خبرهایی در بارۀ جنبش مقاومت مردم ایران

Tazahorat-Amini Jina-1 رادیو فردا:
 
عفو بین‌الملل: کشته شدن ابراهیم ریگی در اثر «شکنجه» نشان حمله مقام‌های جمهوری اسلامی به «حق حیات» است
 
عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای تاکید کرد که اطلاعات و اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ابراهیم ریگی، معترض ۲۴ ساله بلوچ، در اثر «ضرب و جرح» حین بازداشت و «شکنجه» در کلانتری انتظامی زاهدان کشته شده است و این نشان دهنده «حمله وحشتناک مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به حق حیات» است.
 
ابراهیم ریگی، معترض ۲۴ ساله، روز ۲۱ مهر بازداشت و ۱۱ دی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود اما شامگاه چهارشنبه سوم اسفند به دست «چند نفر با یک دستگاه خودرو تویوتا هایلوکس» دستگیر و یک ساعت پس از انتقال او به کلانتری ۱۲ شهرستان زاهدان جان خود را از دست داده است.
 
در بیانیه عفو بین‌الملل که روز جمعه پنجم اسفند ماه منتشر شد، سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرد که مقام‌های حکومتی سعی کرده‌اند خانواده ابراهیم ریگی را تحت فشار قرار دهند تا پیکر او را بدون کالبد شکافی دفن کنند و علاوه بر این، مقام‌های جمهوری اسلامی برای فرار از مسئولیت «اطلاعات ضد و نقیض در مورد نحوه مرگ» این معترض جوان مطرح کرده‌اند و از جمله مدعی شده‌اند که این معترض جوان در اثر «حمله قلبی» جان خود را از دست داده است.
 
عفو بین‌الملل همزمان از قول یک منبع آگاه تاکید کرد که ارزیابی اولیه پزشکی قانونی نشان داده که «ضرب و شتم دلیل مرگ ابراهیم ریگی» بوده است و مقام‌های حکومتی فقط پس از آنکه خانواده این معترض جوان از دفن او خودداری کردند در روز جمعه با «کالبد شکافی» او موافقت کردند.
 
یک منبع آگاه با تاکید بر اینکه «ابراهیم ریگی یک ساعت پس از بازداشت به دست نیروهای امنیتی لباس شخصی در محل کلانتری» کشته شده است، به عفو بین‌الملل گفت که «ابراهیم پس از بازداشت در خیابان، مورد ضرب و شتم» قرار گرفته بود و ارزیابی اولیه پزشکی قانونی از معاینه پیکر او نیز به ضرب و شتم‌های بعدی حین بازداشت در کلانتری اشاره دارد.
 
عفو بین‌الملل در بیانیه روز جمعه خود تاکید کرد که به استناد اطلاعاتی که به دست آورده است، مقام‌هایی که یک ساعت پس از بازداشت ابراهیم ریگی به کلانتری رفته‌اند و در ارزیابی اولیه تایید کرده‌اند که این معترض جوان «بر اثر ضرب و شتم» دچار جراحات شده و جان خود را از دست داده است.
 
در بیانیه عفو بین‌الملل تاکید شده «همه کسانی که مظنون به نقش داشتن در شکنجه و مرگ ابراهیم ریگی» حین بازداشت او هستند «باید مورد تحقیقات جنایی قرار گرفته و در یک دادرسی عادلانه محاکمه شوند».
 
آمریکا حکم اعدام جمشید شارمهد را به شدت محکوم کرد:
 
نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، تبعه ایرانی‌-آلمانی از سوی جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرد.
 
رابرت مالی روز جمعه پنجم اسفندماه با بازنشر توییتی از سازمان عفو بین‌الملل درباره حکم اعدام آقای شارمهد نوشت، واشینگتن صدور این حکم توسط رژیم ایران علیه آقای شارمهد را به شدت محکوم می‌کند.
 
