دیوان بین‌المللی عدالت رأی خود را دربارۀ شکایت ایران از آمریکا اعلام می‌کند

divane-edalat
دیوان بین المللی عدالت در لاهه امروز پنجشنبه سی‌ام مارس رأی خود را درباره تلاش ایران برای آزاد کردن حدود دو میلیارد دلار از دارایی های مسدود شدۀ این کشور توسط آمریکا اعلام می کند.

با رأی دیوان عالی آمریکا، این کشور یک میلیارد و هفتصاد و پنجاه میلیون دلار از دارایی های بانک مرکزی ایران و چند شرکت این کشور را مسدود کرده و خواستار پرداخت آن به عنوان غرامت به قربانیان عملیات تروریستی حکومت ایران از جمله قربانیان انفجار تروریستی ۱۹۸٣ در بیروت شده است. در این انفجار ۲۹۹ تن از اعضای یک پایگاه نظامی آمریکا در بیروت از جمله ۲۴۱ تفنگدار آمریکایی جان خود را از دست دادند.

در اعتراض به اقدام دولت آمریکا، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۶ شکایتی را به دیوان بین المللی لاهه تسلیم کرد. احکام دیوان بین‌المللی لاهه تغییرناپذیرند اما قدرت اجرایی ندارند. جالب است که جمهوری اسلامی ایران شکایت خود را با استناد به پیمانی تنظیم کرده که در سال ۱۹۵۵ تحت عنوان "پیمان دوستی" میان دو کشور ایران و آمریکا به امضاء رسید و اکنون حکومت اسلامی ایران ۴۴ پس از تأسیس جمهوری اسلامی در این کشور و سرنگون شدن شاه آمریکا را متهم به نقض همین پیمان می‌کند.

ایالات متحد آمریکا در سال ۲۰۱۸ رسماً از این پیمان خارج شد پس از آنکه دیوان بین المللی لاهه از واشنگتن خواست که برخی تحریم های اتمی خود را علیه تهران که مربوط به فرآورده های بشردوستانه می شوند، لغو کند.
.
منبع: رادیو فرانسه