سیستان و بلوچستان چهارمین استان وفور بازداشتی ها - حداقل ۴ حکم اعدامی - شکنجۀ روانی بدون شناسنامه ای ها

Zahedan-Tazahorat-1 صفحه تلگرام کمیته پیگیری بازداشت‌ شدگان: سیستان و بلوچستان طی اعتراضات اخیر خونین‌ترین صحنه‌ های کشتار را به خود دیده‌ و بازداشتی‌ های زیادی داشته است. به دلایل متعدد، از جمله دسترسی دشوار به ابزارهای ارتباطی و اینترنت، و همچنین عدم اطلاع‌ رسانی خانواده‌ ها در نتیجه تهدیدهای نهادهای امنیتی، اعلام آمار دقیق و وضعیت بازداشت‌شدگان در استان سیستان و بلوچستان امکان‌ پذیر نیست.
 
با وجود این کمیته پیگیری با استفاده از اطلاعاتی که جمع‌ آوری کرده، دریافته است که سیستان و بلوچستان بعد از تهران، کردستان و آذربایجان غربی بیشتر تعداد بازداشتی را از ابتدای اعتراضات تاکنون داشته است. 
 
کمیته پیگیری تاکنون توانسته است هویت ۲۷۸ نفر از معترضین بازداشت‌ شده در این استان را احراز کند که در بین آنها ۲۰۷ شهروند، ۴۷ کودک (زیر ۱۸ سال)، ۲۰ دانشجو و ۴ فعال مدنی حضور دارند. از ۴۷ کودک بازداشت شده‌، دست کم ۳نفر از آنها به نام‌های بسم‌الله براهویی، اسماعیل سرگلزایی و ابراهیم سرگلزایی، بی‌ شناسنامه هستند. 
 
همچنین بر اساس گزارش‌ های مقامات رسمی جمهوری اسلامی،  تاکنون دستکم ۸۰۰ نفر در این استان بازداشت شده‌ اند. علی مصطفوی، رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان، روز ۱۷ آبان ۱۴۰۱ تعداد دستگیرشدگان این استان را ۶۲۰ نفر اعلام کرد که به گفته او از بین آنها برای ۲۵۲ نفر پرونده تشکیل شده و ۳۶۸ نفر با وثیقه یا تعهد آزاد شدند. او در ۲۴ آبان تعداد دستگیر شدگان را نزدیک به ۷۰۰ نفر اعلام کرد و گفت که از میان آنها ۴۰۰ نفر آزاد شده‌ اند. 
 
اداره‌ کل اطلاعات سیستان و بلوچستان نیز در روز ۱۴ دی ماه طی اطلاعیه‌ ای اعلام کرد که بیش‌ از «۱۰۰ نفر از اراذل اوباش و سارقان مسلح و اتباع بیگانه غیرمجاز» در زاهدان دستگیر شدند. 
 
افراد بدون‌ شناسنامه:
 
به دلیل تعداد بالای افراد بی‌ شناسنامه در استان سیستان بلوچستان و با توجه به اخبار منتشره توسط مقامات رسمی و منابع محلی، می‌ توان گفت، تعداد بی‌ شناسنامه‌ ها در میان بازداشتی‌ ها بالاست. همین مسأله (نداشتن سند هویتی)، پیگیری وضعیت این بازداشتی‌ ها را بسیار دشوار کرده است. نداشتن اوراق هویتی، ثبت و پیگیری وضعیت آنان را چه در نهادهای قضائی، و چه نهادهای امنیتی، مشکل‌ تر از سایر بازداشت‌ شدگان می‌ کند و خانواده‌ های این افراد در نهایت فقط با پادرمیانی ریش‌ سفیدان قبایل می‌ توانند از وضعیت آنان باخبر شوند. در این وضعیت، نهادهای قضائی و امنیتی، برای اجرای روندهای قضائی غیرعادلانه و تبعیض‌ آمیز که به رویه‌ ای معمول در کشور بدل شده است، دست بازتری دارند.
 
از سوی دیگر این افراد بدون شناسنامه در زمان بازداشت به بهانۀ «غیرایرانی بودن» تهدید به اخراج از کشور می‌ شوند. به گفته کمپین فعالان بلوچ در آذر ماه، یک کودک بلوچ توسط نیروهای اداره اطلاعات در منطقه شیرآباد زاهدان بازداشت شد. هویت این کودک «خالد بارانزهی»، ۱۵ ساله، و فاقد شناسنامه و اهل منطقه شیرآباد زاهدان عنوان شده است. او به همراه دوستانش هنگام بازی در خیابان دستگیر شد، اما بعد از مدتی همه به جز خالد آزاد شدند. مأموران ادارۀ اطلاعات اعلام کردند که وی بزودی از طریق مرز به افغانستان فرستاده می‌ شود. هر چند در نهایت این اتفاق رخ نداد، اما این نگرانی و شکنجۀ روانی دائم در مورد بازداشت‎ شدگان بدون اوراق هویتی، وجود دارد.
 
