خیز چین برای توسعه روابط با عربستان و راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری چین‌-خلیج فارس

chin-arabestan
وزیر خارجه جدید چین از تصمیم این کشور برای تقویت همکاری‌های اقتصادی با عربستان و راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری «چین-‌خلیج (فارس)» خبر داد.
در گزارش وزارت خارجه چین که شامگاه دوشنبه ۱۰ بهمن منتشر شده، نام خلیج فارس، تنها «خلیج» ذکر شده است. اجتناب چین برای استفاده از نام «خلیج فارس» در حالی است که پیشتر، بیانیه پایانی جنجالی نشست مشترک سران چین و شش امیرنشین حوزه خلیج فارس که روز ۱۸ آذر در پایتخت عربستان برگزار شد، اعتراض ایران را برانگیخت.

همان زمان محمد بن سلمان ولیعد عربستان بعد از دیدار با شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین گفته بود که موضوع راه‌اندازی منطقه تجاری چین و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مورد مذاکره قرار گرفته است.
عربستان آن زمان همچنین اعلام کرد که در جریان سفر رئیس‌جمهوری چین به ریاض، بر سر ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری این کشور در عربستان توافق شده است.

«کین گانگ»، وزیر امور خارجه جدید چین، در گفت‌وگوی تلفنی روز گذشته با همتای عربستانی خود تصریح کرده است که کشورش می‌خواهد روابط قوی‌تری با عربستان سعودی ایجاد کند و «در اسرع وقت» منطقه آزاد تجاری «چین-‌خلیج (فارس)» راه‌اندازی شود.
آخرین آمار گمرکی چین نشان می‌دهد که این کشور در ۱۱ ماه ابتدایی ۲۰۲۲ بیش از ۷۲ میلیارد دلار واردات از عربستان داشته که رشدی ۴۰ درصدی نسبت به دور مشابه سال ۲۰۲۱ دارد. عربستان پارسال بزرگترین صادرکننده نفت به چین بود و روزانه به طور متوسط ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه نفت تحویل چین داد.

صادرات چین به عربستان نیز در ۱۱ ماه پارسال با رشدی ۲۶ درصدی به نزدیک ۳۵ میلیارد دلار رسید. در مجموع تجارت چین و عربستان ۷.۵ برابر تجارت چین با ایران بوده است.
آمارهای سازمان «ردیابی سرمایه‌گذاری خارجی چین» نشان می‌دهد که چین از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۲، در بیش از ۵۲ میلیارد دلار پروژه عربستان مشارکت داشته و نزدیک ۱۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم در این کشور انجام داده است.

عربستان همچنین پارسال بیشترین جذب سرمایه‌گذاری چینی در پروژه «ابتکار کمربند و جاده» را در جهان داشته است.
چین این پروژه عظیم یک تریلیون دلاری را در سال ۲۰۱۳ آغاز کرد و آخرین گزارش رسمی پکن نشان می‌دهد که تنها در نیمه ابتدایی ۲۰۲۲ حدود ۳۰ میلیارد دلار در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کرده که عربستان بالاترین میزان جذب سرمایه را در میان کشورها داشته است.

میزان سرمایه‌گذاری چینی در پروژه‌های مربوط به ابتکار کمربند و جاده چین در عربستان طی نیمه ابتدایی سال گذشته میلادی ۵.۵ میلیارد دلار بوده است.
پروژه «ابتکار کمربند و جاده» در راستای تضمین واردات مواد خام و انرژی چین و صادرات محصولات چینی به بازارهای بین‌المللی تعریف شده است؛ پروژه‌ای که ایران به کلی از آن کنار گذاشته شده است.

سرمایه‌گذاری عظیم و مشارکت گسترده‌ چین در پروژه‌های عربستان در حالی است که اخیرا رسانه‌های ایران با استناد به اظهارات مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی از «رویگردانی چینی‌ها از سرمایه‌گذاری در ایران» خبر داده‌‌اند و رئیس اتاق مشترک ایران و چین نیز گزارش‌ها درباره کاهش سرمایه‌گذاری چینی‌ها در ایران را تایید کرد.
.
منبع: رادیو فردا