خبرهایی در رابطه با جنبش مقاومت مردم ایران

madreseh iran رادیو فردا:
 
تجریک "حامیان" به "مقابله" با بی حجاب ها توسط احمد علم‌ الهدی:
 
جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱، احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، با بیان این‌که  «اقتدار امنیتی نظام دیگر نمی‌تواند در عرصه مقابله با کشف حجاب میدان‌داری کند» حامیان خود را به مقابله مستقیم با مردم تهییج کرده و گفت:  «برادران و خواهران! همه باید با این موضوع مقابله کنید».
 
اعتراض ده‌ ها کنشگر و اهل قلم به تشدید شرایط حصر میر حسین موسوی و زهرا رهنورد:
 
ده‌ها تن از کنشگران، اهالی قلم و مادران صلح ضمن حمایت از بیانیه اخیر میرحسین موسوی برای همه‌پرسی و گذار از جمهوری اسلامی به تشدید شرایط حصر او و زهرا رهنورد در زندان خانگی اعتراض کردند.
 
بیانیه این کنشگران و نویسندگان که به امضای چهره‌هایی چون پروین فهیمی، محسن مخملباف، علی باباچاهی، مهین فهیمی، سعیده منتظری و ابوالفضل قدیانی رسیده است از جمهوری اسلامی به عنوان «غریقی» نام برده که «دیگران را نیز با خود به اعماق می‌کشاند تا به همراه خویشتن غرقه کند».
 
این بیانیه جمهوری اسلامی را به اجرای «سیاست‌های ظالمانه و فسادافزا» متهم می‌کند که « ایران را به سویی برده تا یکی از تاریک‌ترین روزگاران را با تشدید فضای اختناق و کاهش چشمگیر امکان معیشت مردمانش به خود ببیند».
 
امضاکنندگان این متن سپس نوشته‌اند که حمایت خود را از راه‌حل سه‌مرحله‌ای میرحسین موسوی «برای نجات یافتن ایران، نه تنها از این حکومت مستبد، که از فروپاشی ملی و احتمال روزافزون مداخله‌ بیگانگان» اعلام می‌کنند.
 
میرحسین موسوی که بیش از ۱۲ سال است در حصر خانگی به‌سرمی‌برد ماه گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواستار همه‌پرسی برای تغییر قانون اساسی، تشکیل مجلس موسسان و تدوین قانون اساسی جدیدی شد که چارچوب کلی آن را جنبش آزادی‌خواهانه و برابری‌طلب «زن، زندگی، آزادی» تعیین می‌کند.
 
به دنبال این بیانیه که با استقبال گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی متعددی از میان نیروهای اپوزیسیون مواجه شد، گزارش‌هایی درباره تشدید شرایط حصر خانگی آقای موسوی و همسرش، زهرا رهنورد و «قطع راه‌های ارتباطی» آنها با جهان خارج منتشر شد.
 
امضاکنندگان بیانیه یادشده در ادامه متن خود نسبت به تشدید شرایط حصر و این اعمال محدودیت‌های ناگهانی بر این دو اعتراض کرده و نوشته‌اند که «به این رخداد، به‌ مثابه گام دیگری در جهت مسدود ساختن راه‌های نجات خود و سرزمین‌مان می‌نگریم».
 
این بیانیه تصریح کرده که جمهوری اسلامی «شاید آخرین روزها را به خود می‌بیند» چرا که همگان به چشم تاریخ دیده‌ایم که آن‌چه بر سر حکومت‌های پیش از این آمد، مصداق عینی "حکومت با کفر باقی می‌ماند ولی با ظلم هرگز" بود».
 
برخی دیگر از امضاکنندگان این بیانیه عبارتند از مهران فرجی، نسترن مکارمی، قربان بهزادیان نژاد، علیرضا بهشتی حسینی، علیرضا بهشتی شیرازی، محمدجواد اکبرین، حسن فرهنگی، حسین سربندی، آریا آرام‌نژاد، سپیده جدیری، غزال مرادی، رضا علیجانی، مهدی جامی، عبدالله مومنی، یاسر میردامادی و حسن یوسفی اشکوری.
 
