حکم پرداخت غرامت ۱٫۶۸ میلیارد دلاری "بانک مرکزی ایران" به خانواد‌ه های قربانیان بمب‌ گذاری ۱۹۸۳ بیروت

Bombgozari-Beirout 83-1 rfi فارسی: یک قاضی فدرال آمریکا در نیویورک، روز چهارشنبه ۲۲ مارس (۲ فروردین)، به بانک مرکزی ایران و یک بانک واسطۀ اروپایی در لوکزامبورگ، دستور داد تا مبلغی معادل یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون دلار غرامت به خانوادۀ سربازانی که در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در پادگان تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت کشته شدند، پرداخت کنند.

لورتا پرسکا، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه ۲۲ مارس (دوم فروردین)، گفت: «این حکم بر پایۀ یک قانون فدرال که در سال ۲۰۱۹ تصویب شد و بانک مرکزی ایران را از مصونیت حاکمیتی در برابر شکایت و پیگرد قضائی سلب کرد، صادر شده است که این اقدام در راستای اجرای حکمی علیه ایران به دلیل حمایت مادی از عاملان حمله صورت گرفت».

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این حکم همچنین از بانک «کلیرستریم بنکینگ اس‌ای» (Clearstream Banking SA) مستقر در لوکزامبورگ نام برده شده است که این بانک دارایی های ایران را نگهداری می کند.  

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی صدور حکم دادگاه فدرال آمریکا، دویچه بورس شرکت مادر این بانک گفته است که درخواست استیناف علیه این حکم را در نظر خواهد گرفت.

شرکت آلمانی دویچه بورس همچنین تأکید کرده است که بانک «کلیرستریم» تمام منافع و مسئولیت ها در این زمنیه را سنجیده و به تعهدات قانونی و نظارتی خود در رسیدگی به وجوه مالی عمل خواهد کرد.

در جریان بمب گذاری در تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ در پادگان تفنگداران دریایی، ۲۴۱ سرباز آمریکایی کشته شدند.

قربانیان و خانواده های آنها با طرح شکایتی علیه ایران در دادگاه فدرال آمریکا، ایران را به حمایت مالی از شبه‌ نظامیان حزب الله لبنان در انجام این حمله متهم کردند و در سال ۲۰۰۷ برنده حکم ۲/۶۵ میلیارد دلاری علیه ایران شدند که بر پایۀ رأی دادگاه، پرداخت مبلغ مورد نظر به خانواده سربازان کشته شدۀ آمریکایی در بمب گذاری بیروت، باید از محل دارایی‌ های بلوکه‌ شده ایران انجام شود.

به گزارش رویترز، ۶ سال بعد آنها برای به اجرا گذاشتن این حکم، به دنبال توقیف اوراق بهاداری که گفته می شد متعلق به بانک مرکزی ایران است و توسط بانک واسط اروپایی «کلیرستریم» پردازش می شد، بودند.

این در حالی است که مقامات ایران همواره دخالت در بمب‌ گذاری بیروت را رد کرده‌ اند و بانک مرکزی ایران نیز همواره چنین استدلال کرده است که این دعوای حقوقی طبق قانون مصونیت‌ های حاکمیت خارجی (FSIA) که عموماً دولت‌ های خارجی را از مسئولیت در دادگاه‌ های ایالات متحده محافظت می‌ کند، فاقد اعتبار و غیرمجاز است.

پس از آن، دادگاه عالی ایالات متحده در ژانویه ۲۰۲۰، یک حکم دادگاه پایین تر را به نفع خانوادۀ قربانیان لغو کرد و دستور داد که این پرونده با توجه به قانون جدیدی که یک ماه قبل از آن به عنوان بخشی از قانون مجوز دفاع ملی تصویب شده بود، تجدید نظر شود.

همچنین لورتا پرسکا قاضی منطقه‌ ای ایالات متحده آمریکا، در این زمینه گفت: «قانون تصویب شده در سال ۲۰۱۹ به دادگاه‌ های ایالات متحده اجازه می‌ دهد تا توقیف دارایی‌ های ایران که در خارج از این کشور نگهداری می‌ شود را به منظور تحقق رأی صادر شده علیه ایران در پرونده‌ های مربوط به تروریسم، علیرغم قوانینی مانند قانون مصونیت‌ حاکمیت خارجی (FSIA)، مجاز بدانند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاهی در لوکزامبورگ در سال ۲۰۲۱ به بانک «کلیرستریم» دستور داده بود تا زمانی که دادگاهی در این کشور حکم ایالات متحده را به رسمیت نشناخته است، وجوه مورد نظر را منتقل نکند.