مولوی عبدالحمید: جو امنیتی باید برداشته شود - ٨٠ و ٩٠ ساله‌ ها نمی‌ توانند برای جوانان تصمیم بگیرند

abdolhamid molavi بی بی سی فارسی: مولوی عبدالحمید اسماعیل‌ زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان درخطبه‌ های نماز جمعه امروز با اشاره فضای امنیتی شدید و برپایی ۱۵ ایستگاه بازرسی جدید در شهر زاهدان گفت: «در شهر ما اخیراً جو امنیتی شدید برقرار شده است. جو امنیتی باید از استان برداشته شود که متأسفانه بیشتر هم شده است. جو امنیتی باید از سراسر کشور برداشته شود چون باعث می شود کشور پیشرفت نکند. مردم خودشان مراقب امنیت هستند.»
 
بر اساس گزارش‌ ها از زاهدان، نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ادامه راهپیمایی‌ های اعتراضی در روز جمعه، ایستگاه‌ های بازرسی در مناطق مختلف شهر و اطراف مسجد مکی، محل اقامه نمازجمعه دایر کرده‌ اند.
 
روز گذشته یک منبع مطلع به گزارشگر کمپین فعالان بلوچ گفته بود: «نیروهای نظامی ایست و بازرسی‌ ها را به صورت حلقه‌ وار برپا کردند که مسجد مکی و مصلای مکی زاهدان در محاصره آنها قرار گرفته است».
 
طبق این گزارش، در مسیرهای ورودی به شهر زاهدان نیز ایست و بازرسی‌ هایی برپا شده است. همچنین نیروهای نظامی موانع و جدول‌ هایی را نیز در مکان هایی که ایست و بازرسی برپا شده، گذاشته اند که تردد برای خودروها و شهروندان را سخت کرده است.
 
مولوی عبدالحمید در ادامه خطبه ها گفت: «٨٠ ساله‌ها و ٩٠ ساله‌ ها نمی‌ توانند برای جوانان امروزی تصمیم بگیرند. در همه جای دنیا بعد از ٢٠ یا ٣٠ سال قوانین را به روز می کنند. قانون اساسی ما ۴۴ سال است که متأسفانه تغییر نکرده است. مسئولان باید شرایط جدید جهان و ایران را در نظر بگیرند».
 
این در حالی است که بسیاری از مسئولان حکومتی ایران از زمان پیروزی انقلاب، مناصب حکومتی را در اختیار دارند. علی خامنه ای، رهبر ایران ۸۳ سال دارد. احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان نیز ۹۶ ساله است.
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان به درگذشت یکی از مجروحان جمعه خونین زاهدان اشاره کرد و بار دیگر خواهان مجازات عاملان کشتار زاهدان شد.
 
بنا به گفته منابع حقوق بشری در هشتم شهریور ماه، «جمعه خونین» زاهدان بیش از صد نفر کشته شدند.
 
به گفته آقای اسماعیل‌ زهی: «نباید جوانان و زنان معترض را به زندان انداخت. نباید این‌ ها را شکنجه و اعدام کرد. باید به این ها ترحم کرد و با آن‌ ها صحبت کرد».
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان بار دیگر خواهان آن شد که دانشجویان معترض در اعتراضات اخیر، از تحصیل در دانشگاه‌ ها محروم نشوند.
 
بنابر گزارش‌ ها، امروز هم با وجود تشدید شرایط امنیتی در زاهدان، معترضان با دادن شعارهای اعتراضی به خیابان‌ های این شهر آمده‌ اند.
 
همچنین در شهر راسک نیز معترضان به شعار دادن پرداختند.
 
متعرضان شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «خامنه ای قاتله/ ولایتش باطله»، ‌«خامنه‌ا ی حیا کن/ مملکت را رها کن» سر دادند. آنها همچنین خواهان حمایت مردم ایران از مردم استان و ائتلاف احزاب مخالف حکومت شدند.
 
همزمان با تشدید فضای امنیتی در استان سیستان و بلوچستان، روز گذشته اداره کل اطلاعات این استان اعلام کرد در «ماه‌ های اخیر»، ۲ تیم وابسته به گروه داعش و تعدادی از عناصر بیعت کننده با آنها را «منهدم» کرده است.
 
به گزارش ایرنا در اطلاعیه اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان گفته شده است که نیروهای وزارت اطلاعات ایران با همکاری نیروی زمینی سپاه و نیروی انتظامی به «عناصر وابسته به شبکه عبری، غربی و عربی در جنوب شرق» ایران حمله و تعدادی از اعضای آنها را دستگیر کرده اند و آنها اعتراف کردند، «طراحی‌ گسترده‌ ای برای ایجاد فضای نا امنی در جنوب شرق کشور داشته‌ اند».