اسرائیل و فرانسه دربارۀ ائتلاف نظامی علیه تهران گفتگو می‌کنند؛ ۳۰۰۰ هدف در ایران شناسایی شده است

macron-netanYabo
اسرائیل طرح حمله به ایران را در جزئیات کامل تهیه کرده است. در این طرح حدود سه هزار هدف شناسایی شده است و دولت اسرائیل مایل است هر چه سریعتر اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب یک ائتلاف با قدرت‌های غربی از جمله فرانسه و آمریکا و چند کشور عرب منطقه صورت بپذیرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، امروز پنجشنبه دوم فوریه برای ملاقات با رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون، سفر سه روزه‌ای را به پاریس آغاز می‌کند. دولت اسرائیل هدف از این ملاقات را ایجاد یک ائتلاف نظامی به ویژه با قدرت‌های غربی برای حمله به رژیم روحانیون در ایران اعلام کرده است. لیبراسیون روزنامۀ صبح پاریس نوشت که نتانیاهو و ماکرون دربارۀ "ایران و ایران و بازهم ایران صحبت خواهند کرد."

به گفتۀ یک منبع دیپلماتیک اسرائیل طرح حمله به ایران را در جزئیات کامل تهیه کرده است. بر اساس این طرح حدود سه هزار هدف شناسایی شده است و دولت اسرائیل مایل است هر چه سریعتر اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران صورت بپذیرد، هر چند مایل نیست که این حمله را به تنهایی انجام بدهد.

همین منبع دیپلماتیک افزوده است که هدف اسرائیل ایجاد یک ائتلاف نظامی با حضور فرانسه و آمریکا و در صورت امکان چند کشور عرب منطقه است. همزمان با ورود نتانیاهو به پاریس، وزیر امور خارجۀ فرانسه، کاترین کولونا، در رأس یک هیئت بلندپایه برای ملاقات با ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، عازم این کشور شد. هدف از این ملاقات اعلام آمادگی فرانسه برای گسترش همکاری‌های دو کشور در منطقه اعلام شده است.

تاکنون دولت‌های فرانسه و آمریکا با انجام چنین حمله‌ای مخالف بودند. اما، اوضاع به طرز محسوسی تغییر کرده است. اقبال دستیابی به توافق اتمی با ایران عملاً با شکست روبرو شده است و جمهوری اسلامی در حمایت از پوتین وارد جنگ علیه اوکراین در خاک اروپا شده است. افزون بر این، اسرائیل نیز تصمیم گرفته است که در ازای حمایت غرب از حمله نظامی به ایران، موضع خود را در حمایت از کشورهای غربی در موضوع جنگ در اوکراین تغییر بدهد. نتانیاهو صریحاً گفته است که قصد دارد کمک نظامی به اوکراین در مقابل روسیه را مد نظر قرار بدهد، اما جزئیات این کمک را علناً اعلام نخواهد کرد.

در واقع، پیام بنیامین نتانیاهو در سفرش به پاریس به کشورهای غربی این است : "از جنگ شما علیه روسیه پشتیبانی می‌کنم، شما هم از نبرد من علیه جمهوری اسلامی ایران حمایت کنید."
روزنامۀ فرانسوی "لوموند" در گزارش خود دربارۀ سفر نتانیاهو به فرانسه نوشته است که دولت اسرائیل قصد دارد مسئلۀ ایران را به موضوع مرکزی ملاقات رهبران اسرائیل و فرانسه در کاخ الیزه تبدیل کند. لیبراسیون نیز تصریح کرده است که اسرائیل می‌داند که امروز فرانسه موتور اصلی تصمیم‌گیری‌ها در اتحادیۀ اروپا است.

به گفتۀ منابع خبری در فرانسه در این ملاقات تنش‌های فزاینده با جمهوری اسلامی موضوع اصلی ملاقات رهبران دو کشور خواهد بود. سفارت اسرائیل در پاریس گفته است که بنیامین نتانیاهو با رئیس جمهوری فرانسه دربارۀ تلاش‌های بین‌المللی جهت متوقف کردن برنامۀ هسته‌ای ایران و تقویت و گسترش توافقات ابراهیم گفتگو خواهد کرد.

کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ملاقات رهبران دو کشور، امانوئل ماکرون بار دیگر بر همبستگی فرانسه با اسرائیل در مقابل تروریسم و همچنین ضرورت پیشگیری از تشدید خشونت و تنش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تأکید و آمادگی خود را جهت کمک به ازسرگیری گفتگو میان اسرائیل و فلسطین اعلام خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو امیدوار است که ورود جمهوری اسلامی در جنگ اواکراین باعث افزایش فشار کشورهای غربی بر جمهوری اسلامی ایران شود.
پیش از سفر به پاریس، نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با شبکۀ آمریکایی "سی‌ان‌ان" گفت که جهان پی برده است که رژیم اسلامی ایران رفتار وحشیانه‌ای با مردم خود دارد و پهپادهای انتحاری آن برای کشتن غیرنظامیان بی‌گناه در اوکراین به کار گرفته می‌شود.

لوموند به نقل از یک منبع دیپلماتیک افزوده است که فرانسه مدافع اتخاذ یک سیاست بسیار سختگیرانه در قبال حکومت تهران است، زیرا نه فقط برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی، بلکه دخالت این کشور در جنگ اوکراین را بسیار خطرناک می‌داند. لیبراسیون دیگر روزنامۀ فرانسوی تصریح کرده است که با نزدیکی فزایندۀ تهران به مسکو، دورۀ دستیابی به توافق اتمی با جمهوری اسلامی به سر آمده است. لیبراسیون سپس افزوده است : نتانیاهو که همواره با چنین توافقی مخالف بوده، اینک قصد دارد به قدرت‌های غربی بفماند که آنها و اسرائیل منافع مشترک دارند. زیرا، علاوه بر خطر اتمی ایران، جمهوری اسلامی تنها کشوری است که در حمایت از پوتین وارد جنگ با اوکراین شده و این تهدیدی بزرگ علیه موجویت اروپا به شمار می‌رود.
.
منبع: رادیو فرانسه