سناریوی تکراری توزیع گوشت وارداتی برای مهار قیمت نجومی در بازار پروتئین!

Mavade ghazaee

بازهم ادامه گرانیهای مواد غذایی و دست بکار شدن مسئولان برای حل مسئله با تکیه بر تزریق موقت مُسکن به بازار برای عبور از بحرانی که به این راحتی ها دست از سر ملت و مسئولان بر نخواهد داشت!
تحریریه پارسینه :در روزهایی که رئیس جمهور و برخی مقامات عالی رتبه دولت در سفری رسمی به چین سفر کرده اند، قیمتها هم در غیاب شخص اول اجرایی کشور در حال سبقت از یکدیگر و به عبارتی خالی تر کردن سفره مردم هستند.

از یک سو قیمت ارزهای خارجی در بازار غیر رسمی سر به فلک زده و از سویی دیگر آمارها نشان می دهد تورم قابل احساس آن هم در بازار مواد غذایی همچون ماه های گذشته با شتاب زیادی در حال شکستن کمر مردم هستند.

هر چند بنظر می رسد سفر رئیسی به چین برای بازکردن گره ها و گذاشتن مرهمی بر زخمهای اقتصادی انجام شده و هرچند چین به عنوان ابر قدرت اقتصادی و کشوری توسعه یافته حرفهای بسیاری برای گفتن دارد، اما بازار ارز واکنشی به فضای روانی حاصل از همین گمانه زنی ها واکنش مثبت نشان نداد و نتیجه آن رقابت سنگین سقوط ریال ایران در برابر ارزهای معتبر جهانی بود.

علیرغم توصیه های محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی، مبنی بر اینکه مردم به افزایش قیمت ارز در بازار غیر رسمی که توسط برخی جریانها اداره می شود، حساسیت نشان ندهند، تجربه فعلی و البته سالهای دور، نشان می دهد حتی با بی محلی به بازار ارز غیر رسمی اتفاقی که پیش بینی می شود در حال رخ دادن است.

آن اتفاق هم چیزی نیست جز گرانیهای حاصل از نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای رایج سایر کشورها و در نتیجه افزایش گرسنگی، فقر و درد حاصل از دهن کجی اقتصاد به رفاه مردم که چه اشکهایی از این ملت در آستانه سال نو ماه مبارک رمضان سرازیر نکرده است.

از ابتدای بهمن ماه سال جاری قیمت گوشت قرمز و فراورده های آن به شدت افزایش یافت و حتی در برخی فروشگاه ها، قیمت یک کیلو گوشت گوسفندی تا مرز پانصد هزار تومان افزایش یافت. در همین فضا بود که سایر فراورده های پروتئینی هم افزایش دوباره قیمت را تجربه کردند و باز هم مسئولان بهانه های تکراری را عامل این ماجرا و مدعی شدند با واردات گوشت بازار را تحت کنترل قرار خواهند داد.

تا به امروز هیچگاه موضوع کنترل قیمتها در بازار با واردات حل نشده و نخواهد شد چیزی که به روشنی هویداست و عجیب است مسئولان در کنترل قیمت مواد غذایی به این شدت عاجز مانده اند و از تجربیات گذشته هم درسی نمی گیرند!

قیمت گوشت قرمز در هفته‌های گذشته روند صعودی داشته و حالا اثر این اتفاق را می‌توانیم در فروشگاه‌های محصولات پروتئینی ببینیم.

مثلا بسته ۳۰۰ گرمی کالباس برند کاپو که الان حدود ۱۶۷ هزار تومان قیمت دارد، یک ماه قبل ۱۱۶ هزار تومان فروخته می‌شد. یعنی در همین مدت کوتاه ۴۰ درصد گران شده است. همین وضعیت را با شدت و حدتی کمتر بین سایر برند‌های مشهور شاهد هستیم. ۱۰ درصد به قیمت کالباس پرسی نیم‌کیلویی سولیکو اضافه شده و بسته نیم‌کیلویی کالباس خشک آندره به‌جای ۲۰۰ هزار تومان، حالا ۲۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود. در این مطلب سراغ گران‌ترین بسته‌های کالباس در فروشگاه‌های پروتئینی رفتیم.

چندی پیش هم یکی از رسانه ها نوشته بود: قیمت مرغ و بالا بودن آن موجب شده خیلی از خانوار‌ها آن را از سبد غذایی خود حذف کنند. قیمت مرغ نیز در پی گرانی سایر کالا‌ها افزایش قیمت داشت. قیمت مرغ تا مرز کیلویی ۱۰۰ هزار تومان هم پیش‌روی داشته است. در طول این چندماه قیمت مرغ نوسانات شدیدی را تجربه کرده است. قیمت مرغ نسبت به اوایل سال ۱۴۰۱ قیمت مرغ تا کنون رشد چند درصدی داشته است. قیمت مرغ روزانه مشخص می‌گردد.

هفته ابتدایی بهمن تسنیم نوشت: قیمت گوشت قرمز در بازار با نرخ‌های عجیب و غریبی به فروش می رود و توزیع این محصولات در میادین میوه و تره بار به عنوان نرخ شکن و تنظیم کننده بازار متوقف شده بود، اما توزیع دوباره این محصولات، هرچند با حجم کم آغاز شده است.

همچنین خبر از ورود گوشت های گرم وارداتی به ایران اعلام شد که می تواند در تعادل بخشی و تنظیم بازار موثر باشد.

اما پس از گذشت نزدیک به بیست روز از این گمانه زنی، نه تنها بازار تعادلی نشد بلکه قیمتها بهیچ عنوان در بازار پروتئین کاهش پیدا نکرده است.

هفته ابتدایی بهمن ماه همچنین مدیرکل نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی مدعی شده بود: هرکیلوگرم شقه گوسفندی با قیمت۲۲۰‌هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. اما مشاهده خبرنگار پارسینه حاکی از آن است که در بازار ادعا شده دسترسی به چنین محصولی با چنین رقمی عملاً غیر ممکن است.

از سوی دیگر همین مقام مسئول گفته: وی گفت: در تلاشیم روند واردات و توزیع گوشت گرم تا پایان اردیبهشت‌ماه سال آینده ادامه داشته باشد.

اما منظور از اردیبهشت ما قطعاً پس از ماه مبارک رمضان است و به احتمال زیاد، قیمتها باز هم ناشی از تورم در سال آینده نجومی تر خواهد شد و بعید است چنین رفتارهای دستوری و واردات به این شکل بتواند سفره مردم را از پروتئین سرشار کند و متاسفانه این همان مسیر منسوخ شده، موقت و بدون اثر است و تنها برای کوتاه زمان موثر است.