مولوی عبدالحمید: تا نگاه عوض نشود تا تغییرات ژرف و کلان ایجاد نشوند، کشور درست نمی‌ شود

abdolhamid molavi رادیو فردا: مولوی عبدالحمید چهره پرنفوذ سنی‌ های ایران در آستانه سالگرد رفراندوم ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، از تبعیض‌ ها و ناکارآمدی‌ های مختلف که طی بیش از چهل سال عمر جمهوری اسلامی در ایران وجود داشته، انتقاد کرد.

در جریان آن همه‌پرسی که کمتر از دو ماه پس از پیروزی انقلاب ایران برگزار شد، اعلام شد که اکثریت مردم ایران به تشکیل نظام «جمهوری اسلامی» رأی «آری» دادند.

آقای عبدالحمید روز جمعه ۱۱ فروردین در مراسم نماز جمعه زاهدان در این باره گفت که اگر در جمهوری اسلامی به همه طیف‌ ها، همه گروه‌ ها و همه مردم توجه می‌ شد، بعد از چهل و چند سال اعتراضی علیه مسئولان و نظام صورت نمی‌ گرفت.

بر اساس گزارش‌ ها، همزمان با آغاز سخنرانی مولوی عبدالحمید، اینترنت زاهدان با اختلال شدید مواجه شد و پس از نماز جمعه نیز شرکت‌ کنندگان راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: «اما چتر نظام برای همه یکسان و برابر نبود» و بسیاری ظلم‌ ها و تبعیض‌ ها در حق اقلیت‌ ها صورت گرفت و نخبگان اهل سنت و همه توانمدان در سطح کشور رد صلاحیت شدند.

این رهبر سنی‌ های ایران همچنین ادامه داد که حتی مسائل مذهبی نیز در جمهوری اسلامی، آن طور که قانون اساسی اجازه داده بود، «نگذاشتند آزاد باشد».

آقای عبدالحمید گفت که در برخی وزارتخانه‌ های جمهوری اسلامی یک نفر اهل سنت بکار گرفته نشده و «نگاه مذهبی» موجب محدودیت‌ ها شده است.

او افزود در میان شیعیان ایران نیز شایستگان بکار گرفته شده اند.

مولوی عبدالحمید بار دیگر به «مشکلات ملی» در ایران اشاره کرد و گفت که اگر مشکلات در سطح ملی حل شود، مشکلات اقلیت‌ ها نیز حل خواهد شد.

او درباره مشکلات سیستان و بلوچستان نیز گفت که مردم این استان از منافع معادن، منابع و امتیازات سواحل استان بی‌ بهره هستند.

او به کاهش شدید پول ایران، بویژه در ماه‌ های اخیر اشاره کرد و گفت: «آن روز که ما حکومت را از پهلوی گرفتیم، دلار هفت تومان بود، چرا امروز به پنجاه و سه و پنجاه و چهار هزار تومان و بالاتر از آن رسیده است؟»

مولوی عبدالحمید گفت که اکنون همه اصناف، بویژه کارگران، بازنشستگان و معلمان به وضعیت معیشتی خود اعتراض دارند.

او همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش به نیروهای اصلاح‌ طلب در جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت با اینکه اهل سنت به اصلاح‌ طلبان رأی دادند، اما آنان نیز «هیچ کاری» برای اهل سنت و اقلیت‌ ها انجام ندادند.

مولوی عبدالحمید به بسته شدن مساجد اهل سنت در ایران در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی اشاره کرد و گفت: «ما باید از تجربه دنیا استفاده می‌ کردیم که فشار آوردن مذهبی کار درستی نیست».

سرمایه‌ های ملی را نمی‌ توان در خارج از ایران خرج کرد:

او بار دیگر با اشاره به نارضایتی و مشکلات همه اقشار و گروه‌ های مردم ایران گفت: «جدی می‌ گویم: تا نگاه عوض نشود تا تغییرات ژرف و کلان در روند گذشته ایجاد نشوند، مطمئنم کشور درست نمی‌شود».

مولوی عبدالحمید همچنین بار دیگر به پیام نوروزی علی خامنه‌ ای رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت که اگر «بزرگان کشور» خواستار مهار تورم و گرانی هستند، «با این روند بعید می‌ دانم و مشکل می‌ دانم که این تورم مهار شود. ملت ایران مأیوس است از این مسائل».

امام جمعه اهل سنت گفت: «تا همت بلند و دید وسیعی که همه را زیر چتر بگیرد و نگاه به داخل ایران شود، نباشد مشکلات حل نمی‌ شود».

این رهبر مذهبی سنی‌ های ایران همچنین به حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌ های نیابتی خود در خارج از مرزها اشاره کرد و گفت که «فتوای دینی» او این است که «اگر ملت ایران راضی نباشد، سرمایه‌ های ملی ایران را نمی‌ توان در خارج از ایران خرج کرد».

مولوی عبدالحمید همچنین به اعتراضات مردمی اخیر در فرانسه و اسرائیل اشاره و نوع برخورد پلیس با مردم در آن کشورها را با اعتراضات ایران مقایسه کرد و گفت هیچ کجا مردم خود را با گلوله‌ های جنگی نمی‌ زنند.

در روزهای اخیر، مقام‌ های جمهوری اسلامی از فرصت اعتراضات، بویژه در فرانسه استفاده کرده و مقام‌ های فرانسوی را به «رعایت حقوق بشر» دعوت کرده‌ اند.

این در حالی است که در جریان اعتراضات فرانسه و اسرائیل، هیچ معترضی کشته نشد، و جمهوری اسلامی، به گفته سازمان‌ های حقوق بشری، در جریان اعتراضات سراسری ایران بیش از پانصد معترض را با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته است.


در این رابطه