 همچنین به گفتۀ یک منبع آگاه در این استان طی چند ماه اخیر، افراد با شناسنامه‌ ای که در حاشیۀ شهر‌ها بازداشت شدند، هم تهدید به «منع خدمات» شده‌‎ اند. به این معنا که این افراد تهدید می‌ ‎شوند که شناسنامه‌ شان ضبط می شود و بدین‌‎ ترتیب، امکان بهره‌‎ مندی از خدمات ارائه‌ شده به یک شهروند ایرانی را نخواهند داشت.  
 
کشتن در خیابان، اعدام، زندان:
 
در اعتراضات اخیر، سیستان و بلوچستان، بالاترین آمار کشته شده‌ ها را داشته است. در روز ۷ مهرماه معروف به «جمعۀ خونین»، و در پی فراخوانی برای اعتراض به «قتل مهسا امینی» و همچنین «تجاوز به دختر ۱۵ ساله بلوچ توسط فرمانده انتظامی چابهار»، بیش از ۹۰ نفر، از جمله یک زن ۸۸ ساله کشته شدند. کمپین فعالان بلوچ و سایت «حال‌ وش» آمار کشته‌ شدگان در این استان‌ را بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کرده‌ اند که از بین ‌آنها ۱۶ نفر کودک هستند. 
 
همچنین در ۴ ماه گذشته و از شروع اعتراضات، حکومت احکام اعدام ۹۰ شهروند بلوچ را که پیش از اعتراضات اخیر بازداشت شده بودند، اجرا کرده است.  
 
پیگیری‎ اخبار رسمی و غیررسمی منتشر شده از جریان دادگاه ‎های دستگیر شدگان اعتراضات اخیر، نشان می دهد که تا این لحظه حداقل ۴ نفر از شهروندان بلوچ بازداشت‌ شده در استان سیستان و بلوچستان، حکم اعدام دریافت کرده‌ اند. اسامی محکومان به اعدام به شرح زیر است:
 
- کامبیز خروت، شهروند بلوچ به اتهام «اغتشاش و آشوب، از طریق محاربه و افساد فی الارض» به اعدام محکوم شده و روز ۱۳ دی ماه حکم اعدامش در زندان زاهدان به وی ابلاغ شده است. کامبیز در تاریخ ۹ مهرماه بازداشت شده بود. اوایل آبان با تودیع قرار وثیقه آزاد و مجدداً در ۲۱ آبان احضار و بازداشت شد.
 
- شعیب میربلوچ زهی، شهروند ۱۸ سالۀ بلوچ در دی‌ ماه به اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شد. شعیب، در روز ۱۳ مهرماه در زاهدان دستگیر شد. او هم‌ اکنون در بند ۹ زندان مرکزی زاهدان به سر می‎ برد و گفته می‎ شود که از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده‎ اش محروم است.
 
- منصور دهمرده، شهروند بلوچ روز ۱۳ دی‌ ماه ۱۴۰۱ در شعبه ٢ کیفری دادگاه شهید نوری زاهدان با اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شد و در روز ۱۵ دی ماه حکم اعدام به او ابلاغ شد. او در تاریخ ۱۱ مهرماه بازداشت شد و بنابر گزارش حال‌ وش، به مدت ۱۰ روز تحت شکنجه شدید در بازداشتگاه اطلاعات قرار داشته، به طوری که دندان‌ ها و بینی‌ اش شکسته است. او در حال حاضر در بند ۹ زندان مرکزی زاهدان محبوس و از حق تماس با خانواده محروم است. 
 
- ابراهیم نارویی، ابراهیم نارویی، یکی دیگر از شهروندان بلوچ است که به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده است. ابراهیم در روز ۱۱ مهر بازداشت شد و حکم اعدام او در روز ۹ دی در زندان به او ابلاغ شده است. او هم‌‌ اکنون در زندان مرکزی زاهدان به‌ سر می برد.
 
احکام سایر بازداشت‌‎ شدگان:
 
از بین بازداشتی‌ های احراز هویت‌ شده توسط کمیتۀ پیگیری بازداشت‌ شدگان، ۱۱ نفر (۸ زن و ۳ مرد) به مجموع  ۲۴ سال و ۳ ماه زندان محکوم شده‌ اند. اسامی این افراد به شرح زیر است:
 
- آرزو سرگزی، شهروند، به  ۴ سال زندان تعزیری،
 
- آیدا پورتقی، دانشجو، به  ۹ ماه زندان و ۶۰ ضربه شلاق،
 
- امیر علی جان‌آبادی، شهروند، به  ۹ماه زندان و ۶۰ ضربه شلاق،  
 
- سارا بلوچ، شهروند، به ۶ ماه زندان  و ۷۴ ضربه شلاق،
 
- عبدالستار ذوالفقاری، شهروند، به ۵ سال زندان،
 
- فائزه براهویی، فعال مدنی، ۳ سال و ۶ ماه زندان،
 
- فاطمه بلوچ، شهروند، ۳ ماه و ۷۴ ضربه شلاق،
 
- میترا کیخواه، شهروند، ۴ سال حبس تعزیری،
 
- نازنین احمدی‌ پور ، ۱۶ ساله، ۶ ماه زندان، ۲۵ میلیون جزا نقدی،
 
- هدیه ستوده، دانشجو، ۴ سال زندان، 
 
- ابراهیم توتازهی، شهروند، ۲ سال زندان.