وزیر امور خارجۀ ایران: الحاق کریمه، لوهانسک و دونتسک به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسیم

AmirAbdelahian Hossein

دو روز پس از آنکه دیمیترو کولبا وزیر خارجۀ اوکراین، از اتحادیه اروپا خواست تا به‌دلیل ارسال پهپاد و کمک‌های تسلیحاتی به روسیه، تحریم‌هایی جدید علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شود، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، طی اظهاراتی تأکید کرد که «به رغم روابط ممتاز تهران و مسکو، دولت ایران جدایی کریمه، لوهانسک و دونتسک از اوکراین و الحاق آنها به روسیه را به رسمیت نمی شناسد».

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجۀ ایران، روز جمعه در مصاحبه با شبکه تی‌ار‌تی ترکیه درباره سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی به گفتگو پرداخت.

وزیر خارجۀ ایران بدون اشارۀ مستقیم به حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه در جریان جنگ اوکراین، مدعی شد: «ما سیاست دوگانه نداریم؛ همانطور که مخالف جنگ در عراق، سوریه، یمن، فلسطین و افغانستان بودیم و هستیم، مخالف جنگ و آوارگی در اوکراین هستیم».

حسین امیرعبداللهیان در ادامه تأکید کرد: «ما حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را در چارچوب حقوق بین‌الملل به رسمیت شناختیم؛ به همین دلیل علیرغم روابط ممتاز تهران و مسکو، ما جدا شدن کریمه، لوهانسک و دونتسک از اوکراین را به رسمیت نشناختیم؛ به دلیل اینکه بر اصول ثابت خودمان در سیاست خارجی تاکید داریم».

وی همچنین افزود: «وقتی می‌گوییم جنگ در اوکراین راه حل نیست این را به عنوان یک سیاست اصولی بهش باور داریم و بر آن تکیه می‌کنیم.»

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه «برخی از اندیشکده‌های روابط بین‌الملل در غرب معتقدند که جنگ اوکراین مبدأ جدید تاریخ روابط بین‌الملل است»، مدعی شد: «موضع جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این جنگ کاملا روشن است و در عالیترین سطح این را مورد تاکید قرار داده که ما مخالف جنگ هستیم».

حسین امیرعبداللهیان در ادامه گفت: «ما بر راه حل سیاسی تمرکز داریم؛ ضمن اینکه اقدامات تحریک کننده ناتو و برخی از کشورهای غربی را عامل اساسی و یک عامل مهم این جنگ می‌دانیم».

وی با اشاره به اقدامات لازم برای میانجیگری بین رهبران دو کشور برای پایان یافتن جنگ و برقراری صلح، افزود: «تلاش‌های زیادی را در این مدت بین اوکراین و مسکو چه در سطح وزرای خارجه، چه در سطح رئیس جمهور کشور داشتیم».

این در حالی است که دیمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین، دو روز پیش از اتحادیه اروپا درخواست کرد که در بسته تحریمی جدید خود، خزانه تسلیحاتی روسیه را هدف قرار دهد وتحریم‌های جدید و بیشتری نیز علیه ایران وضع کند.

از زمان فاش شدن کمک‌های تسلیحاتی و ارسال پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به روسیه در جنگ اوکراین، مقام‌های آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان، بارها تأکید کرده‌اند که اکنون اولویت‌ آنها در مقابل ایران رسیدگی به پرونده حمایت نظامی جمهوری اسلامی از روسیه است.

همچنین در آستانۀ سالگرد تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه، قرار است که اتحادیه اروپا بسته های تحریمی جدیدی را علیه روسیه اعمال کند.

منبع: رادیو فرانسه