محاصرۀ مسجد مکی در زاهدان و یورش به معترضان بلوچ:
 
منابع خبری از جو شدید امنیتی در روز جمعه در زاهدان خبر داده‌اند. هم‌چنین گزارش‌ها حاکی از استقرار گسترده نیروها و خودروهای حکومتی در نقاط مختلف شهر، بویژه اطراف مسجد مکی است.
 
به گزارش حال وش، امروز ۱۲ اسفند ۱۴۰۱، نیروهای نظامی و امنیتی با تعداد ده ها خودرو با هدف محاصره مسجد مکی به معترضان یورش بردند.
 
بر اساس گزارش کمپین فعالین بلوچ، مسجد مکی زاهدان به محاصره نیروهای حکومتی درآمده است و معترضان بلوچ تاکنون در مقابل ورود مأموران نظامی برای ورود به داخل مسجد ایستادگی کرده‌ اند.
 
هم‌زمان ویدئوهایی از یورش نیروهای حکومتی به معترضان در اطراف مسجد مکی منتشر شده است.
 
منابع محلی همچنین ویدئوهایی را ارسال کرده‌ اند که در آنها می‌ توان شاهد تشدید جو امنیتی در زاهدان، از جمله نصب دوربین‌ های مجهز به اسکن چشم در خیابان‌ های منتهی به مسجد مکی بود.
 
بیست و دومین تجمع اعتراضی در زاهدان پس از «جمعه خونین»:
 
معترضان در زاهدان روز جمعه، ۱۲ اسفند پس از برگزاری نماز جمعه بار دیگر به خیابان آمدند و ضمن حمل بنرها و پلاکارهایی با محتوای اعتراضی، علیه جمهوری اسلامی شعار سردادند.
 
به گزارش رصد بلوچستان، امروز دوازدهم اسفند ماه ۱۴۰۱، معترضان بلوچ در بیست و دومین هفته پس از کشتار جمعه خونین زاهدان به خیابان ها آمدند و با در دست داشتن بنری با مضمون «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشد، چه رهبر» و با شعار «مرگ بر دیکتاتور»، اعتراض خود را نشان دادند.
 
جو شدید امنیتی در زاهدان:
 
کمپین فعالین بلوچ در بیست و دومین هفته پس از «جمعه خونین زاهدان» با انتشار تصاویری از حضور گسترده نیروهای حکومتی و جو شدید امنیتی در این شهر هم‌زمان با برگزاری نماز جمعه خبر داد.
 
قطعی اینترنت در زاهدان هم‌زمان با برگزاری نماز جمعه:
 
کانال تلگرامی «حال‌ وش» از قطع شدن اینترنت در زاهدان هم‌زمان با برگزاری نماز جمعه این شهر خبر داد.
 
در همین حال نریمان غریب، کارشناس و پژوهشگر اینترنت در توئیتی اعلام کرد که قطع شدن اینترنت در زاهدان بر اساس «برنامه‌ ریزی قبلی شرکت ارتباطات زیرساخت اینترنت موبایل، ثابت و همچنین اینترانت (شبکه ملی اطلاعات) صورت گرفته است» و تا حوالی ساعت ۱۴ ادامه خواهد داشت.
 
در پی قطع اینترنت، پخش لایو اینستاگرامی سخنرانی مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان، ناتمام ماند.
 
در هفته‌ های گذشته و هم‌ زمان با ادامۀ اعتراضات در زاهدان، اینترنت این شهر در روزهای جمعه با اختلال شدید روبرو شده است.
 
ممنوعیت پرواز داخلی و مسدود شدن حساب و محدودیت‌ های جدید برای مهراب قاسم‌ خانی:
 
مهراب قاسم‌خانی، نویسنده از «ممنوعیت استفاده از پروازهای داخلی» و «مسدود شدن حساب‌ های بانکی» خود خبر داد.
 
