آمریکا از شورای حکام خواست تا نقض تعهدات پادمانی ایران را مورد توجه جدی قرار دهد

shoraiehokamآمریکا در بیانیه‌ای در نشست شورای حکام تأکید کرد هیچ کشوری در جهان از اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد برای اهدافی که ایران مدعی آن است، استفاده نمی‌کند. نماینده آمریکا گفت ایران باید اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای را متوقف کند.

آمریکا روز سه‌شنبه ۷ مارس (۱۶ اسفند) در بیانیه خود در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار آن شد تا نقض تعهدات پادمانی ایران از سوی شورای حکام با جدیت مورد توجه قرار گیرد.

لارا هولگیت، نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با اشاره به گزارش رافائل گروسی مدیرکل آژانس، گفت: «این گزارش روشن می‌کند که ایران به توسعه برنامه‌های هسته‌ای خود بسیار فراتر از محدودیت‌های تعیین‌شده در برجام، از جمله با نصب سانتریفوژهای پیشرفته جدید و انباشت مداوم اورانیوم غنی‌شده در سطح بالا، ادامه می‌دهد.»

او با اشاره به اینکه "ادامه تولید اورانیوم غنی‌شده ۶۰ درصدی هیچ هدف صلح‌آمیز معتبری ندارد" اضافه کرد: «هیچ کشور دیگری در جهان امروز از اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد برای اهدافی که ایران مدعی آن است، استفاده نمی‌کند.»

هولگیت این فعالیت را "عمیقا نگران‌کننده و برخلاف رفتار دیگر کشورهای جهان" توصیف کرده و گفت ایران باید فورا این فعالیت‌ها را متوقف کند.

سفیر آمریکا با اشاره به ‌افزایش فعالیت‌های هسته‌ای و آغاز چندین عملیات جدید در سایت فردو از ماه نوامبر سال گذشته، تأکید کرد جمهوری اسلامی "باید اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای و همچنین پیگیری مداوم تحرکاتی که خطرات جدی گسترش سلاح‌های هسته‌ای را به همراه دارد، متوقف کند."

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بهمن‌ماه امسال گزارش داده بود که ایران در دستگاه‌های تأسیسات فردو تغییراتی را اعمال کرده که می‌تواند اورانیوم را به درجه خلوص ۶۰ درصد برساند. انتشار این گزارش واکنش فرانسه، آمریکا، بریتانیا و آلمان را به همراه داشت که در بیانیه‌ای مشترک این اقدام جمهوری اسلامی را نقض آشکار تعهدات ایران در مقابل پیمان "ان‌پی‌تی" و برجام دانسته بودند. این چهار کشور در بیانیه خود گفته بودند که اقدامات ایران را "بر مبنای بی‌طرفی و گزارش‌های عینی از سوی آژانس" قضاوت می‌کنند و "نه قصد و نیت ایران از انجام آنها".

وعده تهران برای شفاف‌سازی؛ "از وعده تا عمل"

لارا هولگیت روز سه‌شنبه در نشست شورای حکام تأکید کرد که جمهوری اسلامی با طرح خواسته‌های "غیرممکن و غیرواقعی" امیدها برای بازگشت سریع به اجرای کامل برجام را از میان برد.

او با قدردانی از فعالیت‌های مدیرکل آژانس و تیم او گفت ایالات متحده با "نگرانی جدی" اظهارات گروسی را متذکر می‌شود که اقدامات جمهوری اسلامی در راستای کاهش همکاری‌ها با آژانس، "پیامدهای زیان‌باری بر توانایی آژانس در ارائه تضمین نسبت به صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران داشته‌ است."

سفیر آمریکا همچنین تغییرات اعلام‌نشده در تأسیسات زیرزمینی فردو را نقض تعهدات پادمانی ایران خوانده و از شورای حکام خواست تا این موضوع را با جدیت مورد توجه قرار دهد. هولگیت خواستار روشن شدن موضوع غنی‌سازی اورانیوم با غنای بیش از ۸۰ درصد در فردو شده و گفت تهران باید "فورا" این مسئله را شفا‌ف‌سازی کند. او تأکید کرد: «اقدامات ایران چه عمدی، چه سهوی، به تشدید تنش‌ها و جابه‌جایی مرزهای جدید منجر خواهد شد.»

برخی منابع خبری چندی پیش خبر کشف اورانیوم نزدیک به ۸۴ درصد غنی شده را در تاسیسات فردو، که فقط چند درصد با اورانیوم غنی‌شده برای کاربرد نظامی فاصله دارد، منتشر کرده بودند. آژانس هفته گذشته این موضوع را تائید کرد.

هولگیت با اشاره به بیانیه مشترک جمهوری اسلامی و آژانس که در پی سفر اخیر گروسی به تهران منتشر شد و همچنین گزارش گروسی در نشست شورای حکام گفت اگر جمهوری اسلامی "طبق تصمیمی که به مدیرکل آژانس ابلاغ کرده، دست به برخی اقدامات برای شفاف‌سازی بزند، یک نشانه دلگرم‌کننده است." او اضافه کرد: «البته باید دید که آیا این مراحل در عمل اجرا می‌شوند یا خیر.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ۱۳ اسفند بر سر بازرسی‌ها و نظارت‌های بیشتر از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به توافق رسیدند. با این حال بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران پس از بازگشت گروسی از تهران برخی صحبت‌های او از جمله در مورد نصب دوربین‌های نظارتی آژانس و توافق برای دسترسی‌های بیشتر به افراد و برخی مکان‌ها را تکذیب کرد.

منبع: دویچه وله