گزارشگران بدون مرز: زندان اوین پر از روزنامه‌نگار است

roznamenegar-zendani
سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشی از بازداشت و صدور احکام سنگین برای اصحاب رسانه در ایران پس از اعتراضات سراسری خبر داده است.
سازمان گزارشگران بدون مرز آلمان روز چهارشنبه ۲۵ ژانویه (پنجم بهمن) در گزارشی نوشته است که از زمان آغاز اعتراضات سراسری تا کنون در ایران ۵۵ روزنامه‌نگار و اصحاب رسانه دستگیر شده‌اند که ۱۶ نفرشان زن بوده‌اند.

بنا بر این گزارش از این تعداد ۲۸ نفر با قرار وثیقه‌های سنگین به طور موقت آزاد شده‌اند. سازمان گزارشگران بدون مرز از مقامات ایران خواسته تا اصحاب رسانه‌ای را که در بازداشت هستند آزاد کرده و شکایت قضایی از آنان را متوقف کند.
کریستیان میر مدیر سازمان گزرشگران بدون مرز آلمان در این باره گفته است: «دستگیری‌های گسترده، اتهامات سنگین و بیرحمی زیاد نشان می‌دهد که تهران مصمم است تا همه راه‌های اطلاع‌رسانی را مسدود کند.»

او در ادامه گفته است: «اما بسیاری از روزنامه‌نگاران و گزارشگران کمتر از حکومت سرسخت نیستند؛ علیرغم تهدیداتی که همه‌جا قابل مشاهده است آنها کارشان را شجاعانه پیش می‌برند. این مهم است که دنیا از بیرحمی رژیم ایران آگاه شود.»

بازداشت سه روزنامه‌نگار در دو روز
سازمان گزارشگران بدون مرز به نام چندین روزنامه‌نگار که اخیرا بازداشت شده‌اند، اشاره کرده است از جمله ملیکا هاشمی.
ملیکا هاشمی خبرنگار روزنامه شرق است. او در روز اول بهمن برای "ادای پاره‌ای توضیحات" به دادسرای اوین احضار اما همانجا بازداشت شد.

یک روز بعد در دوم بهمن مهرنوش زارعی دستگیر شد. او خبرنگار آزاد است و برای خبرگزاری‌‌های ایلنا و ایسکا‌ و نیز هفته‌نامه چلچراغ کار می‌کند. خانم زارعی در منزلش در تهران بازداشت شد و تمامی وسایل الکترونیک او نیز ضبط شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، مامورانی که مهرنوش زارعی را دستگیر کردند نگفته‌اند از کدام نهاد هستند و به چه اتهامی او را بازداشت می‌کنند. زارعی در حال حاضر در زندان اوین است.

در همین روز یعنی دوم بهمن ماموران اطلاعات سپاه سعیده شفیعی یک روزنامه‌نگار آزاد دیگر را بازداشت کردند. او برای روزنامه‌های دنیای اقتصاد، شرق و انصاف‌نیوز کار می‌کند.
حسن همایون همسر خانم شفیعی در توییترش نوشته که او را به اوین برده‌اند.

بازداشت هشت روزنامه‌نگار از ابتدای سال
به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون یعنی در عرض ۲۵ روز گذشته، هشت روزنامه‌نگار به دلیل فعالیت شغلی‌شان دستگیر شده‌اند. چهار تن از این افراد با قید وثیقه موقتا آزاد شده‌اند.
گزارشگران بدون مرز نوشته این اما دلیلی بر این نیست که دیگر خطری آنها را تهدید نمی‌کند چرا که در سال‌های اخیر بارها برای روزنامه‌نگارانی که با قید وثیقه آزاد بوده‌اند احکام سنگین حبس صادر شده است.

گزارشگران بدون مرز از جمله این موارد به احمد حلبی‌ساز اشاره کرده است. این عکاس و روزنامه‌نگار در اولین روزهای اعتراضات سراسری بازداشت و بعد از ۲۷ روز آزاد شد. اما در دادگاه بدوی به پنج سال زندان و ممنوعیت کار محکوم شد.
به نوشته گزارشگران بدون مرز، عکس‌های آقای حلبی‌ساز در رسانه‌های بین‌المللی از جمله نیویورک تایمز، گاردین و کریستین ساینس مانیتور منتشر شده‌اند.

روزنامه‌نگار دیگری که گزارشگران بدون مرز از او نام برده، علیرضا خوشبخت است. علیرضا خوشبخت، روزنامه نگار، فعال سیاسی و عضو پیشین شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در تاریخ ۳۱ شهریورماه به همراه همسرش بازداشت و پس از گذراندن ۹۴ روز به قید وثیقه آزاد شد. او اما از سوی دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس محکوم شد.

میز کمک برای رسانه‌های ایران
سازمان گزارشگران بدون مرز اخیرا در همکاری با شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه نوبل صلح، اخیرا میز جدیدی برای کمک به رسانه‌های ایران راه‌اندازی کرده است.
در سایت روزنامه‌نگاران بدون مرز درباره این بخش آمده است: «میز کمک به رسانه‌های ایران که کاملا به زبان فارسی ارائه می‌شود به روزنامه‌نگاران در معرض خطر کمک‌های امنیت دیجیتالی ارائه می‌دهد که شامل مهیا کردن سریع وی‌پی‌ان‌ (VPN) است و با ایجاد سایت‌های آینه‌وار از طریق پروژه آزادی موازی گزارش‌گران بدون مرز به رسانه‌ها اجازه می‌دهد فیلترینگ و سانسور را دور بزنند.»

بر اساس این بیانیه گزارشگران بدون مرز همچنین بخش کمک‌های مالی اضطراری برای رسانه‌های ایرانی در داخل و خارج کشور تدارک دیده است.
در گزارش آزادی رسانه‌ها در جهان در سال ۲۰۲۲ که توسط گزارش‌گران بدون مرز منتشر شد، ایران در بین ۱۸۰ کشور جهان در ردیف ۱۷۸ قرار دارد.
.
منبع: دویچه وله