بهروز کمالوندی: دسترسی به افراد مراکز هسته‌ ای و دسترسی نامحدود به ٣ مکان و دوربین‌ های جدید مطرح نشدند

ghani sazi oranium ایرنا: سخنگوی سازمان انرژی اتمی برخی ادعاها مبنی بر دسترسی به افراد در جریان سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران را رد کرد. 
 
بهروز کمالوندی در گفتگوی اختصاصی با ایرنا در مورد برخی ادعاها پیرامون اعطای دسترسی به افراد در گفتگو های ایران و اژانس گفت: در طول ٢ روزی که آقای گروسی و هیأت همراه، در ایران بودن، هیچگاه بحث دسترسی به افراد مطرح نشد و هیچ متنی هم حاکی از این موضوع نوشته نشده است.
 
وی ادامه داد: البته حتی اگر چنین درخواستی مطرح می‌ شد، به طور قطع ما با آن مخالفت می کردیم.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مورد نصب دوربین‌ های جدید در تأسیسات هسته‌ ای نیز تأکید کرد که در مورد نصب دوربین ها صحبت یا توافقی صورت نگرفته است.
 
وی در مورد ادعای افزایش ۵۰ درصدی بازرسی‌ های آژانس از مکان‌های هسته‌ای ایران گفت: از آنجایی که برای اولین بار در مجتمع فردو غنی سازی ۶۰ درصد آغاز شده بود و بر اساس رویکرد پادمانی، بازرسی‌ ها باید افزایش پیدا می‌ کرد. چرا که اصولاً با افزایش سطح غنی سازی و یا ورود مواد حساس تر به مؤسسه، میزان بازرسی‌ ها با توافق طرفین، افزایش پیدا می‌ کند.
 
کمالوندی تأکید کرد: بر همین مبنا تعداد بازرسی‌ های فردو پیش‌ تر ۸ مورد بود که با توجه به سطح غنی سازی بالاتر به ۱۱ مورد افزایش پیدا کرده است.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین در واکنش به بزخی اخبار مبنی بر توافق با آژانس برای دسترسی به ٣ مکان [مریوان در آباده، ورامین، و تورقوز آباد] ادعایی، بر اساس میزان‌ درخواست آژانس، گفت: هیچ بحثی در مورد میزان دسترسی بدون محدودیت به ٣ مکانِ ادعایی، مطرح نشده است و با توجه به دسترسی قبلی به این مکان‌ ها، اصولاً لزومی به دسترسی بیشتر دیده نمی‌ شود و آژانس نیز تاکنون چنین درخواستی نداشته است.
 
وی در مورد دسترسی به نقشۀ جامعۀ هسته‌ ای کشور گفت: آنچه مهندس اسلامی در طول مذاکرات، یک نسخۀ از آنرا تحویل طرف مقابل داد، چارچوب برنامۀ ملی همکاری‌ های فنی (سی پی اف) بود که نوع همکاری‌ های آژانس و ایران در حوزه‌ های کمک‌ های فنی و توسعه ای را مشخص می‌ کند. این چارچوب، بر اساس برنامۀ جامع ۲۰ سالۀ هسته‌ ای تهیه شده است.
 
کمالوندی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه آیا این تفاهمات مغایر قانون با راهبردی مجلس شورای اسلامی است، گفت: این تفاهمات صورت گرفته، هیچ گونه مغایرتی با قانون راهبردی مجلس نداشته اند و کاملاً در راستای این قانون دنبال خواهد شد.
 
***
 
محمد اسلامی: ما نگفته‌ ایم که بازرسی‌ ها بیشتر شود، بلکه بر اساس برنامه هستند
 
ایرنا: رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: به پادمان و ان‌ پی‌ تی پایبند هستیم و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر عملکرد ما ارزیابی و نظارت دارد و این نظارت‌ ها باید در قالب چارچوب‌ ها و ملاحظات جمهوری اسلامی ایران انجام شود.
 
به گزارش ایرنا، محمد اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از آنچه در جریان سفر مدیر کل آژانس به ایران رخ داد، رضایت داریم یا نه افزود: باید بگویم رضایت ما در این جمله نهفته است که باید تعاملات ما با آژانس مستمر باشد و اجازه ندهیم جریان مخرب صهیونیستی و تروریستی از روابط ما سوء استفاده کرده و بهانه‌ هایی را ایجاد کند که با توسل به آنها به کشور فشار آورند.
 
وی ادامه داد: طبیعی است بر اساس توافق برجام که طرف مقابل به آن پایبند نیست، نمی‌ تواند ملاک عمل ما باشد، زیرا ملاک عمل جمهوری اسلامی ایران در اصل قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس شورای اسلامی و لغو تحریم‌ های ظالمانه است.
 
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: مسئولیت‌ ها و فعالیت‌ های خود را مطابق قانون اقدام راهبردی انجام می‌ دهیم؛. همچنین نکته مهم این است که اقدامات خود را بر اساس این قانون و در چارچوب‌ پادمان و ان‌ پی‌ تی انجام می‌ دهیم و به آن متعهد هستیم. در مقابل آنها با استاندارد دوگانه می‌ خواهند این موارد را مغالطه کرده و جوّسازی راه بیاندازند.
 
