منابع و مصارف و هزینه‌ های غیر واقعی در بودجۀ ۱۴۰۲ مشابه ۱۴۰۱/ برآورد غیر واقعی اخذ مالیات ۵۷‌ درصدی!

budje روزنامه شرق- معصومه معظمی: فرقی ندارد چه دولتی روی کار باشد، همیشه در فصل بودجه، کسانی هستند که بعنوان منتقدان لایحه بودجه،سر بلند  می کنند و اقدام به ایراد از لایحۀ تازه منعقد‌ شدۀ دولت می‌ کنند که به مجلس ارجاع داده شده است.
 
اگر‌چه برخی از این لوایح ایرادات کمتری دارند و انتقادات چندانی بر آنها وارد نیست و با توجه به شرایط موجود حاکم بر کشور لایحه‌ ای نسبتاً واقعی است، اما برخی لوایح بودجه هستند که نه‌ تنها اعداد و ارقام واقعی ندارند‌، بلکه اکثر منابع و مصارف و هزینه‌ ها هم صوری هستند و صرفاً روی کاغذ موجودیت پیدا می‌ کنند و هرگز روی عینیت به خود نمی‌ گیرند. مثلاً در بودجه ۱۴۰۱، برخی کارشناسان معتقدند، دولت منابعی نداشت که برای آن تخصیص دهد، در نتیجه به گفته آنان و برخی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون تلفیق درصد ناچیزی از آن تخصیص پیدا کرد. حالا هم لایحه‌ ای بعنوان بودجه ۱۴۰۲ با تأخیر به مجلس آمده که انتقادات زیادی را متوجۀ خود کرده است. بسیاری از نمایندگان و کارشناسان حوزۀ اقتصاد بر این عقیده‌ اند که نه قیمت نفت و دلار در بودجه ۱۴۰۲ واقعی دیده شده اند، و نه می‌ توان بر مالیات ۵۷‌ درصدی آن اتکا کرد؛ مالیاتی که قرار است از جیب مردم تأمین شود تا کسری بودجه را پر کند. 
 
اما برخی نمایندگان، از‌ جمله عباس جهانگیر زاده، مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده و به «شرق» گفته‌ اند به کلیات بودجه‌ ای که بر پایۀ مالیات ۵۷‌ درصدی بسته شده باشد، در صحن رأی نمی‌ دهند. 
 
محسن پیر هادی، نماینده مردم تهران در مجلس هم با توضیحی دربارۀ بودجه ۱۴۰۲ در جمع خبرنگاران علاوه بر برشمردن نقاط قوت بودجه ۱۴۰۲ که به گفته او «نگاه عدالت‌ گستری» درخصوص افزایش یارانه نقدی و معیشتی اقشار ضعیف داشته است، به نقاط ضعف لایحه بودجه سال آینده نیز پرداخت. این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در توضیحات خود بیان کرد: «جدا از نیت دولت برای تحقق هدف عدالت‌ گستری در این زمینه، چند نکته اساسی وجود دارند. اول اینکه هم‌ زمان با افزایش یارانه نقدی و معیشتی، سهم نهادهای حمایتی، کمیته امداد و سازمان بهزیستی از منابع تبصره ۱۴، کاهش یافته است. در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، سهم ٢ نهاد کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای اجرای برنامه‌ های حمایتی خود، کاهش فقر مطلق و پرداخت مستمری به مددجویان از منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ ها، بالغ بر ۴۷ هزار میلیارد تومان بود، اما این رقم در لایحه بودجه سال آتی با کاهش ۵ درصدی به ۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده است».
 
