امیر عبداللهیان: ایران و روسیه در حال تهیه یک معاهده «استراتژیک و بلندمدت» هستند

amirabdolahian laorovسرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در دیدار با حسین امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد که «اختلاف» بین ایران و جمهوری آذربایجان به زودی حل و فصل شود.

دور تازه تنش میان تهران و باکو در پی حمله مسلحانه یک مهاجم به سفارت جمهوری آذربایجان در ایران آغاز شد.

ایران می‌گوید که مهاجم برای این حمله انگیزه شخصی داشته است، اما جمهوری آذربایجان این حمله را یک «اقدام تروریستی» توصیف کرده است.

علاوه بر این رابطه نزدیک جمهوری آذربایجان با اسرائیل که ابعاد نظامی قابل توجهی نیز دارد، از جمله موضوعاتی است که همواره با واکنش منفی ایران روبه‌رو شده است.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری ایرنا از این دیدار منتشر کرده، آقای امیرعبداللهیان در ارتباط با «اختلاف» تهران و باکو اظهارنظری نکرده است.

با این حال این خبرگزاری از قول وزیر خارجه ایران نوشته است:‌ «در خصوص تحولات جاری در قفقاز تمرکز ویژه‌ای را در گفت‌وگوهای خود داشتیم و تداوم تنش در این منطقه را به نفع هیچ کدام از طرفین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نمی‌دانیم و امنیت در این منطقه را به نفع صلح و ثبات و امنیت در منطقه می‌دانیم.»

سفر آقای امیرعبداللهیان به مسکو در حالی انجام شده که نزدیکی ایران و روسیه به سطحی کم‌سابقه رسیده است.

چنان‌که وزیر خارجه ایران در دیدارش با سرگئی لاوروف گفت، دو کشور در حال تهیه یک معاهده «استراتژیک و بلندمدت» نیز هستند.

به گفته او، دو کشور به «گام نهایی، قبل از امضای معاهده همکاری‌های بلندمدت و راهبری» رسیده‌اند.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت که بررسی‌ها در ارتباط با متن پیش‌نویس این پیمان «نهایی» شده و ابراز امیدواری کرد که «بخش حقوقی وزارت خارجه دو کشور، ظرف یک‌ماه آینده، ویرایش نهایی متن این معاهده را انجام بدهند».

هنوز درباره محتوای این معاهده اطلاعاتی منتشر نشده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز به این سخنان آقای امیرعبداللهیان واکنشی نشان نداد.

نزدیکی ایران و روسیه در دو دهه‌ اخیر به شکل قابل توجهی افزایش یافته و در یک‌سال گذشته به همکاری‌های نظامی رسیده است.

غرب می‌گوید که ایران پهپادهایی به روسیه می‌دهد تا در جنگ اوکراین استفاده کند. این موضوع موجب شده تا تحریم‌های تازه‌ای علیه برخی نهادهای ایرانی تصویب شود.

ایران اما اصرار دارد که همکاری‌های نظامی‌اش با روسیه ارتباطی با جنگ اوکراین ندارد.

آقای امیرعبداللهیان روز چهارشنبه بعد از رسیدن به مسکو در جمع خبرنگاران گفت که همکاری‌های نظامی دو کشور از جمله موضوعاتی است که در دستور کار مذاکرات او در این سفر قرار دارد.

وی با این حال افزود: «همکاری‌های ما علیه هیچ طرفی نخواهد بود.»

او در بخش دیگری از سخنانش، سطح نزدیکی و همکاری دو کشور را ستود و گفت که روسای جمهوری ایران و روسیه، به شکل مرتب با هم در تماس هستند.

وزیر خارجه ایران همچنین با اشاره به برجام، گفت که روسیه در آخرین دور مذاکرات برای احیای برجام، نقش مهمی بازی کرده است.

او گفت که درباره برجام نیز با وزیر خارجه روسیه مذاکره خواهد کرد و افزود: «همانطور که بارها گفته‌ایم، دریچه برجام کماکان باز است.»

مذاکرات احیای برجام در سال گذشته به بن‌بست رسید و از مردادماه سال گذشته، تحول مهمی در ارتباط با این مذاکرات رخ نداده است.

منبع: بی بی سی