تن از زندانیان محبوس در زندان اوین به دادسرای اوین ارجاع داده شد.
عرفان کرمی ویسی، وکیل دادگستری در این خصوص اعلام کرد: “شکایت مطروحه سازمان زندان ها علیه ۶ تن از زندانیان اوین به نام های یاشار توحیدی، پارسا گلشنی، سید جواد سیدی، امیرعباس آذرم وند، محمد خانی و رضا سلمان زاده در خصوص وقایع آتش سوزی اوین به شعبه ١ دادیاری دادسرای ناحیه ٣٣ تهران ( دادسرای اوین ) ارجاع شد.”
این پرونده با شکایت سازمان زندان ها و به دنبال آتش سوزی شنبه شب ۲۳ مهرماه زندان اوین و رخدادهای بعد از آن علیه این زندانیان گشوده شده بود.
از میان این افراد محمد خانی، مترجم و پژوهشگر در شب رخداد آتش سوزی در زندان اوین، توسط ماموران زندان مورد هدف شلیک گلوله جنگی قرار گرفت. وی سپس به بیمارستان منتقل و علیرغم عفونت و بدون تکمیل مراحل درمان مجددا به زندان بازگردانده شد. او از تاریخ ۱ تیرماه امسال، دوران محکومیت ۳ سال و ۶ ماه زندان حبس خود را در این زندان سپری میکند.
همچنین، یاشار توحیدی، زندانی سیاسی از تاریخ ۱۷خرداد امسال، در حال تحمل دوران محکومیت ۲ سال و ۹ ماه خود در زندان اوین است.
بعلاوه امیرعباس آزرم وند، روزنامه‌ نگار و فعال کارگری، یکی از ۴۲ تن از زندانیان سیاسی زندان اوین است که در پی رخدادهای شنبه شب ۲۳ مهرماه از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. وی پس از مدتی مجددا به زندان اوین انتقال داده شد و هم اکنون دوران محکومیت ۴ سال و ۳ ماه حبس تعزیری خود را در این زندان سپری میکند.
در خصوص رضا سلمان زاده، زندانی سیاسی نیز گفتنی است که وی دوران محکومیت ۲ سال و ۸ ماه حبس خود را در زندان اوین سپری میکند.
--------------------------
مدیر سایت دیوار جهت اجرای حکم حبس احضار شد/ سند

 اشکان آرمندهی، مدیر سایت دیوار، جهت اجرای حکم سه ماه و یک روز حبس، به واحد اجرای احکام دادسرای اوین احضار شد.
اشکان آرمندهی، مدیر سایت دیوار، جهت اجرای حکم حبس احضار شد.
بر اساس ابلاغیه ای که اخیرا توسط واحد اجرای احکام دادسرای اوین صادر و به آقای آرمندهی ابلاغ شده است، از او خواسته شده که جهت اجرای حکم حبس، ظرف مدت ۱۰ روز از زمان ابلاغ، در شعبه مربوطه حاضر شود.
آقای آرمندهی، در واکنش به این موضوع با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اظهار داشت: «ظاهرا این پرونده تبدیل به شمشیر داموکلس شده. سه سال است گاهی شل می‌ گیرند و گاهی سفت. در حالی که بعد از کلی دوندگی فرسایشی، یک شعبه برای ۴ بهمن وقت تجدیدنظر مجدد داده، شعبه دیگری مرا برای حبس احضار کرده. میرم به امید اتمام.»
اشکان آرمندهی پیشتر توسط مرجع قضایی از بابت اتهام «فراهم آوردن موجبات فساد و فحشا» به سه ماه و یک روز حبس محکوم شد. حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.
در پی قطعی شدن این حکم، دیوار با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در این پرونده آگهی‌ های موضوع اتهام دارای هیچ محتوای غیرقانونی نبوده و محکومیت دیوار صرفا بر اساس اقداماتی است که اشخاص ثالث در فضای خارج از این پلتفرم انجام داده‌ اند.
----------------------
سنندج؛ زانیار احمدی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد
 روز یکشنبه ۲۵ دی ماه، زانیار احمدی، شهروند اهل شهرستان سنندج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
روز یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱، یک شهروند در سنندج بازداشت شد.
هویت وی، زانیار احمدی، شهروند اهل شهرستان سنندج توسط هرانا احراز شده است.
تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و محل نگهداری وی اطلاعی حاصل نشده است.
----------------------
مهتاب کرامتی و آزاده صمدی به دادسرا احضار شدند

 روز دوشنبه ۲۶ دی ماه، آزاده صمدی و مهتاب کرامتی، دو بازیگر سینما و تلویزیون ایران به دادسرای ناحیه ۳۳ اوین احضار شدند.
 روز دوشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱، آزاده صمدی و مهتاب کرامتی، بازیگران سینما و تلویزیون ایران به دادسرای اوین احضار شدند.
براساس این گزارش، این شهروندان جهت پاره ای از توضیحات به دادسرای ناحیه ۳۳ شهید مقدس تهران واقع در زندان اوین احضار شدند.
لازم به ذکر است، به دنبال اعتراضات سراسری در کشور و حمایت شماری از هنرمندان و چهره های ورزشی از مطالبات مردم معترض، علاوه بر تهدید و تبلیغات منفی در خبرگزاری ها و رسانه های دولتی، این افراد از سوی مقامات قضایی تهدید به برخورد قاطع شده اند.
تاکنون از دلایل احضار این هنرمندان اطلاعی حاصل نشده است.
----------------------------
دادگاه تجدیدنظر؛ محکومیت سمانه بابازاده از جریمه نقدی تا ممنوع الخروجی

 روز دوشنبه ۲۶ دی ماه، سمانه بابازاده، هنرمند و بازیگر ساکن تبریز، توسط دادگاه تجدیدنظر آذربایجان شرقی، به ده سال ممنوعیت خروج از کشور، جریمه نقدی و مصادره تلفن همراه محکوم شد.
 سمانه بابازاده، هنرمند و بازیگر ساکن تبریز، به ممنوعیت خروج از کشور، جریمه نقدی و مصادره تلفن همراه محکوم شد.
بر اساس این حکم که روز دوشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱، توسط دادگاه تجدیدنظر آذربایجان شرقی صادر و به وی ابلاغ شده است، خانم بابازاداه به صد میلیون ریال جریمه‌ نقدی، ده سال ممنوعیت خروج از کشور و مصادره تلفن همراه محکوم شد.
این شهروند پیشتر در تاریخ ۲۲ آبان ماه، پس از احضار به دادسرای تبریز، بازداشت و به زندان تبریز منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ  ۱ آذر ماه، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد.
تا زمان تنظیم این گزارش، از اتهامات مطروحه علیه این شهروند، اطلاعی حاصل نشده است.

خبرگزاری هرانا