بایدن در واکنش به تنش‌ها در سوریه: آمریکا آماده است برای محافظت از مردم خود قاطعانه عمل کند

Bayden-

رئیس جمهور آمریکا در سفر رسمی خود به کانادا تصریح کرد فرمان حمله تلافی جویانه به پایگاه‌های گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران در سوریه را صادر کرده است.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، جمعه ۲۴ مارس، در کنفرانس خبری مشترک با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در واکنش به حمله پهپادی به مواضع ایالات متحده در سوریه گفت:

ایالات متحده به دنبال درگیری با ایران نیست، اما آماده است برای محافظت از مردم خود قاطعانه عمل کند. این دقیقاً همان چیزی است که دیشب اتفاق افتاد.
حملات هوایی ایالات متحده به شرق سوریه طی شبانه روز پنجشنبه و جمعه، که در آن ۱۴ نیروی حامی ایران کشته شدند، به تلافی حمله‌ پهپادی روز پنج‌شنبه نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی به محل استقرار نیروهای آمریکایی انجام شد.

بر اساس اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه، در حملات آمریکا یک انبار تسلیحات در شهر دیرالزور و اهدافی در شهرهای میادین و ابوکمال در نزدیکی مرز عراق هدف قرار گرفته اند.

بر اثر حمله پهپاد انتحاری ایرانی به تأسیسات تعمیر و نگهداری پایگاه ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده در شمال شرق سوریه، یک پیمانکار آمریکایی کشته و یک پیمانکار دیگر و پنج پرسنل آمریکایی زخمی شدند.

این نخستین بار نیست که ایالات متحده و ایران حملاتی را علیه یکدیگر در سوریه انجام می دهند. این حملات، تهدیدی است برای تلاش‌های اخیر قدرت‌های رقیب منطقه که پس از سال‌ها آشفتگی اخیراگامهایی به سوی تنش زدایی در خاورمیانه برداشته‌اند.

منبع:رادیو فرانسه