آقای قاسم‌ خانی دربارۀ دلایل این محدودیت‌ ها توضیحی نداد.
 
این نویسنده پیشتر از شکایت حمید رسایی به دلیل انتشار اظهارات این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در حساب کاربری خود در اینستاگرام خبر داده بود. آقای قاسم‌ خانی در روزهای گذشته تصویر رأی دادگاه مبنی بر تبرئه خود از این اتهام را منتشر کرد.
 
ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی هم مدعی پیگیری مسمومیت دانش‌آموزان شد:
 
کاظم غریب آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی در واکنشی دیرهنگام، شامگاه پنجشنبه، ۱۱ اسفند و پس از سه ماه از آغاز مسمومیت سریالی دانش‌آموزان دختر در مدارس شهرهای مختلف کشور در توئیتی مدعی شد که این ستاد هم «با جدیت پیگیر روشن شدن ماجرا است.»
 
با وجود این که برخی نمایندگان مجلس این حملات را «عمدی» و «امنیتی» خوانده‌اند، مقامات دولت، نیروی انتظامی و قوه قضائیه یا در این باره سکوت کرده یا مدعی شده‌اند که هنوز «سرنخی» در این باره پیدا نشده است.
 
تهدید گوهر عشقی به گاز سمی:
 
گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی اعلام کرد که روز پنجشنبه، ۱۱ اسفند طی یک تماس از منبعی ناشناس تهدید شده است که در صورت سکوت نکردن با گاز سمی «خفه» خواهد شد.
 
گوهر عشقی مادر ستار بهشتی وبلاگ‌ نویسی است که در سال ۱۳۹۱ به‌ دليل انتشار مطالب انتقادی از جمهوری اسلامی در وبلاگ خود توسط پليس امنيت سايبری بازداشت شد و به دلیل آسيب‌ های ناشی از شکنجه در طول بازداشت جان باخت.
 
دیدار فرمانده نیروی انتظامی و وزیر آموزش و پرورش با مراجع قم:
 
با ادامه اعتراضات داخلی و جهانی به عدم پیگیری حمله شیمیایی به مدارس دخترانه در ایران،‌ وزیر آموزش و پرورش و فرمانده کل نیروی انتظامی به دیدار مراجع تقلید در قم رفتند.
 
آیت الله عبدالله جوادی آملی، در دیدار روز پنجشنبه با یوسف نوری، وزیر آموزش و‌ پرورش گفت: اینکه منشا حوادث اخیر مدارس مشخص نشده، رعب آور است
 
جوادی آملی تأکید کرده لازم است مسئولین این کار را هرچه زودتر سامان ببخشند و مردم را از نگرانی در بیآورند.
 
آیت‌ الله نوری همدانی نیز شناسایی و بازداشت عاملان مسمومیت‌ ها را اولین آزمون احمد رضا رادان، فرمانده کل نیروی انتظامی دانست و گفت: مسمومیت دانش آموزان یکی از دغدغه‌ های مردم شده است.
آقای نوری همدانی خواستار برخورد قاطع و بازداشت عوامل مسمومیت مدارس و قلع و قمع نمودن عاملان این حوادث شد.
 
ادامۀ مسمومیت‌ های زنجیره‌ ای دانش‌آموزان و دانشجویان در ایران، واکنش‌های گسترده‌ای به‌دنبال داشته است.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی به رغم گذشت سه ماه از آغاز این حملات که مدارس و دانشگاه‌های شهرهای مختلف ایران را در برگرفته است، مدعی‌اند که هنوز «هیچ سرنخی» از عاملان و علل این حملات به‌دست نیامده است.
 
