ژنرال آمریکایی، فرمانده "سنتکام" : «حکومت ایران همچنان بزرگترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است»

corella michaelژنرال مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی نظامی مرکزی آمریکا (سنتکام) روز چهارشنبه ۲۶ بهمن در بیانیه‌ای گفت٬ اقدام ایران در ارسال سلاح به یمن نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره صلح در این کشور جنگ زده‌ است.

در بیانیه فرمانده سنتکام آمده است: «اقدام ایران در تداوم ارسال غیرقانونی تسلیحات برای حوثی‌ها، ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت درباره خشونت در یمن است و تلاش‌ها برای دستیابی به صلح‌ را تضعیف می‌کند.»

ژنرال مایکل کوریلا تاکید کرده است: « شرکای ما، عاملی کلیدی در رهگیری محموله‌های قاچاق این تجهیزات و مقابله با اقدامات مخرب ایران در منطقه هستند.»

او اضافه کرده است: «حکومت ایران همچنان بزرگترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.»

بریتانیا روز دوشنبه ۲۴ بهمن «مستنداتی» ارائه کرد که نشان می‌دهد ایران سلاح‌های پیشرفته در اختیار نیروهای حوثی یمن می‌گذارد.

شورای امنیت از سال ۱۳۹۳ در پی آغاز جنگ داخلی در یمن و تسلط نیروهای حوثی بر صنعا، پایتخت، ارسال تسلیحات به جنگجویان حوثی را منع کرده است.

نیروی دریایی فرانسه ماه گذشته اعلام کرد محموله‌هایی شامل هزاران تفنگ، مسلسل و موشک ضد تانک را در دریای عمان کشف کرد که از «مبداء ایران برای حوثی‌ها بارگیری شده بود».

«شواهد» مضاعف پهپادهای ایرانی

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، نیز روز چهارشنبه نوشت که شواهد درباره به‌کارگیری پهپادهای ایران در منطقه و اوکراین در حال افزایش است.

رابرت مالی در توییتی نوشته است: «حکومت ایران مدام این را انکار می‌کند. شواهد همچنان دارند روی هم انباشته می‌شوند. پهپادهای ایران در منطقه و توسط روسیه در جنگ وحشیانه تجاوزکارانه خود علیه اوکراین استفاده می‌شوند.»

رابرت مالی در این توییت به گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در لندن اشاره کرده که شواهدی از عرضه پهپادهای ایرانی به روسیه و دخالت جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین ارائه کرد.

تحلیلگران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در نشست لندن عکس‌هایی از پهپادهای ایرانی را که در حملات به اوکراین به کار گرفته می‌شود، به همراه تصاویر این پهپادها در ایران، به نمایش گذاشتند.

ایران تا مدت‌ها ارسال پهپاد نظامی به روسیه را انکار می‌کرد تا چندی پیش که حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، به آن اذعان کرد، اما مدعی شد که تعداد این پهپادها محدود بوده و همه آن‌ها قبل از جنگ اوکراین به روسیه تحویل داده شده‌اند.

منبع: رادیو فردا