جمشید شارمهد، شهروند ایرانی‌آلمانی مرداد ۱۳۹۹ در جریان سفری به امارات متحده عربی در دبی توسط مأموران جمهوری اسلامی ربوده و به ایران منتقل شد. دستگاه قضایی ایران پس از آن روند محاکمه وی را آغاز کرد که به صدور حکم اعدام علیه او به اتهام «افساد فی‌الارض از طریق طراحی و هدایت اقدامات تروریستی» انجامید.
 
اما آلمان به همراه اتحادیه اروپا با اشاره به عدم دسترسی آقای شارمهد به وکیل انتخابی و نبود عدالت در دستگاه قضایی ایران، صدور حکم اعدام علیه او را محکوم کرده‌اند.
 
رابرت مالی نیز دادگاه جمشید شارمهد را «ساختگی» توصیف کرد و به جمهوری اسلامی هشدار داد که با برداشتن هر قدمی از این نوع، خود را در جهان منزوی‌تر می‌کند.
 
رسانه‌های رسمی و نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی این شهروند دوتابعیتی را به عنوان رئیس «گروه تندر» (رسانه منتسب به انجمن پادشاهی ایران در آمریکا) معرفی کرده‌اند.
 
وزارت خارجه آلمان در واکنش به صدور حکم اعدام برای آقای شارمهد در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو کارمند سفارت ایران در این کشور را اخراج کرده است.
 
تکذیب گزارش روزنامه تلگراف/ ند پرایس: نگاه آمریکا به سپاه تغییر نکرده است
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش روزنامه بریتانیایی تلگراف درباره مخالفت واشینگتن با تصمیم دولت بریتانیا برای تروریستی نامیدن سپاه پاسداران را رد کرد.
 
ند پرایس در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا تاکید کرد که واشینگتن «متحدین خود را برای فشار بر سپاه تشویق می‌کند».
 
او افزود: «موضع دولت بایدن در قبال سپاه روشن است؛ این نهاد بیش از هر نهاد دیگری روی کره زمین، مشمول تحریم‌های آمریکا شده است.»
 
به گفته آقای پرایس، نگاه آمریکا به سپاه پاسداران «کوچک‌ترین تغییری نکرده» و واشینگتن متحدان و شرکای خود را تشویق می‌کند تا «از همه ابزارهای مناسب برای فشار بر سپاه استفاده کنند».
 
روزنامه تلگراف روز سوم اسفند نوشته بود در حالی که وزارت کشور و بسیاری از مقامات پارلمان بریتانیا حامی قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی دولت این کشور هستند، آمریکا با دولت ریشی سوناک، نخست‌وزیر، لابی کرده تا با خودداری از این اقدام، راه ادامه تماس با حکومت ایران را باز بگذارد.
 
حضور گسترده معترضان در زاهدان با وجود جو شدید امنیتی:
 
جمعه، پنجم اسفند ۱۴۰۱، با وجود اختلال گسترده در شبکه اینترنت و برقراری جو امنیتی در شهر، شهروندان بلوچ با شعار «مرگ بر خامنه‌ ای» و «مرگ بر سپاهی» به خیابان‌ آمدند. 
 
جو شدید امنیتی در زهدان و مسجد مکی هم‌زمان با بیست و یکمین جمعه اعتراضی در این شهر:
 
به گزارش حال وش، امروز ۵ اسفند ۱۴۰۱ تعدای از نیروهای نظامی و امنیتی که در بین آنها فرمانده هان عالی رتبه امنیتی سپاه حضور داشتند ،قبل از برگزاری مراسم نماز جمعه اقدام به ورود به مصلی کردند که با واکنش تعدادی از حاضرین و مردم، آنها به خارج از مصلی هدایت شدند.
 
«بازداشت گسترده» در اطراف مسجد مکی؛ از پخش زنده سخنرانی مولوی عبدالحمید «جلوگیری شد»:
 
گزارش‌ها حاکی از فضای شدیدا امنیتی و «بازداشت‌های گسترده» در زاهدان و گشت‌زنی نیروهای امنیتی در برخی دیگر از شهرهای استان سیستان و بلوچستان در روز جمعه، پنجم اسفند، است. همزمان قطعی اینترنت مانع پخش مستقیم اینترنتی سخنرانی مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، شد.
 
