مسمومیت های زنجیره ای؛ نگرانی عمیق یونسکو/ تجمعات اعتراضی در برخی از شهرها

massmoumiat  daneshajouianروز چهارشنبه تجمع‌های زیادی نیز در مقابل اداره آموزش و پرورش برخی شهرها در اعتراض به مسموم کردن دانش‌آموزان برگزار شد.

نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) با ابراز نگرانی عمیق از تحولات اخیر در ایران خواستار بررسی و اقدام فوری برای حفاظت از دختران دانش‌آموز شده است.

ادره آزوله، دبیر کل یونسکو در یک پیام توئیتری نوشته از گزارشی‌هایی که درباره مسمومیت دختران دانش‌آموز ایرانی طی سه ماه گذشته منتشر شده نگران است و این وضعیت را نقض حقوق شهروندان برای آموزش در یک محیط امن می‌داند.

بازداشت به اتهام "شایعه‌پراکنی" درباره مسمومیت‌ها

حسین حسینی، رئیس‌کل دادگستری کردستان روز چهارشنبه اعلام کرد تا کنون پنج نفر از لیدرها و سرشبکه‌های کسانی که "اقدام به شایعه‌سازی و دروغ‌پراکنی" درباره مسمومیت دانش‌آموزان می‌کنند شناسایی و سه نفر آنها بازداشت شده‌اند.

هم چنین معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی خراسان شمالی، ۱۷ اسفند از دستگیری یک دانش‌آموز در ارتباط با مسمومیت دانش‌آموزان یک مدرسه دخترانه در بجنورد خبر داده است.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ سجاد نامور در این باره گفت: «پس از اعلام مسمومیت در یکی از مدارس شهر بجنورد بلافاصله تیمی از کارآگاهان عملیات ویژه پلیس آگاهی وارد عمل شد و پس از بررسی، یک دانش‌آموز به عنوان عامل مسمومیت‌ها (نوعی مواد محترقه بدبو) شناسایی شد.»

نامور می‌گوید با "عملیات ویژه" پلیس مغازه‌ای که این مواد محترقه را فروخته شناسایی، مالک آن دستگیر و این مغازه پلمپ شده است.

مسئولان جمهوری اسلامی پس از مدت‌ها سکوت و انکار مسمومیت‌ها اکنون می‌کوشند آن را کم‌اهمیت جلوه دهند و نگرانی‌ها در این مورد را به شایعه‌پراکنی "دشمن و معاندان" نسبت دهند.

این در حالی است که یکی از نمایندگان مجلس به تازگی تائید کرده که تا کنون دست‌کم پنج هزار دانش‌آموز در صدها مدرسه مسموم شده‌اند.

گسترش موارد مسمومیت به شرق و جنوب ایران

مطابق دو نقشه‌ای که موسسه آمریکایی مطالعات جنگ (ISW) روز گذشته منتشر کرد تمرکز موارد مسمومیت دانش‌آموزان به سمت مناطق شرقی و جنوبی ایران در حال تغییر است.

 isw

برخی تحلیلگران معتقدند با توجه به گسترش مسمومیت‌ها به تقریبا تمام استان‌های ایران این احتمال منتفی نیست که حکومت در صدد ایجاد وحشت در میان معترضان بالقوه به خصوص در آستانه مراسم چهارشنبه سوری است.

منبع: دویچه وله