شش زندانی امنیتی در زندان ارومیه با وعده مساعد مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان دادند

zendan uromiehرحمان پرهازو، آران (آرام) عمری، امیر مشتاق گنگچین، فخرالدین دودکانلو، میلان عثمان زاده و اشکان عثمان زاده، شش زندانی امنیتی محبوس در زندان ارومیه، با وعده مساعد مسئولین به اعتصاب خود پایان دادند. این زندانیان در تاریخ بیست و سوم اسفند ماه، در اعتراض به احکام صادره علیه خود دست به اعتصاب غذا زده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه یکم فروردین ماه ۱۴۰۲، شش زندانی امنیتی محبوس در زندان ارومیه به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

پایان اعتصاب غذای رحمان پرهازو، آران (آرام) عمری، امیر مشتاق گنگچین، فخرالدین دودکانلو، میلان و اشکان عثمان زاده، شش زندانی امنیتی محبوس در زندان ارومیه، با وعده مساعد مسئولین صورت گرفته است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “این زندانیان با پایان دادن به اعتصاب خود، به بند عمومی زندان ارومیه منتقل شده اند.”

آنها در تاریخ بیست و سوم اسفندماه ۱۴۰۱، در اعتراض به احکام صادره علیه خود دست به اعتصاب غذا زدند و به سلول های انفرادی این زندان منتقل شدند.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص وضعیت آنها به هرانا گفته بود: “شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه در بهمن سال‌ جاری آران عمری و رحمان پرهازو را از بابت اتهام جاسوسی برای اسرائیل به اعدام و امیر مشتاق‌ گنگچین، فخرالدین دودکانلوی میلان و اشکان عثمان‌ ژاد را به همین اتهام به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد.”

این افراد به همراه شماری دیگر، در آبان ماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی با اتهاماتی از جمله “جاسوسی” بازداشت و در تاریخ ۲۰ اسفند همان سال به بند سیاسی زندان ارومیه منتقل شدند.

در اردیبهشت ماه سال جاری یک فایل صوتی به همراه عکس شخصی که ادعا شده بود عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است، به عنوان اظهارات او در “بازجویی انجام شده توسط نیروهای اسرائیل در خاک ایران” در رسانه‌ها منتشر شد.

نام فردی که اظهارات او پخش شد “منصور رسولی، ساکن ارومیه” عنوان شد. فردی که اندکی بعد با انتشار ویدیوی دیگری، خود را غیرنظامی و کشاورز ساکن شمال غرب کشور معرفی کرد و مدعی شد ربوده شده و تحت فشار مجبور به بیان اظهارات خلاف واقع شده است.

سپاه پاسداران حدود سه هفته بعد در اطلاعیه‌ای رسمی از دستگیری کسانی خبر داد که در ارتباط با اسرائیل، دست به “آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی” می‌زده‌اند.

روز یکشنبه اول خرداد، روابط عمومی کل سپاه پاسداران اعلام کرد که اعضای “شبکه‌ای از اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی” (اسرائیل) دستگیر شده‌اند. در اطلاعیه تأکید شده که دستگیری‌ها مشترکاً توسط سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات انجام گرفته است.

منبع: خبرگزاری هرانا