آیا فاجعه‌ای مانند چرنوبیل در انتظار ترکیه پس از زلزله است؟

Zelzeleh-Torkie

«پس از زلزله فاجعه‌بار ترکیه، بسیاری از احزاب یونانی و قبرسی خواهان توقف ساخت نیروگاه هسته‌ای آق قویو در ساحل مدیترانه شدند»
 
به گزارش ایندیپندنت، زمین لرزه مرگبار و ویرانگر ترکیه، دوباره بحث‌های چالش برانگیز بر سر ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در این کشور را زنده کرده است.
توجه بسیاری از مخالفان و موافقان طرح توسعه انرژی هسته‌ای در این کشور به نیروگاه در حال ساخت «آق قویو» است.
هرچند در جریان زلزله به سایت این نیروگاه، که در فاصله ۳۳۸ کیلومتری از مرکز زمین لرزه ۷.۸ ریشتری قرارداشت هیچ آسیبی وارد نشده، اما وجود گسل‌های فراوان بار دیگر لزوم ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در ترکیه را زیر سوال برده است.
 
شرکت «روس اتم» روسیه، مراحل ساخت و نهایی کردن نیروگاه هسته‌ای آق قویو را در دست دارد.
مقامات این شرکت می‌گویند ساختمان نیروگاه توان مقاومت در برابر زلزله‌هایی تا ۹ ریشتر را نیز دارد. یکی از مدیران این شرکت هفته گذشته به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که احتمال وقوع یک زلزله ۹ ریشتری در مجاورت راکتور این نیروگاه تقریبا هر «هزارسال یک بار» رخ می دهد، «پس جای نگرانی نیست.»
 
یکی از مقامات ارشد وزارت انرژی ترکیه هم به این خبرگزاری گفت:«با وجود وقوع زمین لرزه اخیر در جنوب شرقی ترکیه، دولت قصد ندارد پروژه‌های ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در این ترکیه را متوقف کرده و یا به تعویق بیندازد.»
 
با این حال، برخی از فعالان زیست‌محیطی و متخصصین می‌گویند که ساخت نیروگاه هسته‌ای در نزدیکی گسل‌های متعدد ترکیه می‌تواند جان میلیون‌ها شهروند ترک را تهدید کند.
 
 
نقل از اعتمادآنلاین