در حالی که در پنج ماهِ اعتراضات سراسری سخنرانی نمازجمعه آقای عبدالحمید هر هفته از حساب رسمی اینستاگرام او به صورت زنده پخش می‌شد، سخنرانی او در روز جمعه، پنجم اسفند، از اینستاگرام پخش نشد.
 
در همین زمینه در حساب اینستاگرام مولوی عبدالحمید آمده است که «به علت قطعی اینترنت» امکان پخش زنده خطبه‌های نماز جمعه وجود نداشته است.
 
وب‌سایت حال‌وش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد نیز تایید کرد که «اختلال در اینترنت» مانع پخش زنده خطبه نماز جمعه مولوی عبدالحمید شده است.
 
همزمان یک شهروند از زاهدان پیش از ظهر روز جمعه به رادیوفردا خبر داد که مسجد مکی در محاصره قرار گرفته و ماموران حکومتی مردم حاضر در محل را بازداشت می‌کنند و اینترنت محل نیز دچار اختلال شده است.
 
دیگر گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی است که نیروهای سپاه پاسداران قصد ورود به مسجد مکی را داشته‌اند که نگهبانان این مسجد جلو آنان را گرفتند.
 
همچنین برخی گزار‌ش‌ها از بازداشت تعدادی از مردم در اطراف این مسجد خبر داده‌اند که هنوز مقام‌های رسمی آن را تایید نکرده‌اند.
 
دفتر مولوی عبدالغفار نقشبندی، از روحانیان مطرح استان سیستان و بلوچستان، نیز در بیانیه‌ای فوری به جمهوری اسلامی هشدار داد که در صورت تداوم محاصره مسجد مکی و سرکوب شهروندان منتظر «فتوای تاریخی» باشند.
 
علاوه بر زاهدان، گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی حاکی است که در شهر خاش نیز نیروهای نظامی در حال گشت‌زنی در خیابان‌های اطراف مسجد الخلیل بوده‌اند.
 
با این حال، بر اساس گزارش‌ها، مردم زاهدان روز جمعه نیز پس از نماز جمعه راهپیمایی کردند.
 
ایجاد فضای امنیتی در سیستان و بلوچستان در حالی است که شامگاه پنج‌شنبه، یک مقام نیروی انتظامی کشته شدن ابراهیم ریگی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات زاهدان، در جریان بازداشت دوباره او را تایید کرد اما آن را ناشی از یک «اقدام خودسرانه» دانست.
 
حضور گسترده نیروهای نظامی در خاش: 
 
امروز جمعه پنجم اسفند ۱۴۰۱، نیروهای نظامی در خاش حضور گسترده داشتند و در خیابان های اطراف مسجد الخلیل گشت می زدند.
 
«اختلال در اینترنت» مانع پخش زنده سخنرانی مولوی عبدالحمید شد:
 
وب‌ سایت حال‌ وش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد روز جمعه خبر داد که «اختلال در اینترنت» مانع پخش زنده خطبه نماز جمعه توسط مولوی عبدالحمید شده است.
 
به گزارش حال وش،امروز جمعه ۵ اسفند ۱۴۰۱، به دلیل اختلال در اینترنت زاهدان خطبه های مولوی عبدالحمید در مصلی بصورت زنده پخش نشد، اما مردم همانند هفته های پیش در مصلی حضور دارند.
 
پیشتر یک شهروند از زاهدان به رادیوفردا خبر داده بود که مسجد مکی در محاصره قرار گرفته، ماموران حکومتی مردم حاضر در محل را بازداشت می‌کنند، و اینترنت محل نیز دچار اختلال شده است.
 
برگزاری مراسم زادروز محسن شکاری بر سر مزارش:
 
مراسم زادروز محسن شکاری، نخستین معترض اعدام‌ شده در جریان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» بر سر مزار او در بهشت زهرای تهران برگزار شد.
 
صدور احکام سنگین برای دانشجویان، با وجود دستور «عفو»، ادامه دارد:
 
با وجود اعلام خبر دستور «عفو» دانشجویان معترض از سوی رئیس جمهوری اسلامی، صدور احکام سنگین علیه دانشجویان از جمله اخراج، تعلیق و پرداخت خسارت به دانشگاه هم‌چنان دارد.
 
