زمین لرزه در خوی و سلماس و تازه شهر/ ۸۲ مصدوم

Zelzele-Iran-jpg خبرگزاری مهر: مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: در اثر وقوع زمین لرزه امروز چهارم فروردین ۸۲ نفر در شهرستان های خوی و سلماس مصدوم شدند.

امیر عباس جعفری در خصوص آخرین وضعیت زمین لرزه در خوی و سلماس در گفتگو با مهر اظهار کرد: در اثر زمین لرزه امروز چهارم فروردین ماه در خوی که در سلماس، ارومیه، مرند نیز احساس شد ۷۰ نفر در سلماس به دلیل ترس از زمین لرزه دچار مصدومیت شدند.

وی ادامه داد: از مصدومان زمین لرزه در سلماس هم اکنون ۱۰ نفر که دچار مصدومیت از ناحیه دست و پا و … بوده در بیمارستان بستری هستند و ۶۰ نفر به صورت سرپایی مداوا شدند.

جعفری اضافه کرد: در شهرستان خوی نیز ۱۲ نفر در اثر زمین لرزه مصدوم شدند که از این تعداد ۷ نفر به صورت سرپایی مداوا و از مراکز درمانی ترخیص شدند و ۵ نفر در حال درمان هستند.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی در خصوص میزان خسارات زمین لرزه در این دو شهرستان نیز افزود: بررسی‌ های اولیه حاکی از خسارات بسیار کم و جزئی به برخی واحدهای روستایی است اما هم اکنون ارزیابان بنیاد مسکن استان در حال بررسی دقیق میزان خسارات هستند.

زمین لرزه‌ ای به بزرگی ۵.۶ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) شهر خوی در شمال آذربایجان‌ غربی را لرزاند.

مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به دانشگاه تهران، ساعت وقوع زلزله را ۶:۴۷ دقیقه صبح جمعه در منطقه یزدگان خوی و در عمق ٨ کیلومتری زمین اعلام کرد.

این زمین لرزه در ۱۹ کیلومتری خوی، ۲۴ کیلومتری سلماس و ۲۹ کیلومتری تازه شهر، آذربایجان غربی در عمق ٨ کیلومتری سطح زمین، ساعت ۰۶:۴۶:۵۴ امروز جمعه چهارم فروردین به وقوع پیوست.

این زمین لرزه در مناطقی از استان آذربایجان غربی از جمله شهر ارومیه و برخی شهرهای استان آذربایجان شرقی نیز احساس شد.

شهرستان خوی سال گذشته هم کانون وقوع چندین زلزله و بیش از ۳۰۰ پس لرزه بود به طوری که ٣ زلزله با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در ۱۳ مهر، ۲۸ دی و هشتم بهمن در این منطقه ثبت شد و خسارت زیادی بر جای گذاشت.