تاکید جان کربی بر فروش صدها پهپاد از سوی ایران به روسیه

kirby johnهماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت آمریکا دلایل زیادی دارد که نشان می‌دهد معاملات تسلیحاتی ایران و روسیه همچنان در حال انجامند.

جان کربی، هماهنگ‌ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، سه‌شنبه شب ۲۱ مارس (دوم فروردین) در کنفرانس مطبوعاتی خود تاکید کرد که ایران صدها پهپاد به روسیه داده است.

او گفت آمریکا آگاه است که میان ایران و روسیه رابطه دفاعی وجود دارد و دلایل زیادی در دست است که این رابطه همواره بیشتر شده و معاملات ادامه خواهند داشت.

کربی موضوع رابطه دفاعی و نظامی ایران و روسیه را تنها نگرانی مردم اوکراین ندانست و تاکید کرد که این نگرانی مردم خاورمیانه و ایران است چرا که جمهوری اسلامی می‌تواند با سلاح‌های روسی خودش را تجهیز کرده و برای منطقه خطرناک‌تر شود.

او با این حال تصریح کرد که روسیه علیرغم کمک‌های نظامی ایران و کره شمالی خسارات زیادی را در جنگ اوکراین متحمل شده و دهها هزار سربازش را از دست داده و احتمالا حدود ۱۰۰ هزار سرباز روسی زخمی و مجروح شده و از میدان جنگ کنار رفته‌اند.

کربی گفت: «این جنگی است که آقای پوتین به قیمت کشورش و خزانه کشورش آغاز کرده و حالا به دنبال کمک‌های بین‌المللی است، همان چیزی که ما درباره ایران و کره شمالی می‌بینیم و حالا در علاقه او به گفت‌و‌گو با شی، رئیس‌جمهور چین می‌بینیم.»

کوتاه زمانی پیش از این کنفرانس مطبوعاتی، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، تحریم‌های جدیدی را علیه چند فرد و شرکت در ایران و ترکیه اعمال کرده که در تجهیز برنامه‌های پهپادی و تسلیحاتی ایران دست داشته‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته سه فرد و چهار نهاد به دلیل دست داشتن در خرید تجهیزاتی از قبیل موتورهای پهپادی ساخت اروپا در حمایت از برنامه‌های پهپادی و تسلیحاتی ایران تحریم شده‌اند.

جمهوری اسلامی فروش پهپاد به روسیه پس از جنگ اوکراین را رد کرده و مدعی است این پهپادها پیش از جنگ به روسیه فروخته شده‌اند.

منبع: دویچه ولی