در جریان اعتراضات دانشجویی در ایران در ماه‌های گذشته بیش از ۷۰۰ دانشجو در ایران بازداشت و برخی از آن‌ها به احکام سنگین چون حبس، شلاق و ممنوع‌الخروجی محکوم و ده‌ها دانشجوی دیگر نیز با رأی کمیته‌های انضباطی دانشگاه از دانشگاه اخراج و تعلیق شده‌اند.
 
فضای «ملتهب» و «مشوش» مسجد مکی زاهدان:
 
هم‌زمان با برگزاری نماز جمعه در زاهدان، کانال تلگرامی کمپین فعالین بلوچ فضای مسجد مکی را «ملتهب» و «مشوش» توصیف کرده است.
 
در ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، انتظامات این مسجد در تلاش برای ممانعت از ورود نیروهای سپاه و لباس شخصی از دیوارهای اطراف به داخل مسجد مشاهده می‌شوند.
 
در همین حال ویدئوهایی نیز از ضرب و شتم برخی نمازگران از سوی نیروهای حکومتی پیش از برگزاری نماز منتشر شده است.
 
بر اساس گزارش‌ها اینترنت زاهدان امروز به‌شدت دچار اختلال شده است و هلی‌کوپترها بر فراز آسمان این شهر به پرواز درآمده‌اند.
 
حساب کاربری «+۱۵۰۰ تصویر» نیز از بازداشت‌ گسترده در اطراف مسجد مکی و استقرار تک‌تیراندازها در نقاط مختلف شهر خبر داده است.
 
ادای احترام یک دانشجو در سوئد به قاسم سلیمانی/ دانشگاه جلسه فوق‌العاده تشکیل داد:
 
همزمان با واکنش «گسترده» دانشجویان دانشگاه استکهلم به ادای احترام یک دانشجوی ایرانی به قاسم سلیمانی در پایان‌ نامه خود، شورای این دانشگاه جلسه فوق‌ العاده برگزار کرد.
 
آن طور که از گزارش رسانه‌ های سوئدی برمی‌ آید، در پی این جلسه مدیر دپارتمان مربوطه در دانشگاه اعلام کرده است که ادای احترام و تقدیر جزء مسائل علمی به شمار نمی‌ رود و دفاع از پایان‌ نامه طبق برنامه انجام خواهد شد.
 
شبکه تلویزیونی «اس و ت» سوئد در گزارشی از وحید سعادت‌ طلب به‌ عنوان دانشجوی دکترای شیمی محیطی در دانشگاه استکهلم نام برده که در صفحه اول پایان‌ نامه دکترای خود مرتضی مطهری و قاسم سلیمانی را «شهید» و «قهرمان» خوانده است.
 
شروین حاجی‌ پور روی جلد مجله در ایران:
 
مجله «موفقیت» چاپ ایران، عکس شروین حاجی‌ پور، خالق ترانه «برای...»، را در شماره جدیدش روی جلد منتشر کرده و ترانه او را «صدای ملت» خوانده است.
 
حمله نیروهای حکومتی به یک جوان در زاهدان:
 
کانال تلگرامی فعالین بلوچ روز جمعه ویدئویی از ضرب و شتم یک جوان به دست نیروهای حکومتی منتشر کرد. به نوشته این کانال، این اتفاق ساعتی پیش از برگزاری نماز جمعه در زاهدان رخ داده است.
  
واکنش به تحریم سه نماینده پارلمان آلمان: همکاری گروه پارلمانی آلمان و ایران معلق می‌ شود
 
در ادامه تنش تازه در روابط آلمان با جمهوری اسلامی، همکاری گروه پارلمانی آلمان و ایران در واکنش به تحریم سه نماینده پارلمان این کشور از سوی جمهوری اسلامی به حال تعلیق درمی‌آید.
 
