سهم اندک ۷ تا ... درصدی کارمزد از قیمت پایانی کالا/ فقط ۵ تا ۶ درصد تسهیلات بانکی برای کارگاه های کوچک

Ghani-Faghir-1 نمایندۀ کارفرمایان در شورای عالی کار با اشاره به اینکه باید تورم کنترل شود، چرا که عدم کنترل تورم هم به بخش کارفرمایی و هم کارگری آسیب می زند، گفت: قطعاً‌ دستمزد در پایان اسفند ماه به نتیجۀ نهایی می رسد، تا تورم های انتظاری محاسبه شود.
 
علی اصغر آهنی ها ، نماینۀ کارفرمایان در شورای عالی کار در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ دربارۀ آخرین وضعیت دستمزد کارگران گفت: افزایش هزینه ها به هر نحوی باشد، روی زندگی مردم اثر می گذارد. افزایش حقوق کارگران به منظور کاهش قدرت خرید ناشی از تورم [= کاهش قدرت خرید؛ با وجود افزایش حقوق کارگران، ناشی، از تورم[  است.
 
وی با بیان اینکه نرخ تورم، در دستمزد، قیمت تمام شدۀ کالا، و آسیب به واحدهای کوچک، اثر دارد، گفت: برای افزایش حقوق، باید تورم کنترل شود، چرا که عدم کنترل تورم، هم به بخش کارفرمایی، و هم کارگری، آسیب می زند.
 
آهنی ها با تأکید بر اینکه، بحث کارفرمایان میزان افزایش حقوق نیست، گفت: ما به دنبال این هستیم که افزایش ها به نحوی باشد که روی زندگی مردم اثر مثبت بگذارد.
 
وی با بیان اینکه بخش زیادی از اشتغال در کشور را واحدهای خرد تشکیل می دهند، اظهار داشت: با توجه به اهمیت اشتغال واحدهای خرد، ضرورت دارد که تورم کنترل شود، تا اشتغال و اقتصاد در کشور مدیریت شود.
 
آهنی ها گفت: حجم عمدۀ اشتغال کشور، متعلق به کارگاه های خرد و کوچک است. مشکل اصلی این است که حمایت از این بخش که بزرگ است، بسیار اندک است. به طور مثال، تسهیلات بانکی تنها به ۵ تا ۶ درصد از این ۹۲ درصد اختصاص یافته است. یعنی نظام بانکی در پرداخت تسهیلات با صنایع بزرگ همکاری دارد، ولی حمایتی از صنایع کوچک نیست، در صورتی که بخش عمده ای از اشتغال متعلق به صنایع خرد وکوچک است.
 
آهنی ها بیان کرد: حدود ۵۰ درصد اشتغال کشور را خدمات و ۱۸ درصد کشاورزی و ۳۲ درصد آن را صنعت تشکیل می دهد. بنابراین باید متناسب با همین موضوع حمایت ها در نظر گرفته شود.
 
نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، اظهار داشت: در شورای عالی کار اعلام می کردند، سهم دستمزد در قیمت تمام شده [کالا] ۷ تا ۹ درصد است. اما بررسی هایی که جامعه کارفرمایی داشته است نشان دهندۀ این است که سهم دستمزد در قیمت تمام شده بیشتر است. سهم دستمزد باید در بخش های مختلف به صورت دقیق بررسی شود.
 
نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار با پیشنهاد اینکه دولت باید با قرار دادن کالاهای اساسی با قیمت مناسب از کارگران حمایت کند، گفت: یک نوع تورم، از نقدینگی ایجاد می‌ شود، و یک نوع دیگر از افزایش هزینه‌ ها بر روی دستمزد و کالا است.
 
آهنی‌ ها افزود: هر قدر هزینه‌ ها را بالا ببریم، قیمت کالاها افزایش یافته و به تبع آن، تورم ایجاد می‌ شود. از این رو، باید سیاست اصلاحی ارائه کنیم که کالاهای اساسی با یک قیمت مناسب و با کمترین تورم در مدت یک‌ ساله به دست مردم برسد.
 
 وی با بیان اینکه قطعاً‌ دستمزد در پایان اسفند ماه به نتیجه نهایی می رسد تا تورم های انتظاری محاسبه شود گفت: منتظر اطلاعات و آمار نهادهای مختلف در تعیین سبد معیشت هستیم تا نسبت به تعیین دستمزد تصمیم‌گیری شود.