پیرهادی همچنین به افزایش ۴۶‌ درصدی مالیات بر حقوق کارکنان در بودجه سال آتی اشاره کرد و گفت: «اعتبارات هزینه‌ ای فصل حمایتی در بودجه عمومی دولت در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، حدود ۲۶۳ هزار میلیارد تومان بود که با کاهش ۵۲‌ درصدی، به مبلغ ۱۲۶ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آتی رسیده است. سوم اینکه، در‌حالیکه افزایش حقوق گروه‌ های مختلف حقوق‌ بگیر در لایحه به میزان ۲۰ درصد پیش بینی شده است، میزان مالیات بر درآمد کارکنان بخش عمومی در لایحه به میزان ۲۶ درصد و مالیات بر درآمد کارکنان بخش خصوصی به میزان ۶۷ درصد و مجموع مالیات بر حقوق کارکنان به میزان ۴۶ درصد نسبت به قانون بودجه سال جاری رشد داشته است». نایب‌ رئیس فراکسیون انقلاب مجلس تأکید کرد که با توجه به این لایحه بودجه، «قدرت خرید گروه‌ های حقوق‌بگیر در سال آتی کاهش می‌ یابد». علاوه بر او، جهانگیر زاده، دیگر نماینده مجلس یازدهم نیز بر این عقیده است که بودجه باید به نحوی تدوین شود که در این شرایط بد اقتصادی، زحمتی مضاعف بر دوش مردم تحمیل نکند.
 
بودجۀ مبتنی بر مالیات ۵۷ درصدی، فشار مضاعفی بر دوش مردم است:
 
عباس جهانگیرزاده، نماینده مردم پارس‌آباد در مجلس یازدهم، در گفتگو با «شرق» گفت: «کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ هنوز به صحن مجلس نیامده و اطلاعات زیادی از جزئیات آن ندارم، اما طبق اظهارات همکارانم در بودجه ۱۴۰۲، شاهد افزایش ۵۷‌ درصدی مالیات هستیم که این امر خودش به‌ تنهایی فشار مضاعفی بر دوش مردم وارد می‌ کند که به ‌نظرم به نقطه چالشی بین مجلس و دولت بدل خواهد شد». او ادامه داد: «این نوع بودجه‌ بندی، اثر منفی بر زندگی مردم خواهد داشت».
 
جهانگیر زاده بودجه سال آینده را شبیه به بودجه ۱۴۰۱ دانست و افزود: «آن طور ‌که اعضای کمیسیون تلفیق می‌ گویند، علاوه بر کسری بودجۀ موجود، لایحۀ بودجه ۱۴۰۲ به نحوی همان لایحه بودجه ۱۴۰۱ است که اعداد آن کمی دستکاری شده‌ اند، اما همان‌ طور ‌که می‌ دانید، درصدی از بودجه سال جاری که تا‌کنون تخصیص یافته است، د‌رخور توجهی نیست».
 
این نماینده منتقد ادامه داد: «دولت با این مدل بودجه‌ بندیِ وابسته به مالیات، قصد دارد، کسری بودجه ۱۴۰۲ را جبران کند؛ اما بعید می‌ دانم، مجلس در‌این‌ باره با دولت همراهی کند». نماینده مردم پارس‌ آباد در مجلس یازدهم تصریح کرد: «با توجه به اشکالاتی که به لایحه بودجه ۱۴۰۲ وارد است و اتکای ۵۷‌ درصدی آن به مالیات، بعید می‌ دانم، نمایندگان در صحن علنی به این کلیات لایحه رأی مثبت بدهند».
 
جهانگیر زاده اضافه کرد: «برخلاف برخی ادعاها که بودجه ۱۴۰۲ را فاقد کسری می‌ دانند، به‌ وضوح این کسری قابل‌ ملاحظه است و اینکه به مردم وعده بدهیم مشکلی ایجاد نخواهد شد، کار نادرستی است. با این اعداد و ارقامی که در لایحه بودجه سال آینده آمده و قیمت نفت و قیمت دلاری که در بودجه دیده شده اند، متأسفانه نتیجه مثبتی را پیش‌ بینی نمی‌ کنیم و تأکید می‌ کنم کسری بودجه سال آینده رقم‌ قابل‌ توجهی خواهد بود». این نماینده اصلاح‌ طلب مجلس یازدهم در پاسخ به اینکه با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، به نظر شما لایحه بودجه ارائه شده چقدر از نظر مجلس قابل‌ قبول است، گفت: «فعلا زود است که نظر نهایی خود را درباره لایحه بودجه ۱۴۰۲ اعلام کنیم؛ چرا‌که این لایحه در کمیسیون تلفیق مجلس چکش‌ کاری می‌ شود، بعد به صحن علنی می‌ آید. آنجا هم نمایندگان نظرات، پیشنهادها، حذفیات و‌ ... را مطرح می‌ کنند که دربارۀ همۀ موارد، رأی‌ گیری خواهد شد. بنابراین، بین لایحه اولیه دولت که به مجلس می‌ آید با بودجه‌ ای که به صحن مجلس برای رأی‌ گیری می‌ آید و به تصویب می‌ رسد، زمین تا آسمان تفاوت است». این نماینده اصلاح‌ طلب مجلس افزود: «اما تا جایی که با بسیاری از همکاران صحبت کردم، نمایندگان با این اعداد و ارقام و مصارف و منابعی که دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ ارائه داده است،  مخالف‌ اند. یعنی منابع و مصارفی که در بودجه ۱۴۰۲ آمده، با تخصیص‌ هایی که داده شده است، همخوانی ندارند و فشار را بر مردم افزایش می‌ دهند». 
 
