آمریکا: تشدید فشار به چین برای نخریدن نفت ایران

robert maliانقلاب اسلامی در هجرت :پیش بینی می شود صادرات نفت ایران در سال 1401 نزدیک 50 میلیارد دلار درآمد ارزی برای اقتصاد ایران داشته باشد.

ایالات متحده آمریکا از تشدید فشار این کشور به چین برای نخریدن نفت ایران خبر داده است.
کانال عصر ایران در تلگرام

به گزارش عصرایران، «رابرت مالی» نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران، در مصاحبه با شبکه خبری بلومبرگ آمریکا در این باره گفت: «چین مقصد اصلی صادرات غیرقانونی ایران است» و واشنگتن فشارهای خود را به پکن برای منصرف کردن از خرید نفت ایران، تشدید خواهد کرد.»

او افزود: «ایالات متحده اقداماتی را انجام خواهد داد تا صادرات نفت ایران را متوقف کند و کشورها را از خرید نفت ایران برحذر دارد. ما هیچ یک از تحریم های خود علیه ایران و به ویژه در مورد فروش نفت ایران را کاهش نداده ایم.»

اظهارات مالی در پی آن صورت می گیرد که گزارش ها حاکی است فروش نفت ایران طی ماه های گذشته به بالاترین میزان در 3 سال گذشته رسیده است.

برخی رسانه های دست راستی و محافل سیاسی مخالف برجام در آمریکا می گویند افزایش فروش نفت ایران به این خاطر است که دولت بایدن چشم خود را بر صادرات نفت ایران به چین و دیگر کشورها بسته است، تا امکان احیای برجام را بالا ببرد؛ اما مالی در مصاحبه دیروز با بلومبرگ با رد این ادعا گفت دولت بایدن هیچ گاه چشم خود را به روی تحریم های نفتی ایران نبسته و حتی در ماه های گذشته بارها شبکه حمل و نقل و فروش نفت ایران را با تحریم های جدید هدف قرار داده است.

آمریکا: تشدید فشار به چین برای نخریدن نفت ایران

برآوردها حاکی است ایران در ماه های پایانی سال گذشته میلادی بالای 1.3 میلیون بشکه نفت در روز صادر کرده است. مقصد اصلی فروش نفت ایران بازار چین بوده است.

در پی بروز جنگ اوکراین و افزایش قیمت انرژی در بازارهای جهانی، فروش نفت ایران نیز از شرایط جدید بازار متاثر شده و روند رو به رشدی داشته است.
مسئولان ایرانی می گویند از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم و به ویژه پس از آغاز جنگ اوکراین صادرات نفت ایران جهش داشته و ارز حاصل از صادرات نیز به طور کامل به کشور وارد می شود. پیش بینی می شود صادرات نفت ایران در سال 1401 نزدیک 50 میلیارد دلار درآمد ارزی برای اقتصاد ایران داشته باشد.