به گزارش دویچه‌وله، کاتیا ماست، مدیر اجرایی فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان، روز پنج‌شنبه، چهارم اسفند، تحریم‌ نمایندگان پارلمان این کشور به دست جمهوری اسلامی را «مضحک» توصیف و اعلام کرد که تبادلات گروه پارلمانی نمایندگان دو کشور از هفته آینده به حالت تعلیق درخواهد‌ آمد.
 
وزارت خارجه آمریکا «معافیت محدود» صداوسیما از برخی تحریم‌ها را تأیید کرد:
 
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه گفت، دولت جو بایدن مانند چند دولت پیشین ایالات متحده در راستای منافع خود و مردم ایران، برخی از معافیت‌های «محدود» تحریمی علیه صدا و سیمای جمهوری اسلامی را تمدید کرده است.
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص گزارش منتشر شده از معافیت تحریمی صدا و سیما گفت: «این معافیت توسط دولت‌ های متوالی آمریکا بدون هیچ وقفه‌ ای از سال ۲۰۱۴ تمدید شده‌ است».
 
نیروی انتظامی کشته شدن یک بازداشتی اعتراضات زاهدان را به «افراد خودسر» نسبت داد:
 
یک مقام نیروی انتظامی کشته شدن ابراهیم ریگی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات زاهدان، در جریان بازداشت دوباره او را ناشی از یک «اقدام خودسرانه» توصیف کرد.
 
علی رحیمی، معاون فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان، روز پنج‌شنبه، چهارم اسفند، تایید کرد که آقای ریگی شامگاه چهارشنبه به دست «چند نفر با یک دستگاه خودرو تویوتا هایلوکس» دستگیر و به کلانتری ۱۲ شهرستان زاهدان برده شده است.
 
این مقام نیروی انتظامی اضافه کرد که حکم جلب ابراهیم ریگی «به علت اختلافات خانوادگی از سوی مقام قضایی قبلا صادر شده» بود، اما او نه به دست پلیس، بلکه به دست شاکیانش دستگیر شده است.
 
حضور بر مزار معترضان کشته شده در شهرهای مختلف/ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در آرامستان سنندج:
 
جمعی از مردم سنندج عصر پنج‌شنبه با حضور بر مزار معترضان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، شعارهای ضد حکومتی از جمله شعار «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.
 
بنابر تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در تهران، ایذه، کرج، مشهد و بسیاری از شهرهای ایران نیز مزار معترضان کشته شده شاهد حضور بستگان‌شان و جمعی از مردم بود.
 
آرامستان بهشت محمدی شهر سنندج نیز عصر پنج‌شنبه شاهد حضور گسترده مردم بر مزار کشته‌شدگان اعتراضات بود. صدها تن از مردم در جریان حضور بر مزار کشته‌شدگان اعتراضات سنندج شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.
 
در شهر چالوس نیز شماری از مردم و دوستان امیرحسین شمس ناتری در منزل خانوادگی او گردهم آمدند و مراسم تولد این معترض جوان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را برگزار کردند.
 
خانواده این معترض کشته شده در صدد بودند که روز چهارشنبه سوم اسفند ماه مراسم تولد او را بر سر مزارش در آرامستان چالوس برگزار کنند اما نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با احضار اعضای این خانواده آنها را از حضور و برگزاری مراسم بر مزار فرزندشان منع کردند. نیروهای امنیتی پیشتر از برگزاری چهلم امیرحسین شمس ناتری بر مزارش نیز جلوگیری کرده بودند.
 
پس از این فشارها و منع حضور بر مزار امیرحسین شمس ناتری، جمعی از مردم، دوستان و بستگانش روز پنجشنبه چهارم اسفند در منزل خانوادگی این معترض کشته شده جمع شده و مراسم تولد او را برگزار کردند. پدر و مادر این معترض کشته شده در اقدامی نمادین در جریان مراسم تولد او اقدام به راهسازی دو کبوتر کردند.
 
در شهر ایذه نیز جمعی از دوستان و بینگان دنیا فرهادی، دانشجویی که همزمان با اعتراضات ۱۶ آذر، روز دانشجو، در اهواز مفقود شد و بنابر اعلام شوراهای صنفی دانشجویان پس از پیدا شدن پیکر بی‌جانش مشخص شد که با گلوله کشته شده است، بر مزار او در آرامستان روضه الزهرای ایذه جمع شدند.
 