جهانگیر زاده همچنین با اشاره به ناهماهنگی نرخ تورمی اعلامی در سال آینده در مقایسه با افزایش حقوق کارکنان دولت، گفت: «نرخ تورم‌ در سال آینده ۴۰ درصد پیش‌ بینی شده است که با افزایش ۲۰‌ درصدی حقوق کارکنان هماهنگی لازم را ندارد. به ‌عبارتی اگر نگاهی به میزان مالیات بر درآمد کارکنان بیندازیم، متوجه رشد ۴۶‌ درصدی مجموع مالیات بر حقوق کارکنان نسبت به قانون بودجه سال جاری خواهیم شد. اتفاقی که قطعاً بر زندگی و معیشت مردم تأثیر منفی خواهد داشت».
 
اگر می‌ خواهیم وطن وطن شود، از افراد توانمند فارغ از نگاه سیاسی استفاده کنیم:
 
غلامعلی کوهساری، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ نیز با انتقاد از شرایط اقتصادی موجود و فشاری که به مردم تحمیل شده است، به «شرق» گفت‌ اطلاعات درستی از وضعیت اقتصادی جامعه به رئیس‌ جمهور داده نمی‌ شوند، به همین دلیل او، در روز ارائه لایحه بودجه به مجلس، ادعاهایی مطرح کرد که با آنچه کف خیابان می‌ بینیم، مطابقت ندارد. او همچنین از رئیس‌ جمهور خواست منابع اطلاعاتی خود را عوض کند، شاید در جریان واقعیت‌ های جامعه قرار بگیرد.
 
کوهساری ادامه داد: «اگر نگاهی به سخنان رئیس‌ جمهور در روز ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۲ به مجلس دربارۀ کاهش ۱۹‌درصدی نرخ تورم و کاهش آمار بی‌ کاری و تلاش برای بهتر‌ شدن اوضاع اقتصادی بیندازیم، متوجه می‌ شویم که این ادعاها با آنچه ما بعنوان نمایندگان مردم در کف جامعه شاهد آن هستیم، همخوانی ندارد». این نماینده مجلس افزود: «در کنار افرادی که از نظر اقتصادی شاید شرایط خوبی داشته باشند، مردمی هستند که امکانات اقتصادی و شرایط معیشتی نامطلوبی دارند. گروهی هستند که حتی برای تهیه نان هم با مشکل مواجه‌ا ند یا کودکانی که از سطل‌ های زباله ارتزاق می‌ کنند و به شخصه شاهد این موضوعات بوده‌ ام؛ بنابراین نمی‌ توانم سخنان آقای رئیسی مبنی بر کاهش ۱۹‌درصدی نرخ تورم و بهتر‌شدن اوضاع اقتصادی مردم را بپذیرم».
 
کوهساری با اشاره به ادعای دیگر رئیسی درباره نرخ بی‌ کاری در جامعه بیان کرد: «رئیس‌ جمهور حتی نرخ بی‌ کاری را ٨ و خرده‌ ای درصد دانست که به نظرم واقعی به نظر نمی‌ رسد. علاوه بر آن، ایشان صراحتاً گفت، رتبه‌ بندی فرهنگیان به‌ طور کامل اجرا شده است؛ در‌حالیکه وزیر آموزش و پرورش در مصاحبه‌ ای اخیراً اعلام کرد تا فروردین‌ ماه رتبه‌ بندی فرهنگیان را کامل اجرا می‌ کنیم! پس این موارد نشان می‌ دهند که اطلاعات نادرستی به رئیس‌ جمهور داده می‌ شوند». 
 
