بیانیۀ جامعۀ مدرسین حوزۀ علمیۀ دارالعلوم زاهدان در باب بازداشت مولانا عبدالمجید مرادزهی و ماموستاها

Daraloloum-Zahedan-1 جامعه مدرسین دارالعلوم (مکی) زاهدان با صدور بیانیه‌ ای ضمن اظهار نگرانی و تأسف از بازداشت مولانا عبدالمجید مرادزهی و شماری از ماموستا های کُرد، اِحضار علما و فعالان سیاسی و اجتماعی و ایجاد محدودیت برای آنها را «عملی نادرست» دانست و آزادی علمای اهل‌ سنت و «بازداشت‌ شدگان سیاسی» را خواستار شد.
 
به گزارش «سنی‌آنلاین» متن بیانیه بدین شرح است:
 
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، 
 
قال الله تعالی: «لَا يُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَنْ ظُلِمَ وَكَانَ اللَّهُ سَمِيعًا عَلِيمًا» {ترجمۀ فولادوند: خداوند، بانگ برداشتن به بد زبانی را دوست ندارد، مگر [از] کسی که بر او ستم رفته باشد، و خدا شنوای داناست}
 
بازداشت مولانا عبدالمجید مرادزهی، یکی از پژوهشگران و اهل قلم اهل سنت کشور و یکی از همکاران گرامی ما، و بازداشت گستردۀ علما و ماموستا ها در کردستان، باعث نگرانی و تأسف اساتید دارالعلوم زاهدان شده است.
 
از فحوای کلام مسئولین چنین برمی‌ آید که علت بازداشت مولانا عبدالمجید، روشنگری‌ ها و مصاحبه‌ های ایشان با رسانه‌ های خارجی است. اکنون طیف‌ ها و گروه‌ های مختلف به خوبی می‌ دانند، در جمعۀ خونین زاهدان و خاش بر مردم نمازگزار چه گذشت و حدود ١٠٠ نفر نمازگزار بدون هیچ دلیلی به خاک و خون کشیده شدند و شهید شدند و بیش از ٣٠٠ نفر هم زخمی شده‌ اند که برخی از آنها بینایی خود را از دست‌ داده‌ اند،‌ برخی برای همیشه مفلوج و معلول شده‌ اند. پس از این حادثۀ هولناک، متأسفانه مسئولین به کتمان حقیقت و حتی تحریف واقعیت‌ ها روی آوردند و مردم ستمدیده را به تروریزم و تجزیه‌ طلبی متهم کردند. این مسئله باعث خشم و انزجار بیشتر مردم شد. مولانا عبدالمجید صدای همین مظلومان بود و فریاد آنها را به گوش مردم رساند. ایشان اذهان عمومی را مشوّش نکرده،‌ بلکه حقیقت را بیان کرده و از آن دفاع نموده است. قرآن کریم به مظلوم مجوز فریاد زدن داده است؛ ارشاد الهی است: «لَا يُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَنْ ظُلِمَ وَكَانَ اللَّهُ سَمِيعًا عَلِيمًا؛ خدا افشای بدی‌ های دیگران را دوست ندارد، جز برای کسی که مورد ستم قرار گرفته است [که بر ستمدیده برای دفع ستم، افشای بدی‌ های ستمکار جایز است]؛ و خدا شنوا و داناست.» (نساء: ۱۴۸)
 
با وجود این آیۀ صریح قرآن کریم، هیچ نهاد و دولتی حق ندارد از ستمدیده، حقِ فریاد زدن را سلب کند. اگر علما بیانیه‌ ای قرائت کرده‌ اند یا با رسانه‌ ها گفتگویی داشته‌ اند به این دلیل بوده که در حق مردم ظلمی صورت گرفته است. صدای مظلوم باید شنیده شود، نه اینکه او را بازداشت یا احضار یا ممنوع‌ المنبر کنند. اگر مسئولان فکر می‌ کنند، خطایی از مظلومان سر زده، با آنها گفتگو کنند و توجیه خود را بیان کنند. مردم ایران بیدار شده‌ اند و حقوق طبیعی و بنیادین خود را مطالبه می‌ کنند. این نوع اقدامات منفی، بیش از پیش مردم را تحریک خواهد کرد و آنها را برای پیگیری مطالبات‌ شان وادار به جدیت بیشتری می‌کند.
 
ما معتقدیم مصاحبه با رسانه‌ های داخلی و خارجی، جرم نیست، بلکه این یک حق طبیعی برای هر شهروند است که با رسانه‌ ها گفتگو کند، چنانکه رهبران انقلاب، قبل از پیروزی انقلاب مظلومیت خود را از طریق رسانه‌ های خارجی به گوش مردم می‌ رساندند و حتی آیت‌ الله خمینی با بعضی از همین رسانه‌ ها گفتگو کرده است. چرا آن زمان مصاحبه با رسانه‌ های خارجی ایراد نداشت، ولی اکنون ممنوع است و یک تابو محسوب می‌ شود؟!! وقتی ما در داخل کشور رسانه‌ ای نداریم و صدا و سیما به‌ صورت انحصاری در خدمت حاکمیت است و صدای مردم را انعکاس نمی‌ دهد، راهی برای ما جز مصاحبه با رسانه‌ های خارجی نمی‌ ماند.
 
ما مدرسین و اساتید دارالعلوم زاهدان، بازداشت مولانا عبدالمجید مرادزهی و سایر علما و اندیشمندان را در هر جای این کشور، مخصوصاً کردستان بزرگ محکوم و تقبیح می‌ کنیم و معتقدیم احضار علما و فعالان سیاسی و اجتماعی و ایجاد محدودیت برای آنها عملی نادرست و ستمی آشکار است که فاصله بین ملت و حاکمیت را بیشتر می‌ کند. خیرخواهانه از مسئولین امر می‌ خواهیم، بازداشت‌ شدگان سیاسی را آزاد کنند، و از این نوع بازداشت‌ ها و اعدام زندانیان سیاسی به شدت پرهیز کنند.