دولت کفایت اداره بحران را ندارد/ اگر رئیسی به فکر مردم است، زودتر استعفا کند

Shariati-saeed
سعید شریعتی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت می‌گوید: نارضایتی در همه اقشار حتی وابستگان حکومت هم وجود دارد. یکی دولت را مقصر می‌داند یکی آمریکا را، اما همه ناراضی هستند. مسئله این است که اگر حکومتی ۴۴ سال نتوانسته مسئله دشمن را حل کند حتما ناتوان است. نمی‌شود هر روز بگویید دشمن دشمن، پس تو چه کاره‌ای؟

سعید شریعتی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفت‌وگو با رویداد۲۴ می‌گوید: دولت رئیسی بدون برنامه و فکر ادامه کار می‌دهد و عملا در آستانه دومین سال ریاستش، نه تنها وعده‌ای را محقق نکرده، بلکه هیچ اقدامی هم در جهت حفظ وضع موجود هم نکرده است. حتی وضعیت کشور را در شرایط شهریور ۱۴۰۰ هم حفظ نکرده و وضعیت کشور روز به روز بدتر شده است.

او می‌گوید: در هیچ شاخصی از جمله نرخ تورم، شاخص نرخ ارز، شاخص تولید اشتغال و بیکاری و ... دستاوردی از دولت ندیدیم. در سه ماه گذشته چند تصمیم در خصوص نرخ ارز گرفته شد، اما عمدتا ناکارآمد و بی‌تاثیر بود. وضعیت نقدینگی در بانک‌ها با وجود اینکه روزانه ماشین تولید پول و نقیدنگی با سرعت نجومی کار می‌کند، اما در وضعیت عجیب و غریبی بانک‌ها نقدینگی لازم برای تسریع فرایند تولید را ندارند. اکنون صنایع کشور بیش از ۶ ماه است که با کمبود سرمایه مواجه هستند و این مشکلات در سال بعد در بازار و کالای نهایی خودش را نشان می‌دهد.

شریعتی می‌گوید: افزایش قیمت سرسام‌آور در بازار کالا‌های مصرفی باعث شده با کاهش عجیب و غریب تقاضا مواجه باشیم، چراکه جامعه قدرت خرید را از دست داده و زمانی که تقاضای کل پایین می‌آید، تولید به‌صرفه نخواهد بود. ما در یک چرخه معیوب افتاده‌ایم که در سال آینده تشدید خواهد شد.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با اشاره به کسری بودجه شدید سال آینده می‌گوید: بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی داریم، تازه این هم به شرط تحقق درآمد‌هاست. اگر درآمد‌های تخیلی که در لایحه بودجه آمده، محقق شود، ۴۰۰ همت کسری بودجه داریم که با توجه به اینکه این درآمد‌ها تحقق پیدا نمی‌کند، این کسری بودجه تا ۷۰۰ همت هم بالا می‌رود و تورم سرسام‌آوری را شاهد خواهیم بود.

او می‌گوید: در مسئله امنیت، فرهنگ و اجتماعی هم مردم شاهد وضعیت هستند که از یک بحران خارج نشده وارد بحران دیگری می‌شویم. در حوزه دسترسی مردم به اینترنت و اخبار و رسانه هم عملکرد دولت را شاهد هستیم، از فیلترینگ و کاهش سرعت اینترنت تا توقیف مطبوعات، همگی دستاورد این دولت است. فکر می‌کنم که اگر این دولت به فکر مردم بود، باید هرچه زودتر استعفا می‌داد، چرا که کفایت اداره بحران و کشور را ندارند.

این فعال سیاسی می‌گوید: تبلیغات حامیان دولت از صداوسیما تا تریبون رسمی، زمانی موثر است که شنونده‌ای داشته باشند. این حمایت‌ها صرفا برای گروه کمی در جامعه است. معتقدم نارضایتی در همه اقشار حتی وابستگان حکومت هم وجود دارد. حالا یکی دولت را مقصر می‌داند یکی آمریکا را، اما همه ناراضی هستند. اگر حکومتی ۴۴ سال نتوانسته مسئله دشمنش را حل کند حتما ناتوان است دیگر. نمی‌شود هر روز بگویید دشمن دشمن، پس تو چه کاره‌ای؟ دشمن که همیشه دشمنی می‌کند، تو حاکم و دولت شدی که چکار کنی؟

شریعتی در پاسخ به این سوال که اگر روند موجود در دولت رئیسی ادامه داشته باشد، چه سرانجامی را متصور هستید؟ گفت: خدا آن روز را نیاورد.
.
منبع: رویداد۲۴- زینب غبیشاوی