این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: «ما بعنوان نمایندگان مردم در سطح جامعه با مشکلات آنها از نزدیک مواجه هستیم و می‌ بینیم که به دلیل کمبود دارو و افزایش قیمت ناشی از حذف ارز ترجیحیِ دارو، آنها برای تأمین داروی خود با چه مشقت و مشکلاتی مواجه هستند؛ موضوعی که اعضای کمیسیون بهداشت مجلس هم نسبت به آن معترض‌ اند، اما نمی‌ دانم این اطلاعات غلط از چه منبعی به آقای رئیسی داده می‌ شوند و توصیه می‌ کنم رئیس‌ جمهور منابع اطلاعاتی خود را عوض کند، شاید در جریان واقعیت‌ های جامعه قرار بگیرد». 
 
این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ در پاسخ به این موضوع که در شرایط فعلی به نظر می‌ رسد، دولت نظارت کاملی بر بازار ندارد و مجلس هم در نظارت بر عملکرد دولت ضعیف عمل می‌ کند و اطلاعات نادرستی هم به رئیس‌ جمهور می‌ رسد؛ راهکار شما بعنوان نماینده مجلس چیست؟ چراکه همۀ این عوامل، فشار اقتصادی مضاعفی بر دوش مردم وارد می‌ کنند، گفت: «مجلس برای نظارت بر عملکرد دولت ظرفیت محدودی دارد. مثلاً دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ ها، بازوهای نظارتی مجلس هستند، اما این ظرفیت به اندازه‌ ای نیست که بتوانیم نظارت کاملی داشته باشیم. به همین دلیل، سعی داریم، سایر ابزارهای نظارتی مثل سؤال و تذکر و استیضاح را هم بکار ببریم». 
 
کوهساری با انتقاد از عملکرد مجلس فعلی در مواجهه با استیضاح وزرا بیان کرد: «ایرادی که وجود دارد و من هم به آن انتقاد دارم، این است که در این مجلس استیضاح وزرا به جایی نمی‌ رسد و چند‌ ده استیضاح در کارتابل نمایندگان وجود دارند، اما خروجی ندارند. البته امیدواریم دولت خودش وارد عمل شود و با هزینه‌ ای کمتر، اصلاحاتی در کابینه انجام دهد». این نماینده فعلی که از بازماندگان مجلس ششم است، در ادامه توضیحات خود گفت: «اینکه بگوییم جلوی فساد را گرفته‌ ایم اما فساد وجود داشته باشد یا به گفته خود آقای رئیسی از نیروهای ناکارآمد و ناتوانی استفاده کنیم و چنانچه در شورای اداری کرمان، شهریار و رباط‌ کریم موضوع کارآمدی مدیران را مطرح کرد، کاری از پیش نمی‌ بریم».
 
کوهساری با طرح این سؤال که چرا وقتی افرادی، تجربۀ کافی ندارند، فقط به دلیل نگاه سیاسی و جناحی، در مسئولیت‌ های مدیریتی قرار می‌ دهیم؟، بیان کرد: «متأسفانه برخی از مدیران ما در سطح وزرا، معاونان وزرا، استانداران، مدیران کل یا معاونان استانداران تجربۀ کافی ندارند، اما سر کار هستند! نتیجه این رفتار و انتخاب‌ های نادرست، همین اوضاعی خواهد بود که شاهدیم. چه دولت آقای رئیسی باشد، چه هر دولت دیگری، اگر نگاه سیاسی باشد، خروجی همین خواهد بود».
 
این نماینده اصلاح‌ طلب مجلس یازدهم تأکید کرد: «اگر می‌ خواهیم وطن، وطن شود، فارغ از نگاه سیاسی از افرادی که توانمندی لازم را دارند و می‌ توانند در این شرایط، باری از دوش مردم بردارند، باید استفاده کنیم».
 
بنابراین، در شرایطی که جامعه تحت انواع فشارهای اقتصادی است، این توقع وجود دارد که دولت و مجلس برنامه‌ هایی برای برون‌  رفت از شرایط فعلی، ارائه دهند و تدبیری بیندیشند که این فشارها را کم کنند، نه اینکه هرکجا با کسری بودجه و مشکل منابع مواجه شدند، دست در جیب مردم کنند، آنهم بدون اینکه جامعه، خروجی این مالیات‌ ها را در ارائه خدمات عمرانی و رفاهی در سطح جامعه ببینند.