محمد مخبر در جلسه مجلس برای بحران ارز: همینه که هست

Mokhber-Mohammad

«پس از گذشت سه روز از افزایش قیمت دلار و در حالی که قیمت هر دلار در بازار ایران از ۵۸ هزار تومان عبور کرده است،  مجلس شورای اسلامی روز شنبه۶اسفند، جلسه غیرعلنی با حضور اعضای دولت سیزدهم برگزار کرد.»
 
هدف از برگزاری این جلسه غیرعلنی، بررسی بحران سقوط ارزش ریال اعلام شد که در آن به گفته یکی از نمایندگان شهر تبریز در مجلس، «محمد مخبر»، معاون اول رییس جمهوری در پاسخ به انتقادات نمایندگان در این زمینه گفته است «همینه که هست.»
در شش ماه گذشته و در میانه اعتراضات سراسری در ایران، ارزش پول ملی ایران هر روز کمتر شده و در حال حاضر مبلغ هر دلار آمریکا در بازار آزاد، از سی‌هزارتومان به نزدیک ۶۰ هزارتومان رسیده است.
 
در جلسه غیرعلنی روز گذشته در مجلس، علاوه‌بر محمد مخبر معاون اول رییس جمهوری، وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی نیز حاضر شدند و «محمد باقر قالیباف»، رییس مجلس بدون اینکه به نتایج این جلسه اشاره کند، تنها به بر اینکه «به جمع‌بندی خوبی در رابطه با بازار ارز رسیدیم» بسنده کرده است.
 
روایت رسانه‌های دولتی از این جلسه اما همراه با امید و خوشبینی است. بر اساس این گزارش‌ها «محمدرضا میرتاج الدینی»، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، به نقل از معاون ابراهیم رئیسی گفته است «ابتدای دولت سیزدهم مشکلاتی وجود داشته» که به مرور زمان این مشکلات در حال «کاهش یافتن» هستند و «به زودی» بازار ارز شاهد «حل مشکل و ثبات» خواهد شد.
 
برخی رسانه‌ها نیز به اظهارات «محمدرضا فرزین»، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی پرداخته‌اند که مدعی شده با ایجاد «سامانه واحد ارز و طلا»، قیمت واقعی دلار در آن سامانه درج شده و آن قیمت‌هایی که در فضای مجازی در جاهای دیگر وجود دارد «غیر واقعی» هستند.
 
این در حالی است که «علیرضا بیگی»، نماینده تبریز در گفت‌‌وگو با سایت «اقتصادسنج»، افشا کرده است که محمد مخبر معاون، اول ابراهیم رئیسی، به صراحت به نمایندگان اعلام کرد که «ما راه حل بهتری برای مدیریت بازار ارز نداریم» و «همینه که هست.»
 
 علیرضا بیگی این اظهارات را «غیر مسوولانه‌ترین سخن یک مقام دولت» توصیف کرده و گفته است: «استنباط ما از جلسه با تیم اقتصادی دولت این است که برنامه‌ای برای برون رفت از شرایط موجود وجود ندارد.»
هم‌زمان برخی کانال‌های تلگرامی فایل صوتی کوتاهی از مخبر را پخش کرده‌اند.
 
در روزهای اخیر گرانی دلار موجب شد تا برخی معترضان در شعارهایی بگویند « دلار بالای پنجاه، لعنت به آیت الله.»
 
 
نقل از سایت ایران وایر