وی افزود: جوسازی‌ های اخیر و موارد مورد اختلاف حاصل تقابل نگاه‌ های مختلف به این موضوع است، آنها می‌ خواهند با فشار و زورگویی، ما به برجام عمل کنیم و در عین‌ حال آنها به تعهدات خود عمل نکنند.
 
اسلامی گفت: روز گذشته (شنبه) اعلام کردیم به پادمان و ان‌ پی‌ تی پایبند هستیم و آژانس بر عملکرد ما ارزیابی و نظارت دارد که این نظارت‌ ها باید در قالب چارچوب‌ ها و ملاحظات جمهوری اسلامی ایران انجام شود.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: همان‌ طور که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت آورده شده، آژانس مکلف است هر ٣ ماه یکبار به شورای حکام و هر ۶ ماه به شورای امنیت گزارش دهد و در این قطعنامه قید شده است که کاهش تعهدات ایران برای گرفتن مزیت اقتصادی و تبادل و روان‌ سازی تجارت و تبادلات مالی و پولی با دنیاست.
 
وی گفت:‌ اگر قرار باشد که آنها تحریم‌ ها را رفع نکنند و ما مزیتی نداشته باشیم، در نتیجه دلیلی ندارد که ما همچنان پایبند باشیم. کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران هم در چارچوب برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ انجام شده است.
 
اسلامی افزود: درباره موارد اتهامی مطرح شده علیه برنامه هسته‌ ای جمهوری اسلامی ایران و نیز مکان‌ های ادعایی، باید گفت که دربارۀ این موارد پاسخ داده‌ ایم، آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی انتظار دارد که ما دربارۀ این موضوع و گزارش‌ هایی که ارسال کرده‌ ایم، با آنها در تعامل بیشتر باشیم که باید تأکید کنم، در خصوص این مسأله تعامل داشته و خواهیم داشت و در سفری که معاون آقای گروسی در روزهای آینده به ایران خواهد داشت، معاونان بنده و سایر مسئولان مرتبط، این موضوع را پیگیری خواهند کرد.
 
معاون رئیس جمهور گفت:‌ دربارۀ موارد ادعایی و جنجالی در مورد ذرات اورانیوم ۸۴ درصدی، این مورد در گزارش آژانس به شورای حکام مواردی قید شده بود و آنجا نیز به صراحت نوشته‌ اند که ذرات ۸۴ درصد را مشاهده کرده‌ اند، ولی با توجه به بررسی‌ های مجدد و بازرسی‌ هایی که انجام شد و نیز با تعاملی که صورت گرفت، ‌مقرر شد که ملاک عمل، اندازه‌ گیری میزان ذخیره‌ ای که از خط تولید احصاء شده، باشد.
 
وی افزود: در مخازنی که به صورت فعال در جریان هستند و طبق پادمان، آژانس بر کل فرایند آنها نظارت دارد، غنی‌ سازی بالای ۶۰ درصد اتفاق نیافتاده است و عملاً این موضوع را بسته شده اعلام کرده‌ اند. موضوع ذرات اورانیوم ۸۴ درصد بسته شده و تکلیف آن مشخص است.
 
اسلامی تصریح کرد: دربارۀ فشارهایی که رسانه‌ های غربی می‌ آورند، این فشارها را باید نتیجۀ جریان صهیونیستی دانست. آنها از سفر آقای گروسی ناخرسند و ناراحت هستند و به صورت تشدید شده به وی فشار می‌ آورند. طبیعی است که در اثر عصبانیت از سفر مدیر کل آژانس به ایران، فشارهای رسانه‌ ای، وارد کنند. شب گذشته همزمان با رسیدن آقای گروسی به فرودگاه وین، سعی کردند، با سؤالات افراطی، از سخنان وی، نکات و کلماتی برای جنجال آفرینی دربیاورند که موفق نشدند.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:‌ مذاکرات فنی در جریان بود و تعاملات بین بازرسی و سیستم مدیریتی با آژانس وجود دارد. این روند در ۲ ماه گذشته برقرار بود و اکنون نیز ادامه دارد، تا بتوان موارد را یکی پس از دیگری مختومه کند.
 
وی افزود: دربارۀ افزایش بازرسی‌ ها از برخی سایت‌ ها، نظیر فردو و ..، بازرسی در چارچوب ان پی تی و پادمان بود و بر اساس توافق مشخص می‌ شود که بازرسی‌ ها با چه ضریبی انجام شوند. هرجا که فرایند غنی‌ سازی وجود دارد و تولید مواد هسته‌ ای صورت می‌ گیرد، بر اساس ضوابطی مشخص، آژانس باید از آنها بازرسی کند. تعداد و چگونگی بازرسی‌ ها بر اساس توافق است، آنچه در گذشته انجام شد، اکنون نیز در حال انجام است. ما نگفته‌ ایم که بازرسی‌ ها بیشتر شود، بلکه بازرسی‌ ها بر اساس برنامه هستند.

در این رابطه