«حمله با گاز سمی» به مدارس دختران که نهم آذر ماه با مسمومیت دانش‌آموزان دختر هنرستان نور یزدانشهر در قم آغاز شد، پس از گسترش به مدارس دختران در بروجرد، روز چهارشنبه دهم اسفند ماه صدها دختران دانش‌آموز را شهرهای مختلف ایران به ویژه در تهران و اردبیل هدف قرار داد.
 
تکرار حمله با گاز سمی/ انتقال دست‌ کم ۲۱ دانشجوی دختر دانشگاه فنی و حرفه‌ ای کرج به بیمارستان:
 
در ادامه حملات با گاز سمی به مدارس، دانشجویان دختر خوابگاه «دانشگاه فنی و حرفه‌ای دخترانه کرج» در شاهین ویلا شامگاه پنجشنبه هدف «حمله با گاز سمی» قرار گرفتند و این در حالی است که طی دو روز گذشته نیز دانشجویان دختر خوابگاه دانشگاه آزاد بروجرد و همچنین دانشجویان دانشگاه آزاد واحد شمال نیز دچار مسمومیت شدند.
 
شوراهای صنفی دانشجویان کشور با انتشار ویدیوهایی، گزارش داد که دانشجویان خوابگاه دانشگاه فنی و حرفه‌ای دخترانه ۱۷شهریور کرج شامگاه پنج‌شنبه یازدهم اسفند ماه «پس از استشمام بویی عجیب» مسموم شده‌اند.
 
در یکی از این ویدیوها نیروهای آتش‌نشانی و اورژانس در حالی ورود به خوابگاه دختران دانشگاه فنی و حرفه‌ای ۱۷شهریور کرج دیده می‌شوند و در ویدیویی دیگر، نیروهای اورژانس مشغول معاینه دانشجویان دختر دچار مسمومیت بر کف اتاق خوابگاه هستند.
 
همچنین در یک ویدیویی دیگر، نیروهای اورژانس در حال انتقال تعدادی از دانشجویان دختر مسموم شده به آمبولانس و بیمارستان هستند.
 
شوراهای صنفی دانشجویان کشور به نقل از دانشجویان ساکن این خوابگاه نوشت: «با وجود اینکه این بو همچنان در فضا احساس می‌شود و همچنین علی‌رغم حضور آتش‌نشانی و آمبولانس که تایید این اتفاق است، رئیس دانشگاه دانشگاه فنی و حرفه‌ای اجازه خروج دانشجویان از خوابگاه» را نداده است.
 
در همین حال شهرام صیادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، در ساعات پایانی پنحشنبه شب با تأیید «مسمومیت تعدادی از دانشجویان در یک خوابگاه دخترانه در کرج» گفت: «حال عمومی دانشجویان دچار مسمومیت مساعد و رو بهبودی کامل است».
 
شهرام صیادی با اشاره به تماس تلفنی «از یک خوابگاه دانشجویی دخترانه در کرج با اورژانس مبنی بر مسمومیت تعدادی از دانشجویان»، گفت: «فورا یک اتوبوس آمبولانس و ۶ آمبولانس به محل اعزام و پس از اقدامات اولیه و امور درمانی، ۲۱ دانشجو به بیمارستان کوثر کرج منتقل شدند».
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: «حال دانشجویانی که بیمارستان منقل شده‌اند «خوب است و مورد حاد و بد حال وجود ندارد و به تدریج دانشجویان در حال ترخیص هستند».
 
پیش از این در شامگاه سه‌ شنبه نهم اسفند ماه نیز خوابگاه دختران دانشگاه آزاد بروجرد خوابگاه ‏هدف حمله با گاز سمی قرار گرفته بود. دانشجویان دختر خوابگاه بروجرد نیز گفتند که «پس از پیچیدن بویی عجیب» در هوا، دچار مسمومیت شدند.
 
استانداری لرستان نیز پس از وقوع این حمله با گاز سمی، تایید کرد که «تعدادی از دانشجویان دختر در خوابگاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شامگاه نهم اسفند با بروز علائم مشابه مسمومیت دانش آموزان، از محیط خوابگاه» به بیمارستان منتقل شدند.
 
