اعطای جایزۀ آزادی مطبوعات روزنامه‌ نگاران کانادایی به خبرنگاران شجاع نیلوفر حامدی و الهه محمدی

Hamedi N-Mohamedi E-1 رادیو فردا: وزنامه «تورنتو استار» روز پنجشنبه نوشت که جایزه بین المللی آزادی مطبوعات «روزنامه‌ نگاران کانادایی برای دفاع از آزادی بیان» به نیلوفر حامدی و الهه محمدی، ٢ روزنامه‌ نگار زندانی در ایران، اعطا خواهد شد.
 
الهه محمدی، خبرنگار روزنامه «هم‌ میهن» و نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه «شرق» پس از پوشش خبر جان‌ب اختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد و همچنین مراسم تشییع او در سقز، بازداشت شدند و همچنان در بازداشت به سر می‌ برند.
 
روزنامه «تورنتو استار» نوشته است که این جایزه در ۱۵ فوریه (چهارشنبه ۲۶ بهمن) به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اعطا می‌ شود. این جایزه بین المللی سابقه‌ ای ۴۰ ساله در کانادا دارد.
 
این روزنامه اضافه کرده است: این جایزه به صورت غیابی و به پاس شجاعت این روزنامه‌ نگاران و یادآوری این موضوع که آزادی و قدرت مطبوعات شکننده است، اعطا خواهد شد.
 
سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات پیشتر با انتشار بیانیه‌ ای این دو روزنامه‌ نگار را به دلیل انتشار نخستین عکس مهسا (ژینا) امینی روی تخت بیمارستان و «اخبار جهت‌ دار» از مراسم تشییع، تدفین و تجمعات اولیه متهم کردند.
 
مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه ۱۷ آبان اتهام این دو روزنامه‌ نگار را «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان کرد و گفت: «در این فاصله و در روند تحقیقات، اگر عناوین اتهامی دیگری مطرح شود مورد اعمال نظر و رسیدگی قرار خواهد گرفت».
 
نیلوفر حامدی و الهه محمدی در شرایطی بازداشت شده‌ اند که مدیران مسئول روزنامه‌ های آنها به صراحت اعلام کرده‌اند آنها با هماهنگی مسئولان رسانه متبوع خود و برای انجام کار خبری خود، به بیمارستان کسری تهران و سقز رفته بودند.
 
***
 
نیلوفر حامدی: جایزه روزنامه‌ نگاری را روزی گرفتم که صدای رومینا اشرفی را به مردم رساندم
 
رادیو فردا: همسر نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگاری که به‌خاطر پوشش خبر جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تهران در زندان به سر می‌برد، روز جمعه به نقل از او در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «من جایزه روزنامه‌نگاری را زمانی گرفتم که صدای رومینا اشرفی را به مردم رساندم.»
 
یک روز قبل از این، روزنامه تورنتو استار گزارش داده بود که خانم حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، به همراه الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن که او نیز در پی پوشش خبری مراسم تشییع مهسا امینی بازداشت شده است، جایزه بین‌المللی روزنامه‌نگاران کانادایی برای دفاع از آزادی بیان را به صورت غیابی دریافت خواهد کرد.
 
محمد حسین آجرلو با اشاره به این‌که همسرش را از دریافت این جایزه مطلع کرده است، نوشت: «امروز که با نیلوفر حامدی حرف می‌زدم. گفت من جایزه روزنامه‌نگاری را روزی گرفتم که صدای رومینا اشرفی را به جامعه و مردم رساندم.»
 
اشاره خانم حامدی به گزارشی است که دو سال قبل در وب‌سایت میدان درباره رومینا اشرفی منتشر کرد؛ دختر ۱۳ ساله تالشی که پدرش او را به قتل رساند.

در این رابطه