در جریان این تجمع، شماری از دوستان دنیا فرهادی، اقدام به برگزاری تولد مادرش بر سر مزار این «دانشجوی کشته شده» کردند.
 
لیلا مهدوی مادر سیاوش محمودی در صفحه اینستاگرام خود تصاویری از حضور بر مزار این نوجوان معترض را منتشر کرد که در آن بسته‌های خرما هر یک با نام یکی از نوجوانان، جوانان و زنان معترض کشته شده و همچنین سرنشینان هواپیمای اوکراینی و شعار «زن، زندگی، آزادی» برای توزیع میان مردم آماده شده است.
 
سیاوش محمودی، نوجوان ۱۷ ساله در جریان اعتراضات سراسری شامگاه ۳۰ شهریور ماه در نازی‌آباد تهران با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد.
 
بنابر ویدیوهایی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، جمعی از دوستان حمیدرضا روحی نیز در بهشت زهرای تهران بر سر مزار او حضور یافتند. جمعی از دوستان و خانواده یلدا آقافضلی نیز در بهشت‌زهرای تهران بر مزار او حاضر شدند.
 
خانواده ابوالفضل آدینه‌زاده نوجوان کشته شده در اعتراضات مشهد نیز تصاویری از حضور بر مزار او را منتشر کردند.
 
خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده در صفحه اینستاگرام خود نوشت که وقتی نیروهای امنیتی یکشنبه ۱۷ مهر به پدرشان زنگ زدند که «با وثیقه بیا تا ابوالفضل را زنده تحویل بدهند»، همه خانواده‌ اش نگران بودند که او را «با دست و پای شکسته و صورت داغان» ببینند.
 
او نوشت خبر نداشتیم که «دزدهای خوشی‌ هایمان» برادر دسته گل‌ مان را «تکه پاره» کرده‌ اند و قرار است «جنازه‌ اش» را به ما تحویل دهند.
 
همزمان در دیگر شهرهای مختلف ایران نیز جمعی از مردم .و بسیاری از خانواده‌های معترضان کشته شده عصر پنج‌شنبه چهارم اسفند ماه بر مزار معترضان کشته شده حضور یافتند.
 
شعارهای شبانه در چند منطقه تهران و اصفهان: «دلار بالای پنجاه، لعنت به آیت‌الله»
 
چند منطقه از شهر تهران از جمله نارمک، پونک، شهرک باقری، شهرک اکباتان، مشیریه و همچنین مناطقی از شهر اصفهان عصر و شامگاه پنج‌شنبه چهارم اسفند ماه شاهد سردادن شعارهای شبانه و شعارنویسی‌های ضد حکومتی بودند. معترضان در مناطقی از تهران با شعار «دلار بالای پنجاه، لعنت به آیت‌الله» به افزایش ساعتی قیمت دلار واکنش نشان دادند و در اصفهان شعار «دشمن هر ایرانی، جمهوری اسلامی» را دیوارنویسی کردند.
 
جمعی از مردم معترض در نارمک، واقع در شرق تهران، اقدام به سردادن شعار شبانه ضد حکومتی کردند. معترضان در نارمک در شعارهای شبانه خود از جمله شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «فقر، فساد، گرونی، میریم تا سرنگونی» سر دادند.
 
منطقه پونک نیز پنج‌شنبه شب شاهد شعارهای شبانه جمعی مردم معترض علیه جمهوری اسلامی بود. شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و همچنین «دلار بالای پنجاه، لعنت به آیت‌الله» از جمله شعارهای معترضان در این منطقه از غرب تهران بود.
 
شعارهای شبانه مرتبط با افزایش قیمت دلار از هفته گذشته و با رکوردزنی ساعتی قیمت دلار در بازار ارز تهران به شعارهای شبانه مردمی علیه جمهوری اسلامی افزوده شده است.
 
