زلزله ترکیه و سوریه؛ شمار قربانیان از ۸۵۰۰ نفر گذشت

zelzele-
ترکیه و سوریه دومین شب تلاش برای یافتن بازماندگان زمین‌لرزه را پشت سر گذاشتند. آنکارا می‌گوید تا یافتن آخرین شهروند مانده در زیر آوار به جست‌وجو ادامه می‌دهد. امدادرسانی در سوریه جنگ‌زده به‌‌سختی پیش می‌رود.

عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله‌زده جنوب ترکیه و شمال سوریه همچنان ادامه دارد. دو روز بعد از زمین‌لرزه شدید در این مناطق با هزاران کشته، امید برای نجات بازماندگان احتمالی در هوای سرد زمستانی از دست می‌رود.

در دومین شب پس از این زلزله مهیب در مناطق مرزی ترکیه و سوریه نیز مردم و نیروهای امدادی به کار جست‌وجو ادامه دادند.
فواد اوکتای، معاون رئيس‌جمهور ترکیه شامگاه سه‌شنبه ۷ فوریه با اعلام تداوم عملیات امداد و نجات گفت: «این کار تا زمانی که ما آخرین شهروند را از زیر آوار بیرون بکشیم ادامه خواهد داشت.»

به گفته اوکتای، حدود ۱۶هزار و ۱۵۰ تیم امدادرسانی به استان‌ها و مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند. در مجموع ۶۰هزار امدادرسان مشغول به کارند.
او گفت، در شب منتهی به چهارشنبه تیم‌های بین‌المللی و محلی از راه‌های زمینی و هوایی به استان‌های آدیامان، حاتای و قهرمان‌مرعش فرستاده شدند.

با این حال برای بسیاری امداد خیلی دیر رسید و همین شمار کشته‌شدگان را به بیش از ۸هزار و ۱۶۰ نفر رسانده است. دست کم ۳۹هزار و ۲۰۰ تن نیز مجروح شده‌اند.
طبق اعلام اوکتای، ه زلزله در ترکیه دست کم ۵هزار و ۸۹۴ کشته و بیش از ۳۴هزار و ۸۱۰ زخمی بر جا مانده است.
خبرگزاری‌ها صبح چهارشنبه اعلام کردند که آمار کشته‌شدگان در ترکیه به بیش از ۶هزار تن رسیده است.

به گفته وزارت بهداشت سوریه و سازمان امدادی کلاه‌سفیدها، دست کم ۲هزار و ۲۷۰ نفر در این کشور قربانی زلزله شده‌اند.
این زمین‌لرزه که قدرت آن ۷.۷ تا ۷.۸ ریشتر برآورد شده صبح دوشنبه مناطق مرزی میان ترکیه و سوریه را به لرزه درآورد. ظهر همان روز زلزله‌ای دیگر با شدت ۷.۵ ریشتر همین منطقه را بار دیگر لرزاند.

هزاران ساختمان فروریخته و سرمای سخت زمستانی کار امداد و نجات را دشوار کرده است. بسیاری بی‌خانمان شده‌اند. هر چه که می‌گذرد ابعاد فاجعه روشن‌تر می‌شود.
تیم‌‌های امدادی آلمان نیز به یاری زلزله‌زدگان شتافته‌اند. امدادگران سازمان I.S.A.R در نجات یک زن از زیر آوار در شهری در نزدیکی مرز بین ترکیه و سوریه نقش داشته‌اند.
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اطمینان خاطر داده که کمک‌ها ادامه خواهد یافت.

یک تیم ۵۰ نفره کمک‌های فنی مکان‌یابی و نجات از زیر آوار راهی ترکیه شده است. این گروه شامگاه سه‌شنبه با ۱۶ تن کمک‌های فنی و تجهیزات با هواپیمای چارتر از فرودگاه کلن ـ بن راهی غازی‌عینتاب (Gaziantep) شد.
امدادگران سوریه برآورد کرده‌اند که هنوز صدها خانواده زیر آوارها مدفون مانده‌ باشند. یکی از مناطقی که به‌شدت از زلزله تأثیر پذیرفته ادلب است که تحت کنترل شورشیان قرار دارد.

امدادرسانی در این شهر به دلیل جنگ داخلی و نیروهای درگیر با یکدیگر با دشواری روبروست. با وجود این که ۱۱ سال از شروع جنگ داخلی سوریه می‌گذرد واحدهای دولتی تحت امر بشار اسد، رئيس‌جمهور این کشور کنترل حدود دوسوم از کشور را در دست دارند.
.
منبع: دویچه وله