۵ ساعت آزادی از زندان سپیده قلیان و بازداشت مجددش!

Ghalian-Sepideh-1 ابران وایر: چهارشنبه ۲۴اسفند۱۴۰۱، «سپیده قلیان»، فعال مدنی محبوس در زندان اوین آزاد شد، و تنها پنج ساعت  بعد، دوباره بازداشت شد. سپیده قلیان از فعالان اعتراضات کارگری هفت‌‌تپه بود. او در سال ۱۳۹۷ بازداشت و ابتدا به ۱۹ سال و شش ماه زندان محکوم شد. در دادگاه تجدید نظر اما حکم او به پنج سال زندان تبدیل شد . خانم قلیان حالا ۴ سال و هفت ماه از این پنج سال حکم را گذرانده است.

او امروز پس از آزادی، ویدیویی از خودش در حال شعار دادن در توییتر  منتشر کرد. تنها ساعاتی پس از انتشار این ویدیو، او بار دیگر بازداشت شد.  «ایران‌وایر» برای جزییات بیشتر، با یک فرد آگاه که در جریان بازداشت دوباره خانم قلیان قرار دارد، گفت‌وگو کرده است.

***

ساعت ۶ بعدازظهر چهارشنبه۲۴اسفند، حساب توییتر و اینستاگرام سپیده قلیان، به‌روز شد. ویدیویی از او با لباس بلوچی به تن، که این روزها نماد مقاومت مردم و زنان بلوچ در جمعه‌های اعتراضی زاهدان است، در حساب‌های او منتشر شد که نشان می‌داد تا از در زندان اوین خارج شده، شعار دادن را از سر گرفته است: «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک»؛ شعاری‌که این روزها به‌خاطر خیزش اعتراضی مردم ایران، گوش‌آشنای خیابان‌ها است.

اما کمتر از ۵ ساعت بعد، یعنی حدود ساعت ۱ نیمه‌شب، در حالی‌که سه خودرو خانواده خانم قلیان که برای استقبال از او و برگرداندنش به دزفول، شهر محل سکونت‌شان، به تهران آمده بودند، با خیل عظیم نیروهای امنیتی و افراد پلیس مسلح مواجه می‌شوند.

فرد آگاهی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده، در همین‌باره می‌گوید: «در حالی‌که خانواده از جاده قم به اراک در حال حرکت بودند، در ۱۵ کیلومتری اراک، متوجه می‌شوند که ماشین برادر سپیده، "مهدی" که سپیده با او بود توقف کرده، و عده‌ زیادی مامور لباس شخصی و چندتایی هم پلیس مسلح با تفنگ اطرافشان را گرفته‌اند.»

او ادامه می‌دهد: «تعداد ماشین‌هایشان زیاد بود و تعدادشان هم زیاد بود و نمی‌توان به قطعیت گفت که چند نفر برای بردن سپیده آمده بودند. فقط این را می‌دانم که تا چشم کار می‌کرده مامور لباس شخصی بوده، به‌طوری که کاملا خانواده محاصره شده بودند.»

به گفته این فرد مطلع، خانواده هنوز هم در شوک هستند.

در همان دقایق اول و در میان بهت خانواده، ماموران به خانواده می‌گویند که به آن‌ها دستور داده شده که سپیده قلیان را با خود ببرند. در پی اعلام این موضوع، مادر سپیده، داد و فریاد می‌کند.

فرد آگاهی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده می‌گوید که ماموران گفته‌اند که از اراک هستند، ولی سپیده به تهران منتقل خواهد شد، اما نگفته اند که از کدام نهاد اطلاعاتی هستند. آن‌ها همچنین از ارائه حکم بازداشت و جزییات دیگر هم خودداری کرده‌اند: «خشونت نداشتند و همه‌اش می‌گفتند که سپیده خانواده را آرام کند. هرچه خانواده مقاومت کردند و فریاد زدند و خواهش کردند، فایده‌ای نداشته و سپیده هم فریاد می‌زده که خواهش می‌کنم این‌قدر خودتان را ناراحت نکنید. از خانواده‌اش می‌خواسته که به اعصاب‌شان مسلط باشند.»

کمین چهار ساعته برای بازداشت دوباره سپیده قلیان:

فرد آگاهی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده می‌گوید که کل پروسه حمله به خودروی برادر سپیده، بازداشت و بردن او، فقط ۲۰ دقیقه طول کشیده است، اما ماموران به خانواده او گفته‌اند که سه چهار ساعت است در آن نقطه انتظار خانواده و سپیده را می‌کشیده‌اند.

این یعنی کمتر از ٢ ساعت بعد از آزادی سپیده قلیان، مقامات امنیتی دستور بازداشت او را صادر کرده‌اند و احتمالا هیچ یک از مراحل اداری معمول صورت نپذیرفته است.

این فرد آگاه می‌گوید: «خانواده‌اش فقط به این شرط که مادر سپیده هم با آن‌ها در یک ماشین برود، اجازه دادند سپیده سوار ماشین ماموران شود که خب چند دقیقه بعد مادرش را پیاده کردند و سپیده را به سرعت از آن‌جا بردند.»

مأموران به خانواده قلیان نگفته‌ اند که او را کجا می‌برند، ولی برای پیگیری به آن‌ها گفته‌اند که به دادسرای اوین مراجعه کنند. پدر و مادر خانم قلیان هم‌اکنون به تهران بازگشته‌اند تا پیگیری وضعیت او باشند.

این فرد مطلع تأکید می‌کند: «خانواده‌اش به‌ شدت نگران حال او هستند.»

سپیده قلیان، فعال مدنی، اولین‌ بار در سال ۱۳۹۷ و در پی حمایت از اعتراضات کارگران شرکت «هفت تپه‌» در خوزستان بازداشت شد. او بابت این پرونده به ۵ سال زندان محکوم شد.

سپیده خود در توییتی که چهارشنبه ۲۴اسفند بعد از آزادی منتشر کرد نیز نوشته بود: «بعد از ۴ سال و ٧ ماه از پرونده هفت‌ تپه آزاد شدم. این‌‌ بار به امید آزادی ایران آمدم بیرون. به امید آزادی خیلی زود عزیزانم، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، زهرا زهتاب‌ چی، بهاره هدایت، گلرخ ایرایی، ناهید تقوی و همه زندانیان سیاسی».

به گواه تصاویری که از سپیده قلیان در چند ساعت بعد از آزادی‌ اش منتشر شده اند، این زن جوان با شماری از هم‌ بندی‌ های سابق خود دیدار کرده است. «غزل عبداللهی»، فرزند «عالیه مطلب‌ زاده»، فعال زنان که به‌ تازگی مشمول «عفو» شد، در حساب توییتر خود تصویری از سپیده، عالیه و «نوشین جعفری»، عکاس هنری، منتشر کرده است.