هفته گذشته در شامگاه پنج‌شنبه ۲۷ بهمن ماه جمعی از مردم معترض سنندج با برپایی اعتراض خیابانی شعار «دلار چهل و هفت هزاری، خامنه‌ای بیداری» سردادند اما پس از رسیدن قیمت دلار به ۵۰ هزار تومان دوشنبه شب اول اسفند ماه جمعی از مردم معترض در فرمانیه تهران شعار «دلار شده پنجاه تومان، کی پا میشی هم‌وطن» سردادند. اکنون با عبور قیمت دلار از ۵۲ هزار تومان معترضان در شامگاه پنج‌شنبه چهارم اسفند اقدام به سردادند شعار «دلار بالای پنجاه، لعنت به آیت‌الله» کرده‌اند.
 
معترضان شامگاه پنج‌شنبه چهارم اسفند ماه در شهرک باقری، واقع در غرب تهران، اقدام به سردادن شعارهای شبانه و ضد حکومتی از داخل خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی خود کردند.
معترضان در این شهرک از جمله شعار «مرگ بر سپاهی»، «رضا شاه روحت شاد» و «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» سر دادند.
 
شهرک اکباتان در غرب تهران نیز پنج‌شنبه شب باردیگر شاهد شعارهای شبانه و ضد حکومتی جمعی از مردم معترض بود. معترضان همچنین در شهرک اکباتان به شکل گسترده‌ای اقدام به شعارنویسی کردند.
 
«زن، زندگی، آزادی»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر سپاهی»، «مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر خامنه‌ای» از جمله شعارهایی است که معترضان به دیوانورسی آنان در اکباتان پرداختند.
 
منطقه مشیریه در جنوب شرقی تهران نیز عیر و شامگاه پنج‌شنبه چهارم اسفند ماه صحنه شعارنویسی علیه جمهوری اسلامی بود و معترضان شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای» را در این منطقه دیوارنویسی کردند.
 
مناطقی از شهر اصفهان نیز عصر و شامگاه پنج‌شنبه شاهد شعارهای شبانه ضد حکومتی و شعارنویسی معترضان بود. معترضان به ویژه در واگن‌های متروی اصفهان اقدام به شعارنویسی علیه جمهوری اسلامی کردند.
 
«مرگ بر خامنه‌ای ضحاک»، «فقر، فساد گرونی، میریم تا سرنگونی»، «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، «دشمن هر ایرانی، جمهوری اسلامی» از جمله شعارنویسی‌های معترضان در متروی اصفهان بود.
 
تشکیل تیم‌ های بازرسی برای تحمیل حجاب اجباری در مازندران:
 
یک مقام امنیتی استان مازندران از تشکیل تیم‌های بازرسی برای تحمیل حجاب اجباری یا آنچه که وی مقابله با «بدحجابی» خواند، در تفرج‌ گاه‌ ها و مراکز اقامتی مازندران در ایام نوروز خبر داد.
 
روح‌الله سلگی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار مازندران، روز پنجشنبه در جلسه «کارگروه عفاف و حجاب» با حضور فرمانداران این استان گفت که برخورد با «بدحجابی و مقابله با مظاهر فرهنگ منحط غربی رویکرد اساسی در کشور است».
 
مقام‌های جمهوری اسلامی به دختران یا زنانی که به حجاب اجباری مد نظر حکومت تن نمی‌دهند «بدحجاب» یا «بی‌حجاب» می‌گویند.
 
تشکیل چنین تیم‌های بازرسی در استان مازندران در حالی است که پس از جان باختن مهسا امینی، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار انحلال گشت ارشاد شده بودند.
 
همچنین اواسط آذرماه، محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور از «تعطیل شدن» فعالیت گشت ارشاد خبر داد و گفت فعالیت این نیرو ربطی به قوه قضاییه نداشت.
 
اما گزارش‌ها حاکی است که در هفته‌های اخیر، فشار بر مردم و به ویژه اصناف برای اعمال حجاب اجباری علیه دختران و زنان افزایش یافته و برخی از واحدهای صنفی نیز در این رابطه پلمب شده‌اند.