اجلاس بزرگ سازمان ملل درباره بحران جهانی آب؛ هشدار درباره کم‌آبی

abb-bohran
سازمان ملل متحد در گزارشی درباره «بحران جهانی آب»، در مورد «کمبود قریب‌الوقوع آب» ناشی از مصرف بی‌رویه و آلودگی و تغییرات آب و هوایی، هشدار داد
در این گزارش آمده است که جهان چشم‌بسته در مسیری خطرناک گام بر می‌دارد و عملا با مصرف بیش از حد آب و ادامه سیاست‌های توسعه ناپایدار، بحرانی جهانی را دامن می‌زند.
این گزارش در آستانه اولین نشست بزرگ سازمان ملل در خصوص وضعیت آب در چهار دهه گذشته منتشر می‌شود.

آخرین اجلاس مرتبط با وضعیت آبی جهان در سال ۱۹۷۷ برگزار شده بود.
هزاران نماینده از سراسر جهان قرار است از امروز (چهارشنبه) در این گردهمایی سه روزه در نیویورک شرکت کنند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت «رگ حیات بشر» به سبب مصرف بی‌رویه، آلوده‌ساختن آب‌ها و همچنین گرمایش بی‌سابقه زمین با خطر جدی مواجه است.
یونسکو و سازمان ملل هشدار داده‌اند که کمبود آب در حال تبدیل شدن به یک همه‌گیری در سطح زیست‌بوم‌ها مناطق و کشورهای مختلف (endemic) است.

بنابر این گزارش، گرمایش زمین در عین حال ممکن است هم مناطقی را که پیشاپیش با فشار کم‌آبی مواجه‌ بودند و هم مناطقی که به وفور آب دارند را با کمبود مواجه کند.
ریچارد کانر، نویسنده اصلی این گزارش، گفت که حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان «در حال حاضر در مناطقی زندگی می‌کنند که گرفتار تنش آبی شدید یا بحرانی هستند.»

او با اشاره به گزارش سازمان ملل به بی‌بی‌سی گفت «بیش از سه و نیم میلیارد نفر حداقل یک ماه سال را در شرایط تنش آبی زندگی می‌کنند».
یک هیئت کارشناسی سازمان ملل هم تاکید کرد که «تقریبا نیمی از جمعیت جهان در حال حاضر برای بخشی از سال با کمبود شدید آب مواجه است».
آقای کانر خطاب به خبرنگاران گفت که «ابهامات» در مورد چگونگی تامین آب در جهان در حال افزایش است.

او هشدار داد جهان در صورت عدم رسیدگی فوری قطعا با یک بحران بزرگ مواجه خواهد شد.
اوشا رائو موناری، معاون دبیر کل سازمان ملل و میزبان کنفرانس آب این نهاد گفت «منابع باید در آینده با دقت بیشتر مدیریت شوند».
این اجلاس به میزبانی مشترک تاجیکستان و هلند برگزار می‌شود.

حدود ۶۵۰۰ نفر، از جمله ۱۰۰ وزیر و ده‌ها مقام ارشد کشورها، در این اجلاس گرد هم می‌آیند.
.
منبع: بی بی سی