سفر وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه؛ حمایت آمریکا از متحدانش برای مقابله با "تهدیدهای فزاینده ایران"

austin lloydلوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در سفر به کشورهای خاورمیانه از اردن، اسرائیل و مصر بازدید می‌کند. ملک عبدالله، پادشاه اردن از حضور شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مرز سوریه و قاچاق مواد مخدر ابراز نگرانی کرد.

وزارت دفاع آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که سفر لوید آستین به اردن، مصر و اسرائیل به منظور حمایت از متحدان آمریکا برای مقابله با "تهدیدهای فزاینده ایران" انجام می‌شود. خبرگزاری رویترز به نقل از پنتاگون این تهدیدها را شامل "ارسال سلاح، آموزش و تامین مالی گروه‌های نیابتی" توسط جمهوری اسلامی خوانده است.

وزیر دفاع آمریکا همچنین در سفرش به اسرائیل در روز دوشنبه ۶ مارس (۱۵ اسفند) در مورد افزایش تنش‌ها در کرانه باختری رود اردن با مقامات اسرائیلی گفتگو خواهد کرد.

سفر لوید آستین به خاورمیانه روز یکشنبه با دیدار با ملک عبدالله، پادشاه اردن در امان پایتخت این کشور آغاز شد.

پادشاه اردن در گفتگو با وزیر دفاع آمریکا اظهار داشت که کشورش برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر در امتداد مرزهای خود با سوریه به کمک نیاز دارد.

اردن اعلام کرده است که گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی عامل اصلی قاچاق مواد مخدر از سوریه به این کشور‌هستند. اردن دارای بیش از ۳۷۰ کیلومتر مرز مشترک با سوریه است.

ارتش اردن خردادماه گذشته اعلام کرد که طی عملیاتی در مرز مشترک با سوریه چهار قاچاقچی مواد مخدر را کشته است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که یکی از کشته‌شدگان وابسته به گروه حزب‌الله لبنان بوده که پیشتر در منطقه ۵۵ عملیاتی حضور داشته است.

به گزارش منابع خبری، افراد وابسته به حزب‌الله لبنان و لشگر چهارم ارتش سوریه، تحت فرماندهی ماهر اسد، برادر رئیس جمهوری سوریه، جابجایی مواد مخدر از لبنان به استان‌های درعا و سویدا را برعهده دارند که از آنجا به اردن و دیگر کشورهای عربی فرستاده می‌شوند.

تاکنون میلیون‌ها عدد قرص کاپتاگون در اردن، عربستان سعودی و لبنان کشف و ضبط شده‌اند.

دولت بشار اسد دست داشتن در تولید و قاچاق مواد مخدر به کشورهای ثروتمند عربی را رد کرده است.

منبع: دویچه وله