هشدار سازمان عفو بین الملل: دست کم ۱۴معترض بازداشت‌شده در ایران در خطر جدی اعدام قرار دارند

amnesty internationalدر گزارش سازمان عفو بین‌الملل تاکید شده است که ۱۴ معترضی که جمهوری اسلامی ممکن است آن‌ها را اعدام کند، به اتهام‌هایی غیر از «قتل عمد» بازداشت و محاکمه و بیشتر آن‌ها، شکنجه شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، در بیانیه ای که دیروز منتشر کرد اعلام کرد که دست‌کم ١٤معترض بازداشت‌شده در جریان خیزش مردمی ایران، در معرض خطر جدی اعدام قرار دارند. عفو بین‌الملل همچنین در این بیانیه از غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواسته است که احکام اعدام مرتبط با اعتراضات اخیر را لغو و تضمین کند که معترضان زندانی از حق دادگاه عادلانه بر اساس موازین بین‌المللی برخودار خواهند بود.

بر اساس این بیانیه که سه شنبه ۱۸ بهمن ماه منتشر شد مقامات جمهوری اسلامی حقوق زندانیان را در برخورداری از "محاکمه عادلانه" نقض کرده‌ و برای اخذ اعترافات، دست‌کم ۱۰ تن از این زندانیان را مورد "شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها، از جمله شلاق، شوک الکتریکی، تهدید به مرگ، تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت جنسی" قرار داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود تصریح کرده که عرشیا تکدستان، جواد روحی، ابراهیم نارویی، کامبیز خروت، مجید کاظمی، منوچهر مهمان‌نواز، منصور دهمرده، محمد بروغنی، مهدی بهمن، مهدی محمدی‌فرد، محمد قبادلو، صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی و شعیب میربلوچ زهی ریگی، چهارده نفری هستند که در معرض خطر جدی اعدام قرار دارند.

بر اساس آخرین گزارشی که خبرگزاری هرانا وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر کرده است، از آغاز اعتراضات سراسری در ایران تا سه‌شنبه ١٨ بهمن ماه،٤ نفر از معترضان توسط قوه قضائیه اعدام و ٥٢٨ معترض دیگر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل در بیانیه دیگری که دوشنبه هفدهم بهمن ماه با عنوان «نقش دیپلمات‌های سابق جمهوری اسلامی ایران در سرپوش‌گذاشتن بر کشتار ۶۷»، منتشر کرده بود نیز یاد قربانیان ناپدیدسازی‌های قهری و اعدام‌های فراقضایی دهه ۶۰ را گرامی داشته و به جزئیات نقش تعیین‌کننده نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در انکار این کشتار، انتشار اطلاعات غلط و مخالفت با تحقیقات بین‌المللی در مواجهه با شواهد موثق متعدد پرداخته بود.

منبع: رادیو بین المللی فرانسه