از سوی دیگر شوراهای صنفی دانشجویان کشور در گزارشی دیگر از وقوع مواردی از مسمومیت در دانشگاه آزاد واحد شمال تهران گزارش داد و نوشت: «پس از مسمومیت با گاز در خوابگاه دانشگاه بروجرد، این‌بار مسمومیت غذایی در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال گزارش شده است.
 
گفته می‌ شود روز دهم اسفند، چند نفر پس از مصرف غذای سلف، دچار علائمی مانند تهوع سرگیجه شدند که تشخیص پزشک برای آنان مسمومیت شدید» بوده‌ است.
 
شوراهای صنفی تأکید کرد که این اولین بار نیست که دانشجویان دانشگاه آزاد واحد شمال تهران دچار مسمومیت شده‌اند و «در روزهای گذشته با وجود گزارش مسمومیت» به مسئولین، مجددا این اتفاق رخ داده است.
 
٣ ماه پیش در آستانه ۱۶ آذر و «روز دانشجو» و در اوج برگزاری تجمع‌های اعتراضی در دانشگاه‌ها نیز مسمومیت‌های سریالی در بسیاری از دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ های دانشجویی رخ داد و بنابر آمارهای مقام‌های رسمی دست‌کم یک هزار و ۲۰۰ دانشجو دچار مسمومیت شدند.
 
موج مسمومیت دانش‌ آموزان که اکنون با روشن شدن ابعادی از آن نشان از «حمله با گاز سمی» به مدارس عموما دختران دارد از نهم آذر ماه با مسمومیت دانش‌آموزان دختر هنرستان نور یزدانشهر در قم آغاز شد و تا دو اسفند ماه به حمله با گاز سمی به بسیاری از مدارس دختران شهر و استان قم منجر شد.
 
دانش‌ آموزان دختر در شهر بروجرد نیز از دوم اسفند ماه در مدارس خود بارها هدف حمله با گاز سمی قرار گرفتند تا آنجا که به گفتۀ زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تا ۸ اسفند ماه و در کمتر از یک هفته ۴۰۰ دانش‌آموز دختر در اثر مسمومیت ناشی از این حملات به بیمارستان منتقل شدند.
 
عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده سروستان، سه‌ شنبه ۹ اسفند در جلسه علنی مجلس، گفت که تاکنون بین ۱۰ تا ۱۵ شهر با مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان درگیر شده‌ اند.
 
با این حال روز چهارشنبه دهم اسفند ماه حملات با گاز سمی به مدارس متعددی در تهران، کرج، اصفهان، اردبیل، کرمانشاه، شاهین‌شهر و دیگر شهرها ابعاد بسیار گسترده‌ ای یافت و صد ها دانش‌ آموز به بیمارستان‌ ها منتقل شدند.
 
مقام‌ های مسئول از ارائه آمار کامل تعداد دانش‌ آموزان دختری که روز چهارشنبه دهم اسفند هدف حمله با گاز سمی قرار گرفتند، خودداری کرده‌ اند، اما سخنان علی محمدیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، ابعادی از گستردگی این حملات را نسان می‌دهد.
 
به گفته محمدیان «روز چهارشنبه دهم اسفند بیش از ۴۰۰ دانش‌ آموز دختر از ۱۱ مدرسه اردبیل با آمبولانس‌های اورژانس و تعدادی هم توسط خانواده‌هایشان به بیمارستان‌ها منتقل شدند.»
 
برخلاف اظهارات مقام‌ هایی چون یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، که آثار این حملات به دانش‌ آموزان در حد چند دقیقه و خفیف عنوان کرده است، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل روز پنجشنبه و با گذشت یک روز از جملات با گاز سمی به ۱۱ مدرسه دختران این شهر، گفت که همچنان «۱۰۰ دانش‌آموز دختر با علایم مسمومیت شدیدتر» در بیمارستان بستری هستند.

در این رابطه